Dzieje się - Literatura

Antykwariat - sposób na tanie książki

2019-03-07 14:06:11

Zapach książek, poszukiwanie nowych tytułów i chęć relaksu - to wszystko sprawia, że tak chętnie odwiedzamy księgarnie. Jednak często nie czujemy się dobrze w sklepach, które zawsze wyglądają tak samo, a klient ma wrażenie, że książki są tam tylko dodatkiem. Dlatego czasem warto zajrzeć w miejsca z duszą, gdzie możemy znaleźć ciekawe egzemplarze w przystępnej cenie. Wszystkie te przeżycia może nam dostarczyć antykwariat.

antykwariatDrzwi do historii

Książki mają w sobie odrobinę magii. W końcu to właśnie dzięki nim możemy przenieść się do odległych czasów, innej galaktyki lub po prostu dowiedzieć się więcej na jakiś temat. Dlatego czasem warto przejść się pomiędzy regałami i przeczytać opisy poszczególnych egzemplarzy. W miejscach jak antykwariaty możemy dodatkowo stać się częścią czyjejś historii. Dzięki temu, że znajdują się tam książki, które wcześniej należały już do kogoś innego. Dlatego czasem możemy w środku znaleźć zapisaną datę lub dedykację, a innym suchy płatek jakiegoś kwiatu. Właśnie z tego powodu antykwariaty pobudzają wyobraźnie i pozwalają nam doświadczać czegoś zupełnie nowego.

Dlaczego warto korzystać z antykwariatów?

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, czy antykwariaty są w ogóle potrzebne. W końcu istnieje już tyle księgarni sieciowych, a czytelnictwo w Polsce i tak jest na naprawdę niskim poziomie. Zwróćmy jednak uwagę na to, że zazwyczaj jest to związane z wygórowanymi cenami za książki, co skutecznie zniechęca do ich zakupu. Dlatego antykwariaty są idealnym wyjściem z trudnej sytuacji. Dzięki nim możemy nabyć książki po okazyjnej cenie, a przy okazji trafić na prawdziwe perełki, które nigdy nie byłyby dostępne w standardowej księgarni. Jednak pamiętajmy o tym, że nie jest to jedyna zaleta, która wyróżnia antykwariaty.

Możliwość znalezienie trudnodostępnych książek

Pewnie czasem znaleźliśmy się w sytuacji, kiedy koniecznie chcieliśmy przeczytać jakąś książkę, ale skończył się już jej nakład, a w bibliotece ktoś od dawna ma ją zajętą. Najgorzej, jeżeli jest to kolejna część serii, która nas całkowicie pochłonęła. Wtedy może się nam wydawać, że jesteśmy w bardzo trudnym położeniu. Jednak warto odwiedzić antykwariat i sprawdzić, czy w jej zbiorze nie ma egzemplarza, na którym tak bardzo nam zależy.

Oszczędność czasu

Pamiętajmy też o tym, że istnieją antykwariaty internetowe, dzięki którym możemy zakupić książki w każdym momencie. Dzięki czemu zaoszczędzamy sporo czasu, ale też podejmujemy bardziej racjonalne decyzje, ponieważ możemy przeczytać recenzje na temat jakiejś książki. Poza tym w niektórych miastach nie ma antykwariatów stacjonarnych, dlatego miejsca takie jak np. https://tezeusz.pl/ zwiększają dostępność książek.

Konkurencyjne ceny

Trzeba przyznać, że niskie ceny książek w antykwariatach należą do jednych z najważniejszych zalet. Dzięki temu możemy kupić egzemplarze, które w innych miejscach mają dużo droższe. W ten sposób zaoszczędzamy sporo pieniędzy, co pozwoli nam np. na swobodne czytanie lub zakup kolejnych egzemplarzy. Poza tym pamiętajmy o tym, że książki zakupione w antykwariacie są dużo bardziej ekologicznym rozwiązaniem, niż takie z sieciowych księgarni.

Artykuł Partnera


fot. pexels.com

Słowa kluczowe: tanie książki, używane książki, księgarnie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
8. Krakowski Festiwal Komiksu
Przed nami 8. Krakowski Festiwal Komiksu Kraków

W programie tegorocznej edycji znajdzie się ponad 50 godzin atrakcji dla dzieci i dorosłych.

KsiąÅźki o kobietach
Książki o kobietach, które zapisały się w historii

Książki o kobietach, które przez swoje dzieła lub nowatorskie odkrycia zapisały się na kartach historii.

antykwariat
Antykwariat - sposób na tanie książki

Czasem warto zajrzeć w miejsca z duszą, gdzie możemy znaleźć ciekawe egzemplarze w przystępnej cenie.

Polecamy
Nagroda Literacka Nike – Doczekała się!
Nagroda Literacka Nike – Doczekała się!

Olga Tokarczuk do Nagrody Literackiej Nike była nominowana już razy, a cztery razy zdobywała Nike Czytelników. 5 października sięgnęła po najwyższy laur. Jej „Bieguni" zdobyła Nike 2008.

Nauczyciel na tle zniszczonego Sky Tower na okładce"Otchłani"
Nauczyciel na tle zniszczonego Sky Tower na okładce"Otchłani"

"Otchłań" Roberta J. Szmidta to nowa powieść z Uniwersum metro 2033. Na jej okładce znalazł się Sky Tower, symbol zniszczonego Wrocławia.

Ostatnio dodane
8. Krakowski Festiwal Komiksu
Przed nami 8. Krakowski Festiwal Komiksu Kraków

W programie tegorocznej edycji znajdzie się ponad 50 godzin atrakcji dla dzieci i dorosłych.

KsiąÅźki o kobietach
Książki o kobietach, które zapisały się w historii

Książki o kobietach, które przez swoje dzieła lub nowatorskie odkrycia zapisały się na kartach historii.