Dzieje się - Literatura

5 biografii słynnych Polaków, które warto przeczytać

2018-11-05 14:29:36

Wielu twórców podjęło się wyzwania „przelania” historii znanych i lubianych osób na papier, aby upamiętnić oraz zaznajomić społeczeństwo z ich dokonaniami. Ostatnio szczególnie popularne stały się biografie person związanych ze światem kultury. Przedstawiamy 5 biografii słynnych Polaków, z  którymi warto się bliżej zapoznać.

biografia książka

Wodecki. Tak mi wyszło, Wacław Krupiński oraz Kamil Bałuk

Twórczość Zbigniewa Wodeckiego znana jest wielu pokoleniom, jednak Ci najmłodsi mogą mieć problem ze wskazaniem najpopularniejszych utworów artysty. Tym bardziej niewiele z nas zna fakty z  życia Wodeckiego, szczególnie mowa, o tych ze wczesnych lat kariery. Naprzeciw tym osobom wychodzą dwaj dziennikarze – Wacław Krupiński oraz Kamil Bałuk.

Jak piszą autorzy biografii, Zbigniew Wodecki miał dwa życiorysy – artysty z prawdziwego zdarzenia, który podbija międzynarodowe sceny muzyczne oraz showmana z telewizji. Dla młodszych znany z roli jurora w programach telewizyjnych, dla starszych wciąż będzie kojarzony z kabaretem „Piwnica pod Baranami”czy duetem z Ewą Demarczyk.

Książka „Wodecki. Tak mi wyszło” podzielona jest na dwie części – pierwsza to reporterska opowieść Bałuka o Wodeckim, a druga to szczera rozmowa Krupińskiego z muzykiem. Warto przeczytać książkę i odkryć szczegóły z życia artysty, a przede wszystkim niezwykłego człowieka!

Beksińscy. Portret podwójny, Magdalena Grzebałkowska

Co łączy popularnego malarza i specyficznego dziennikarza muzycznego? Ciężki charakter, upór i  nietypowy rodzaj więzi. Tak w kilku słowach można opisać relację Zdzisława Beksińskiego z jego synem Tomaszem. Historię dwóch mężczyzn toczących nieustanną walkę o lepsze jutro opisała dziennikarka trójmiejskiej gazety – Magdalena Grzebałkowska. Autorka od pierwszej strony wprowadza czytelnika w specyficzny świat rodziny Beksińskich, w którym przemoc, kłótnie i  nieporozumienia są na porządku dziennym.

Biografia Beksińskich to opowieść nie tylko o trudnych relacjach i braku porozumienia, ale przede wszystkim o potrzebie miłości i zrozumienia ze strony drugiej osoby. O doskwierającej samotności, która prowadzi do trudnych sytuacji – kłótni, myśli samobójczych i zamknięcia się na świat zewnętrzny. Warto przeczytać, aby przekonać się, że rodzinne życie pomimo starań nie zawsze będzie sielanką.

Kora, Kora. A planety szaleją, Kamil Sipiński

Polska wokalistka sceny rockowej, autorka wyśmienitych tekstów, a przede wszystkim ciepła i kochana kobieta, tak Olgę Jackowską w biografii przedstawia jej wieloletni partner Kamil Sipiński.

- Dwadzieścia lat temu, w 1998 r. została wydana pierwsza z biografii artystki „Kora i Maanam – podwójna linia życia”. W książce Olga opowiadała o szczegółach z życia, niespełnionych marzeniach i stosunku do kontrowersyjnych kwestii. Teraz, kilka miesięcy po śmierci wokalistki możemy poczytać o tym jak zmieniła się w przeciągu 20 lat, a to wszystko z perspektywy najbliższej jej osoby - mówi Michał Goszczyński z księgarni Gandalf.com.pl

Sipińskie opisuje zmagania Kory z chorobą, jej udział w programie rozrywkowym czy znaczenie rodziny i jej dzieci w życiu. Pokazują ją taka jaka była na scenie, a przede wszystkim także poza nią.

Lem. Życie nie z tej ziemi, Wojciech Orliński

Życie najczęściej tłumaczonego polskiego autora powieści fantastycznych postanowił opisać znany polski dziennikarz oraz publicysta – Wojciech Orliński. „Lem. Życie nie z tej ziemi” to obowiązkowa pozycja dla fanów takich pozycji jak „Cyberiada”, „Opowieści o pilocie Pirxie” oraz „Solaris”.

Orliński w biografii przedstawił żywot pisarza od wczesnych lat – trudne dzieciństwo, kłopoty z powodu żydowskiego pochodzenia, okupacja Lwowa czy napięta sytuacja polityczna w czasach PRL-u. Autor porusza wiele istotnych kwestii z życia prywatnego Lem przeplatane wątkami niemocy pisarskiej oraz dylematów zwiazanych z podjęciem studiów i pracy.

Prekursora science-fiction w książce poznajemy „od kuchni”, dlatego polecamy szczególnie książkę nie tylko fanom twórczości Lema, ale również osobom zainteresowanym jak wyglądało życie w Polsce ponad 70 lat temu i jakie wydarzenia ukształtowały obecny świat.

Kilar. Geniusz o dwóch twarzach, Maria Wilczek-Krupa

Pierwsza pozycja opisująca życie utalentowanego kompozytora, jakim bezsprzecznie był Wojciech Kilar. Wyzwania spisania biografii „człowieka zagadki” podjęła się Maria Wilczek – Krupa, dziennikarka prasowa oraz radiowa.

Kilar opisywał siebie w trzech słowach – choleryk, cholery i choleryk. Człowiek oddany ojczyźnie, ale sympatyzujący Amerykę, fan szybkiej jazdy samochodem lubujący spokojne wieczory w zaciszu domowym, taki charakter kompozytora w biografii oddała Wilczek-Krupa. „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach” to opowieść o człowieku (prawie) spełnionym na polu zawodowym i prywatnym, który pędził przez życie. Autorka książki opisuje również środowisko muzyczne oraz filmowe, w tym współpracowników Kilara – Andrzeja Wajdę czy Romana Polańskiego.

ip

Źródło: www.gandalf.com.pl

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: książki, polecane, najlepsze, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Michał Czernecki
Michał Czernecki: - Bawię się w życie [Wywiad]

Z okazji premiery książki "Wybrałem życie" rozmawiamy z aktorem, którego historia może inspirować do zmian.

Andrzej Strejlau - Ja, Strejlau
Andrzej Strejlau promował książkę na spotkaniu z kibicami [FOTO]

Zobacz zdjęcia z promocji książki "On, Strejlau" we Wrocławiu.

Laureaci PiÃłra Fredry 2018
Znamy laureata Pióra Fredry 2018 [FOTO]

Znamy już zwycięzcę ogólnopolskiego konkursu edytorskiego na Najlepszą Książkę Roku "Pióro Fredry" 2018!

Polecamy
Zmarł autor "Buszującego w zbożu"
Zmarł autor "Buszującego w zbożu"

„Buszujący w zbożu" wzbudził wiele kontrowersji, głównie za sprawą wulgarnego słownictwa, jakim posługiwał się Caufield.

Znamy laureata nagrody im. R. Kapuścińskiego!
Znamy laureata nagrody im. R. Kapuścińskiego!

Stefan Bratkowski dziennikarz i publicysta odebrał w sobotę w Poznaniu nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagrodę wręczono podczas Spotkania Noworocznego Marszałka Wielkopolskiego.

Ostatnio dodane
Michał Czernecki
Michał Czernecki: - Bawię się w życie [Wywiad]

Z okazji premiery książki "Wybrałem życie" rozmawiamy z aktorem, którego historia może inspirować do zmian.

Andrzej Strejlau - Ja, Strejlau
Andrzej Strejlau promował książkę na spotkaniu z kibicami [FOTO]

Zobacz zdjęcia z promocji książki "On, Strejlau" we Wrocławiu.

Konkurs Ziaja