Dzieje się - Literatura

3 powody dla których warto czytać książki

2021-10-05 12:55:20

Czytanie książek ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się między innymi takie jak rozwój osobisty czy też poszerzanie wiedzy o otaczającym nas świecie. Niemniej jednak z roku na rok amatorów sięgania po nie jest coraz mniej, a to duży błąd. Dlaczego warto zmienić swoje nawyki i zainwestować w powiększanie domowej biblioteki? Podpowiadamy.

zalety czytania książekCzytanie zmniejsza stres

Czytanie może zmniejszyć stres. Czy to literatura faktu, romans, powieść obyczajowa, czy literatura światowa — nie ma znaczenia, którą książkę się czyta. Ważne, aby czytelnik się w nią „zagłębił”. Dobra książka urzeka zmysły i pozwala na chwilę zapomnieć o codziennych troskach. Czy to najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie stresu? Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Sussex sześć minut głębokiej lektury wystarczy, aby zmniejszyć poziom stresu nawet o 60%, spowolnić bicie serca, rozluźnić mięśnie i zmienić stan umysłu. Czytanie działa lepiej niż na przykład chodzenie na spacer, słuchanie muzyki czy picie herbaty. Dlatego może warto sięgnąć po któryś bestseller, np. książki Stephen King które znajdziesz na: https://skupszop.pl/autor/stephen-king?

Czytanie sprawia, że stajesz się empatyczny

Czy istnieje związek między czytaniem powieści a rozwijaniem empatii? Najprawdopodobniej jest tak: ludzie, którzy czytają, mają wyraźniejsze umiejętności społeczne w porównaniu z tymi, którzy nie czytają, na przykład mogą lepiej radzić sobie ze swoimi partnerami w codziennych relacjach. Czytelnicy są też bardziej hojni: częściej przekazują darowizny na cele dobroczynne lub udzielają się w ramach wolontariatu. Czytając książki mamy możliwość postawienia się w sytuacji innych. Można się tego nauczyć właśnie dzięki literaturze, ponieważ czytelnicy mają do czynienia z różnymi postaciami, które przedstawiają szeroką gamą poglądów i emocji. Ludzie lubiący książki są też bardziej otwarci na inne kultury.

Czytanie chroni przed chorobą Alzheimera

Ludzie, którzy angażują się w zajęcia rekreacyjne, które obciążają mózg, mają mniejsze ryzyko zachorowania na Alzheimera. Jeśli mózg jest odpowiednio przeszkolony poprzez angażowanie się w wymagające czynności umysłowe, może być chroniony przed chorobami. Jeśli rzucisz wyzwanie swoim szarym komórkom, z pewnością zobaczysz efekty – poprawi Ci się pamięć i koncentracja. Naukowcy zakładają, że osoby aktywne umysłowo są mniej narażone na rozwój choroby Alzheimera. Nie tylko czytanie, ale jogging mózgu w dowolnej formie ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Artykuł Partnera

fot. freepik.com

Słowa kluczowe: skupszop.pl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
zalety czytania ksiąÅźek
3 powody dla których warto czytać książki

Czytanie książek ma wiele zalet. Poznaj kilka z nich!

Fandom
Książki z fandomami w tle. Top 10 dla prawdziwych fanów

Obowiązkowy zbiór lektur dla każdego, kto wie co to znaczy być prawdziwym fanem.

Pomysły na prezent dla miłośnika książek

Zobacz, jaki upominek ucieszy osobę kochającą książki.

Polecamy
Wiedźmin - zdjęcia z serialu
Mitologiczne stwory i "Wiedźmin" a prawo autorskie - z czego można korzystać?

Historia sporu Andrzeja Sapkowskiego z CD Projekt, świetnie pokazuje wszystkie niuanse polskiego prawa autorskiego

Znamy nominacje do "Pióra Fredry" 2018 Wrocław

Która z publikacji otrzyma tytuł Książki Roku?

Ostatnio dodane
zalety czytania ksiąÅźek
3 powody dla których warto czytać książki

Czytanie książek ma wiele zalet. Poznaj kilka z nich!

Fandom
Książki z fandomami w tle. Top 10 dla prawdziwych fanów

Obowiązkowy zbiór lektur dla każdego, kto wie co to znaczy być prawdziwym fanem.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.