Dzieje się - Literatura

15 najlepszych książek dziecięcych w konkursie Przecinek i Kropka

2019-02-20 15:51:13

Poznaliśmy najlepsze książki dziecięce 2018 roku. O uznanie czytelników powalczy więcej niż dotychczas, bo aż 15 starannie wyselekcjonowanych przez jury pozycji skierowanych do najmłodszych pasjonatów czytania. Laureatów, w trzech kategoriach wiekowych, wyłonionych w internetowym głosowaniu, ogłosi Katarzyna Pakosińska, podczas jubileuszowej gali, która odbędzie się już 6 kwietnia 2019 podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka w Centrum Praskim Koneser. W tym roku wydarzenie będzie miało szczególny charakter, ponieważ  nagroda zostanie przyznana już po raz dziesiąty.

Przecinek i Kropka 2019

Specjalistki od literatury dziecięcej: Dorota Koman, Ewa Gruda, Ewa Świerżewska oraz psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska i historyk sztuki –  Ewa Solarz  wnikliwie zapoznały się z ponad 200 książkami zgłoszonymi przez wydawców do Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka. W efekcie trwających dyskusji i debat, jurorki wyłoniły po 5 tytułów w trzech kategoriach, uwarunkowanych wiekiem czytelników: do lat 5, 6-8 lat oraz 9-12 lat. Kryteriami, którymi kierowały się jurorki, były m.in.: najwyższa dbałość o język ojczysty, walory wizualne oraz wartość edukacyjna książek.

15 najlepszych książek dziecięcych 2018 roku

Odpowiednio dobrany tytuł ma szansę obudzić pasję do czytania u dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją aktywność w świecie literatury, wspomóc jego rozwój i wyobraźnię. – Rynek książki dziecięcej jest dziś naprawdę bardzo bogaty. Tylko w tym roku ukazało się kilkaset nowości skierowanych do młodych czytelników. Rodzic potrzebuje przewodnika, by w tym gąszczu wybrać pozycję wartościową literacko, pięknie zilustrowaną i naprawdę starannie wydaną podkreśla dr Aleksandra Piotrowska. Nominowane tytuły są dowodem, że na kartach książek, poza pięknymi, barwnymi ilustracjami, kryje się znacznie więcej. Poruszane są tematy potrzebne i ważne – nie tylko dla dziecka. Autorzy przedstawiają całe spektrum zagadnień, jakie znajdują odzwierciedlenie, np. w pytaniach zadawanych przez najmłodszych każdego dnia – tych najprostszych, ale też takich, które bywają dla dorosłych kłopotliwe. Jak rozmawiać o uczuciach, a przede wszystkim jakich słów użyć do nazywania emocji? Co jest w życiu najważniejsze? Kim jest przyjaciel i dlaczego warto go mieć? Co oznaczają cyferki na jajkach? Jakie skarby można odkryć każdego dnia, w drodze do przedszkola czy szkoły? I wreszcie – czy kiedy się dorośnie, to staje się szarym? 

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka

Aby obudzić w dziecku pasję do czytania, należy nie tylko właściwie wybierać książki, ale też zapewnić mu szereg pozytywnych emocji, odczuć i skojarzeń wiążących się z nimi. Wertowaniu kart dziecięcych publikacji towarzyszy przyjemność, zaspokajanie ciekawości, zdobywanie wiedzy i mnóstwo niecodziennych wrażeń, wynikających z poznawania literackich światów. – Podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka młody czytelnik może osobiście doświadczyć radości obcowania z postaciami literackimi i ich twórcami. Zamienienie dwóch zdań z autorem czy zdobycie jego autografu daje nowy rodzaj motywacji do czytania książek – przekonuje dr Aleksandra Piotrowska. Jednak Targi Przecinek i Kropka to nie tylko spotkania z ulubionymi pisarzami, ale i kilkadziesiąt rozwijających kreatywność warsztatów. Zaplanowaną na sobotę galę finałową, podczas której wyłonieni zostaną zwycięzcy Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka, poprowadzi Katarzyna Pakosińska – aktorka, twórczyni Kabaretu Moralnego Niepokoju, ale też autorka serii książek dla dzieci o przygodach Maliny z Milanówka. Oprawę wizualną tegorocznej edycji Konkursu stworzyła Emilia Dziubak, należąca do czołówki polskich ilustratorów, związanych z książką dziecięcą.

Przecinek i Kropka to szeroko zakrojony program edukacyjny Empiku, w którego skład wchodzą m.in. konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą oraz Targi Książki Dziecięcej. Kolejna edycja największego w Polsce święta literatury dziecięcej odbędzie się w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, w dniach 6-7 kwietnia. Autorzy i ilustratorzy zwycięskich książek zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną  i skorzystają z kompleksowej promocji tytułów w  Empiku.

Głosowanie (do 13 marca), szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie https://www.empik.com/przecinek-i-kropka

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: nominacje, Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
8. Krakowski Festiwal Komiksu
Przed nami 8. Krakowski Festiwal Komiksu Kraków

W programie tegorocznej edycji znajdzie się ponad 50 godzin atrakcji dla dzieci i dorosłych.

KsiąÅźki o kobietach
Książki o kobietach, które zapisały się w historii

Książki o kobietach, które przez swoje dzieła lub nowatorskie odkrycia zapisały się na kartach historii.

antykwariat
Antykwariat - sposób na tanie książki

Czasem warto zajrzeć w miejsca z duszą, gdzie możemy znaleźć ciekawe egzemplarze w przystępnej cenie.

Polecamy
Najlepsza książka na zimę: oto nominowani
Najlepsza książka na zimę: oto nominowani

Jak wybrać wśród wielu dostępnych na rynku właśnie „TĘ” książkę, która przeprowadzi nas przez zawieje i zamiecie?

Spotkaj się z Tomaszem Karolakiem
Spotkaj się z Tomaszem Karolakiem Warszawa

Spotkanie z okazji premiery "39 i pół. Jak poznałem Ankę".

Ostatnio dodane
8. Krakowski Festiwal Komiksu
Przed nami 8. Krakowski Festiwal Komiksu Kraków

W programie tegorocznej edycji znajdzie się ponad 50 godzin atrakcji dla dzieci i dorosłych.

KsiąÅźki o kobietach
Książki o kobietach, które zapisały się w historii

Książki o kobietach, które przez swoje dzieła lub nowatorskie odkrycia zapisały się na kartach historii.