Dzieje się - Literatura

Wybrano najlepsze książki historyczne

2009-11-16 09:10:49

 40 książek rywalizowało o tytuł „Najlepszych książek historycznych” w 7 kategoriach. Jury, złożone z literaturoznawców, historyków i specjalistów z zakresu rynku wydawniczego przyznało po 3 nominacje w każdej z kategorii i w efekcie wyłoniono 21 finalistów konkursu.

Siła 12 tysięcy głosów – czyli wybór internautów

Swoje nominacje przyznali internauci, głosujący za pośrednictwem strony internetowej konkursu (www.historiazebrana.pl). W drugim etapie głosowania wzięło udział ponad 12 tysięcy osób, które tytuł „Najlepszej książki historycznej” przyznały następującym tytułom:
- w kategorii „Bohaterowie zbiorowej wyobraźni. Dzienniki, biografie, wspomnienia” – książce „Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?” Dariusza Michalskiego (Wydawnictwo MG)
- w kategorii „Historia dla dzieci” – książce „Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego (Oficyna Wydawnicza Pointa)
- w kategorii „Historia do słuchania. Audiobooki” – książce „Świat według Mellera” (Biblioteka Akustyczna)
- w kategorii „Historia niebanalna” – książce „Śledztwo w sprawie króla smalcu” Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak (Wydawnictwo Święty Wojciech)
- w kategorii „Między prawdą a fikcją. Powieści historyczne” – książce „Bractwo Mandylionu” Wojciecha Dutki (Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz)
- w kategorii „Piękna Klio. Albumy historyczne” – książce „Historia rzeczy codziennych” Małgorzaty Jańczak i Magdaleny Kasprzak (Wydawnictwo MG)
- w kategorii „Same fakty. Książki popularnonaukowe” – publikacji „Bizancjum”  autorstwa Judith Herrin (Wydawnictwo Rebis).

Siła znawców – czyli nagrody jury

Największy prestiż laureatom przyniosły jednak nagrody przyznane przez jury. Tu książki oceniali specjaliści, którzy przyznali po ogłoszeniu werdyktu, że podjęcie decyzji w niektórych przypadkach było niezmiernie trudne.

W kategorii biografii, dzienników i książek wspomnieniowych nagrodzono książkę autora debiutującego, Grzegorza Sado „O Polskę biało-czerwoną”. Bo publikacja to bardzo dobrze napisana, dająca ogromne nadzieje na przyszłą karierę autora. Rzetelna, poparta solidnym materiałem faktograficznym, ale przy tym naprawdę interesująca, mogąca zainteresować nie tylko miłośników historii.

Dla najmłodszych czytelników

Trudny wybór stał przed jurorami również w przypadku kategorii książeczek o historii skierowanych do dzieci. Tu ostatecznie jury postanowiło, że nie będzie żadnych przegranych i przyznało dwa wyróżnienia. Otrzymały je nominowane książki „Sławne zwierzaki” Joanny i Jarosława Szarków oraz nagrodzona przez internautów publikacja Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek". Jurorów jednak najbardziej urzekła skierowana do najmłodszych biografia Jana Pawła II „Jak Lolek został papieżem” Łukasza Wollnego.

Historii da się słuchać!

O życzliwość internautów i dobrą opinię jurorów starały się też książki audio. Jurorzy za najlepszy audiobook z historią w tle uznali dwuczęściową opowieść „Świat według Mellera” – zapis wielogodzinnych rozmów przeprowadzonych przez Michała Komara, zaprzyjaźnionego z autorem od lat młodzieńczych czytany przez dziennikarza oraz Jana Englerta.

Książkowe perełki z pogranicza historii

O uznanie jurorów i internautów w kategorii „Historia niebanalna” ubiegały się publikacje nietuzinkowe, w oryginalny, odkrywczy sposób przybliżające czytelnikowi wybrane zagadnienia z zakresu historii. Nagrodzone miały zostać nie książki sensu stricto popularnonaukowe, lecz właśnie publikacje szczególnie ciekawe i interesujące, mające szansę przykuć uwagę szerokich rzesz czytelników. Wyróżnienie jurorów otrzymała książka „Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy” Stanisława Milewskiego.

Największy był jednak sukces innej publikacji. W tej kategorii bowiem zgodni byli i jurorzy, i internauci, tytułem „Najlepszej książki historycznej” obdarzając „Śledztwo w sprawie króla smalcu” Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak. – Ta książka to wydawnicza perełka – zarówno pod względem edytorskim, jak i literackim. Żaden opis nie będzie mógł odzwierciedlić, jak bardzo wciągające może okazać się śledztwo autorki dotyczące biznesu kupieckiej rodziny Jezierskich. Mrugalska-Banaszak nie ukrywa, że jest kobietą – i to kolejny atut publikacji. Zwraca więc bez wahania uwagę na drobiazgi, na znaczenie dla historii ludzkich uczuć, dobiera do książki zachwycające fotografie, plany, pocztówki, rachunki czy szkice. Wszystko to sprawia, że jej publikację czyta się – i wertuje – z naprawdę wielką przyjemnością.

Piękna Clio. Albumy historyczne

Piękna oprawa graficzna oraz bogactwo faktów cechować musiało również zwycięzców kategorii  albumów historycznych. Jurorzy uznali, że na największe uznanie zasługuje tu publikacja Agustina Saiza „Deutsche Soldaten".

Innego wyboru dokonali internauci. Tytuł „Najlepszej książki historycznej” przyznali „Historii rzeczy codziennych” Małgorzaty Jańczak i Magdaleny Kasprzak.

Same fakty. Książki popularnonaukowe

To kolejna kategoria, w której zwycięzca odniósł podwójny sukces. Tytuł „Najlepszej książki historycznej” otrzymała bowiem publikacja Judith Herrin „Bizancjum”.

Konkurs i plebiscyt zorganizował wortal Granice.pl .

JJ/ip

Słowa kluczowe: ksiązki historyczne, literatura historyczna, literatura faktu, nagrody, historia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Znamy nominacje do "Pióra Fredry" 2018 Wrocław

Która z publikacji otrzyma tytuł Książki Roku?

Maciej Plaza
Maciej Płaza nagrodzony Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus

To najważniejsze wyróżnienie dla pisarzy z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.