Recenzje - Literatura

Włoskie wspomnienie o Kapuścińskim

2008-02-04 11:12:23
 Zrozumienie Innego, poszanowanie go i zdobycie się na pokorę we wzajemnych z nim relacjach. Świadomość, że niekoniecznie to „my” jesteśmy ci lepsi, że obok nas żyją ludzie potrzebujący nie czyjejś, ale naszej pomocy. To wszystko chciał przekazać światu Ryszard Kapuściński.

„Dałem głos ubogim” Ryszarda Kapuścińskiego - książka wydana już po śmierci reportera - to relacja z ostatniej podróży polskiego dziennikarza. Podróży do miejsca, które zapętliło historię jego życiowego posłannictwa. To bowiem we Włoszech Kapuściński rozpoczął, i jak się później miało okazać, zamknął swoją wieloletnia misję tłumaczenia świata, a jak w przedmowie pisze żona reportera: „We Włoszech czuł się jak u siebie w domu, otoczony serdecznością i przyjaźnią. Wszędzie czekały na Niego przekłady Jego książek, wystawy Jego fotografii, spotkania z czytelnikami, nagrody, również doktorat honoris causa.”

Celem ostatniej podróży Kapuścińskiego było spotkanie z włoską młodzieżą, Poniekąd również i wygłoszenie wykładu na Wolnym Uniwersytecie w Bolzano. Poniekąd, gdyż według organizatora spotkania, to głównie możliwość rozmowy z młodymi ludźmi, zaznajomionymi z jego twórczością, zaważyła na przyjęciu zaproszenia i przyjeździe do Włoch. Udział w kolejnej konferencji, nie był dla niego już tak absorbujący.

Książka, mimo widniejącego nad tytułem nazwiska Kapuścińskiego, jest pracą zbiorową. Relacje z przebiegu obu spotkań zapisane są w formie dialogu, dyskusji. Przeplatają je liczne dygresje, stanowiące odrębne części książki. Każda z nich traktuje o osobie reportera w odmienny sposób. Każda jednak jest formą wspomnienia, wyrazem sentymentu, także podziwu.

„Dałem głos ubogim” stanowi podsumowania dorobku Kapuścińskiego. Zarówno tego namacalnego, w postaci napisanych książek, jak i tej niewidocznej gołym okiem próby pojednania kultur, zrozumienia Innego. Co ciekawsze, podsumowania tego nie podjęli się Polacy (choć warto pamiętać o książce „Nie ogarniam świata” Witolda Beresia i Krzysztofa Brunetko), lecz Włosi.

Mylące zdaje się więc umieszczenie nad tytułem nazwiska Kapuścińskiego. Jego słowa w tym tekście w rzeczywistości nie dominują. Książka propaguje jednak niewinne, a jednocześnie niezwykle mądre wartości wyznawane przez reportera. „Dałem głos ubogim” powinno znaleźć się w biblioteczce każdego, kto na swojej półce ma choć jedną książkę opatrzoną na grzbiecie nazwiskiem polskiego króla reportażu.


Natalia Ulatowska
(natalia.ulatowska@dlastudenta.pl)

 Recenzja powstała dzięki uprzejmości wydawnictwa "Znak"

Słowa kluczowe: „Dałem głos ubogim” Kapuściński recenzja recenzje wydawnictwo Znak nowości Kapuściński k
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.