Nowości - Literatura

"Witamy w białej Afryce" - tragiczne doświadczenia w nowej książce Wojciecha Rogali

2017-05-16 13:56:16

„Bastion białego człowieka” - tak  nazywana niegdyś Namibia ogarnięta była działaniami komunistów i zagładą miejscowej ludności w niemieckich obozach koncentracyjnych. To tylko niektóre, historyczne i społeczne aspekty łączące Plskę, rodzimy kraj wrocławskiego autora, Wojciecha Rogali oraz afrykańską Namibię, w której sercu przeprowadzał on liczne wywiady. Rozmówcy Wojciecha Rogali poruszają tematy związane z niemieckim kolonializmem, południowoafrykańską okupacją, wojną z komunizmem oraz niepodległością osiągniętą w 1990 roku. Premiera książki zatytułowanej "Witamy w białej Afryce" już 17 maja.

W unikatowej relacji ze współczesnej Namibii Wojciech Rogala kreśli obraz kraju, którego mieszkańcy starają się budować normalną codzienność po dziesięcioleciach zmagań i cierpień. W dyskusjach z Namibijczykami z Lüderitz, Swakopmund czy Windhuku ukazują się przejmujące historie rodzinne sięgające nawet początku XX wieku

David, namibijski biały Afrykaner, wspomina 23-letniego rosyjskiego żołnierza, którego wziął do niewoli podczas wojny z komunizmem. Okazało się, że Rosjanin nie wiedział nawet, dlaczego tu trafił. Któregoś dnia po prostu dowiedział się, że ma pojechać do Afryki, na wojnę, której nie rozumiał nawet jego dowódca. Gdy zapadła decyzja o przekazaniu żołnierza jego rodzimym wojskom, Rosjanin rozpłakał się ze strachu przed powrotem. Ten dwudziestoletni konflikt zbrojny, w który zaangażowały się wojska angolskie, radzieckie, kubańskie, wschodnioniemieckie oraz południowoafrykańskie, był tylko jednym z wielu dramatycznych wydarzeń, które odcisnęły piętno na Namibijczykach.

Wojciech Rogala swoje podróże opisuje następująco: „Starałem się przede wszystkim zaprezentować to co myślą i mówią mieszkańcy Namibii. Bazowałem na licznych rozmowach, jakie prowadziłem podczas moich pobytów w tym kraju. Wśród moich rozmówców byli: potomkowie niemieckich kolonistów, mieszkający w Namibii od kilku pokoleń; Afrykanerzy, którzy osiedlali się w tym kraju już od XIX wieku, w końcu dumni Basterowie – pochodzący z Kraju Przylądkowego w Południowej Afryce. […] Książka, która opisuje ludzi i historię Namibii musi również odkrywać urok tego kraju, jego przyrodę jedyną w swoim rodzaju. Starałem się pokazać różnorodność krajobrazową: piękno dziewiczej przyrody, pustynie i morskie wybrzeże z fokami zamiast raf koralowych, rzeki bez wody, piasek lub zieleń, które sięgają po horyzont niczym niezmącony ocean”.

WB/ip

Słowa kluczowe: Witamy w białej Afryce, literatura, Polska, Namibia, Wojciech Rogala
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Assassin's Creed Valhalla: Pieśń chwały
Premiery komiksów Egmontu na marzec 2023

W tym miesiącu oferta jest szczególnie bogata i różnorodna!

Najwybitniejsi Naukowcy. Einstein. Przeskok kwantowy
Premiery komiksów Egmontu na lipiec 2021

Nowe przygody superbohaterów Marvela i DC to nie jedyne atrakcje na ten miesiąc!

Polecamy
Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.