Recenzje - Literatura

Welcha sposób na dowodzenie

2009-09-02 08:55:50

 Legenda zarządzania, zajmujący szóste miejsce na liście „Time Magazine" najbardziej wpływowych osobistości, przyjaciel Clintona, autor wielu opracowań i poradników, prezes i dyrektor naczelny General Electric. O kim mowa? Oczywiście o Jacku Welchu stanowiącym przykład charyzmatycznego przywódcy i doskonałego stratega.

Strategie oraz sylwetka samego Welcha zostały przybliżone w książce „Kto przewodzi nie musi zarządzać". Autor - dziennikarz Robert Slater rozbudza w czytelniku fascynację osobą Welcha, a przytaczając liczne przykłady i cytaty sprawia, że wiedza z zakresu ekonomii i zarządzania zostaje automatycznie przyswojona.

Myślą przewodnią Welcha jest przekazywanie wiedzy, komunikowanie się i motywowanie współpracowników tak, aby dali oni z siebie to, co najlepsze. Jego zasługą było przekształcenie wielkiej firmy z przerośniętym aparatem administracyjnym w prężnie działające przedsiębiorstwo funkcjonujące na przejrzystych zasadach. Pracownicy firmy, wybrani w drodze starannej selekcji zostali natomiast wciągnięci w proces podejmowania decyzji, wprowadzony został także plan poprawy ich produktywności.

Dzięki Welchowi zastosowano w GE instrument zwany „Work Out". Polegał on na tym, że każdy pracownik od najniższego szczebla ma możliwość wnoszenia propozycji rozwiązań usprawniających codzienną pracę. Największą zaletą innowacji Welcha jest to, że techniki i pomysły, których użył on do przeorganizowania GE mogą być zastosowane do wszystkich firm, nawet z sektora MŚP.

Jack Welch uważa, ze błędem współczesnych przedsiębiorstw jest lęk przed zmianami, a szef - menedżer jutra, powinien być na nie otwarty. Firma, która opiera się przeobrażeniom, jest skazana na porażkę.

Welch ponadto proponuje przedefiniowanie słowa manager, które w obecnym znaczeniu często rozumiane jest jako „człowiek, który raczej kontroluje niż ułatwia, bardziej komplikuje niż upraszcza, jest bardziej komendantem niż motywatorem". W firmach zaś zamiast managerów sprawdzają się osoby przywódcze, które zwracają się do podwładnych, rozmawiają z nimi, a także zaszczepiają nowe wizje. Ci managerowie w nowym wcieleniu powinni tryskać energią i wzbudzać entuzjazm do pracy, bowiem to czyni z nich liderów biznesu.

Welch przywiązuje także dużą wagę do współpracy w zespole oraz do zaufania i zaangażowania potencjału przede wszystkim na najwyższych szczeblach menedżerskich. O tym, jak wielkie znaczenie mają dla firmy decyzje personalne świadczy fakt, że Welch osobiście angażował się w proces zatrudniania naczelnych menedżerów.

Wszystkie zasady stosowane przez Welcha sprowadzają się do szybkiego działania zgodnie z istniejącymi realiami. Dla niego „business is simple" i to motto przyświeca jego działaniu. O tym, że rewolucyjne czasami techniki zarządzania (a właściwie przewodzenia) są gwarancją sukcesu, świadczy chociażby pozycja GE na rynku i roczne obroty firmy. Poza tym to właśnie spod skrzydeł Welcha wychodzą najlepsi managerowie, przyszli dyrektorzy koncernów. Być może postępując według zasad przejrzyście i czytelnie podanych w książce Slatera i Ty dołączysz do tej czołówki?

Robert Slater, "Jack Welch. Kto przewodzi nie musi zarządzać ", wydawnictwo Studio Emka, premiera 2003

Justyna Gul
(justyna.gul@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: kto przewodzi nie musi zarządzać książka jack welch recenzja opinie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.