Recenzje - Literatura

Warszawa, czyli dorożki i mosty weneckie

2010-01-04 09:58:36

 „Gawędy warszawskie" Marka Kwiatkowskiego to książka dla miłośników Warszawy, historyków oraz tych, którzy po prostu uwielbiają czytanie ciekawych opowieści.

Są lata 30. XX - wieku. Autor swoją książką powraca do nich i zaprasza czytelników do miasta swojego dzieciństwa. Przeszłość przenika się z teraźniejszością. Na ulicach zapalano lampy gazowe. Zza okiem słuchać koła toczących się dorożek. To też czas, kiedy na Polach Mokotowskich pasą się konie.

Przyjmijmy zatem książkowe zaproszenie na spacer. Wejdźmy do warszawskich, starych i monumentalnych kamienic. Potem będziemy podziwiać pałace. Nie ominiemy gwarnych placów, aby wpaść do licznych browarów. Zatrzymamy się w wygodnych hotelach. Posłuchamy trochę o secesji, trochę o modernizmie.

Okazuje się, że nie musimy szczególnie zazdrościć słynnemu włoskiemu miasteczku nad laguną, bo posiadamy własne mosty weneckie, choć skromniejsze. Jednym z najstarszych jest korytarz prowadzący z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana. O nim i o wielu innych autor poświęca cały rozdział. Pisząc o Warszawie, Kwiatkowski nie może pominąć Łazienek Królewskich, których był wieloletnim dyrektorem.

Autor gawęd poświęcił architekturze Warszawy kilka lat studiów. Analizował mapy. Szukał w archiwach. Odkrył architektów i właścicieli wielu budowli, m.in. autora kamienicy przy „Piekiełku", który nazywa się Henryk Marconi. Po niektórych budynkach i miejscach dziś nie pozostało śladu. Kwiatkowski powtarza: „szkoda" i „strata ogromna".

Marek Kwiatkowski, „Gawędy warszawskie", wydawnictwo PIW, Warszawa 2009

Marta Chowaniec
(marta.chowaniec@dlastudenta.pl)  

Słowa kluczowe: gawędy warszawskie recenzja marek kwiatkowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.