Nowości - Literatura

"Spowiedź Nikosia zza grobu" - biografia ojca chrzestnego trójmiejskiej mafii

2018-03-28 12:58:58

Od 27 marca 2018 w księgarniach dostępna jest pierwsza na polskim rynku wydawniczym biografia Nikosia, czyli Nikodema Skotarczaka, ojca chrzestnego trójmiejskiej mafii. Książka autorstwa Tadeusza Batyra pt. "Spowiedź Nikosia zza grobu" opisuje gangstera - celebrytę, którego życiorys jest gotowym scenariuszem sensacyjnego serialu.

Spowiedź Nikosia zza grobuNikodem Skotarczak karierę zaczynał na początku lat 70. jako bramkarz w trójmiejskim nocnym klubie „Lucynka”. Szybko awansował do kultowego „Maxima" w Gdyni. Jego ambicje sięgały jednak dalej; zorganizował grupę przestępczą przemycającą na skalę przemysłową kradzione samochody z Niemiec i Austrii do Polski.

Wyemigrował do Niemiec w połowie lat 80., skąd nadal kierował przemytniczym procederem. Za jazdę kradzionym super audi, w 1989 roku trafił za kratki do słynnego berlińskiego Moabitu. Niemiecki model resocjalizacji nie był jednak stworzony dla niego. Uciekł po kilku miesiącach - zamienił się ubraniami z bratem podczas pierwszego widzenia.

Wkrótce do legendy przeszedł także nielegalny powrót Nikosia do Polski przez Austrię na początku lat 90., brawurowe wymknięcie się z policyjnego „kotła” w Krakowie w 1992 roku oraz nie mniej sensacyjna ucieczka z policyjnego konwoju w Warszawie, jeszcze w tym samym roku.

Wchodził w szemrane i legalne biznesy, otwierał kluby, przyjaźnił się z aktorami i grał w filmie, aż wreszcie 24 kwietnia 1998 roku, w trójmiejskim klubie „Las Vegas” zamaskowany zamachowiec wystrzelił do niego sześć pocisków. Gangstera nie uratowała nawet kamizelka kuloodporna.

O autorze

Tadeusz Batyr - całe życie związany z Trójmiastem, któremu przygląda się z wielu różnych perspektyw. Analizuje ważne dokumenty, dużo czyta i rozmawia z ludźmi. Pisze książki.

Fragment książki Spowiedź Nikosia zza grobu:

Śmierć w burdelu

Rozdział 1

24 kwietnia 1998 roku. Południe. Zjazd z obwodnicy Trójmiasta na wysokości gdyńskiej dzielnicy Chwarzno. Przed klubem nocnym Las Vegas zbiera się tłum gapiów. Na miejsce przybywa prokurator rejonowy z Gdyni Janusz Kaczmarek oraz dziennikarze. Musiało stać się coś ważnego. To w tym lokalu przed kilkoma godzinami skończyła się imieninowa impreza Wojciecha Kurowskiego, współwłaściciela firmy ubezpieczeniowej Hestia.

Popularny „Kura” imieniny spędzał w towarzystwie przyjaciela z młodych lat, potem wspólnika w legalnych i nielegalnych interesach – Nikodema Skotarczaka „Nikosia”. Przyjaciele byli z żonami.

Podkomisarz Robert Miller z Biura Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku poinformował oficjalnie, że w klubie Las Vegas około godziny 12.20 doszło do strzelaniny. W tym zamykał się cały komunikat.

Wiadomo jednak, że do klubu wpadło dwóch zamaskowanych mężczyzn, jeden z nich był w ciemnych spodniach. Wiedzieli, gdzie się kierować. Po lewej stronie od głównego wejścia znajdował się bar, przed nim sala bankietowa wyposażona we właściwe dla tego typu lokali skórzane fotele i doniczkowe palmy – dodające burdelom w latach dziewięćdziesiątych posmaku egzotycznego luksusu. Sala kończyła się skromną, ale szykowną, wyłożoną lustrami sceną. Z lewej strony sceny VIP room, pokój dla gości specjalnych, wyjątkowych. By do niego wejść, należało minąć pełen błyskotek ślepy korytarz. Pokój ciasny – znów skórzane sofki, czarny glazurowy stół. W tym pokoju nieustaleni do dziś zabójcy wpakowali śmiertelną kulę w głowę Nikodema Skotarczaka. „Kura” został trafiony w nogę i okolicę pachwiny. Podczas gdy „Nikoś” padł martwy na schodki prowadzące do VIP roomu, jego przyjaciel po pewnym czasie zdołał wydostać się z pokoju – to najprawdopodobniej jego krew znalazła się w korytarzu...

Jeden z wielu

Rozdział 2

(…) Chęć zdobywania świata i wolna dusza Nikodema nie współgrały z zasadami ojca, rządzącego w domu twardą ręką. Spory doprowadziły ostatecznie do tego, że „Nikoś” już jako siedemnastolatek praktycznie wyprowadził się z domu. Zamieszkał u wspomnianego Ryszarda Glinkowskiego, nomen omen – u „Taty”. Stąd właśnie wziął się pseudonim Glinkowskiego w przestępczym świecie Trójmiasta. Potem, jak można domniemywać, właśnie na kanwie tej znajomości powstał film Sztos. Scenarzysta Jerzy Kolasa – znajomy „Nikosia” – sprytnie odwrócił w Sztosie uwagę od „Taty”, prowadząc fabułę przez losy „Synka” granego przez Cezarego Pazurę.

ip

Słowa kluczowe: Tadeusz Batyr, książka, opis, książki o mafii, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Joker: Świat
"Joker: Świat" - nadchodzi premiera 184-stronicowej antologii

Joker wraz z szaleństwem i chaosem wyruszy w światową trasę koncertową!

Iron Flame. Żelazny Płomień
"Iron Flame. Żelazny Płomień" - premiera książki romantasy 18+

To kontynuacja powieści "Fourth Wing. Czwarte Skrzydło".

Fratelli. Prawdziwa włoska rodzina
Przed nami premiera książki "Fratelli. Prawdziwa włoska rodzina"

To intymna, dotąd nieznana opowieść członka rodziny Versace.

Polecamy
Katarzyna Nowakowska, Żądze
"Żądze" - dalsze losy Julii Widawskiej w książce dla dorosłych

Bestsellerowa seria K.N. Haner nadal rozpala wszystkie zmysły.

Billie Eilish. Droga do gwiazd. Nieoficjalna biografia
Biografia Billie Eilish wkrótce w księgarniach

Ta artystka do osiemnastego roku życia zdobyła aż pięć statuetek Grammy.

Ostatnio dodane
Joker: Świat
"Joker: Świat" - nadchodzi premiera 184-stronicowej antologii

Joker wraz z szaleństwem i chaosem wyruszy w światową trasę koncertową!

Iron Flame. Żelazny Płomień
"Iron Flame. Żelazny Płomień" - premiera książki romantasy 18+

To kontynuacja powieści "Fourth Wing. Czwarte Skrzydło".