Recenzje - Literatura

Śmierć statystykom!

2008-07-23 09:59:19

„Śmierć statystykom", najnowsza książka Marty Akuszewskiej, nie bez powodu zdobyła nagrodę w kategorii „powieść dla młodzieży" w konkursie wydawnictwa TELBIT. Brakuje bowiem książek, które opowiadają o młodzieży - tej licealnej i tej trochę starszej...

Główny bohater, Maks, dorabia pracując za barem. Jest dumny ze swojego życia, nie ma większych problemów. Kobiety traktuje z dystansem, twierdzi, że są nieskomplikowane, natarczywe, zagubione w świecie kosmetyków, ubrań, przecen i promocji. Nie oznacza to bynajmniej, że jest wyalienowany i samotny, wręcz przeciwnie - umie doskonale korzystać z przywilejów bycia „samcem" - daje się poderwać, uwodzi, wykorzystuje i porzuca naiwne dziewczęta, które - jak twierdzi - same pchają mu się natrętnie w łapy. Skacząc tak z kwiatka na kwiatek, nagle traci grunt pod nogami i zakochuje się w koleżance swej młodszej siostry Pauliny, której - nawiasem mówiąc - nie cierpi i którą uważa za konfidenta...

To jednak nie jedyny powód do zmartwień. Sprawy gmatwają się niesamowicie - w pracy Maks zyskuje przydomek geja, zakochuje się w nim przyjaciółka, zostaje pobity... To wtedy odkrywa, że paradoksalnie, może liczyć tylko na siostrę, której szczerze nie cierpiał. Zawirowań jest jednak więcej, co nie pozwala czytelnikowi pozostać obojętnym.

Marta Akuszewska zaczęła pisać „Śmierć statystykom" w wieku 16 lat. Na przykładzie historii Maksa świetnie widać etapy dojrzewania nie tylko głównego bohatera, lecz także autorki książki. W tej chwili Akuszewska jest 20-letnią studentką filologii polskiej. Dzięki swojej wiedzy na temat rówieśników i ich problemów udało jej się zbudować wiarygodny, nieprzesadzony świat, a także bohaterów, którzy są ludźmi z krwi i kości.

Autorka książki przemyca w swej powieści treści różnego typu. Przez zakochanie, toksyczny związek, seks, ciążę, utratę dziecka, test na HIV, aż po rzeczy przyziemne, jak pomysł na biznes czy wybór studiów. Cały przekrój problemów i radości tworzy całkiem przyjemną i wciągającą czytelnika całość.

„Śmierć statystykom" polecę nie tylko mojej siostrze, równolatce autorki, podsunę ją również mojej mamie, a potajemnie podkradać ją będzie także i tato. Polecam.

Magdalena Wierzba
(magdalena.wierzba@dlastudenta.pl)


 

Słowa kluczowe: Śmierć statystykom, czyli dzieje sfrustrowanego faceta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • ;] [0]
    natalaaa
    2009-06-26 17:22:54
    fajnaa ksiazkaa ;] mi sie bb podobala ;p
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Zdradzona - recenzja książki

Sprawdź, czy warto przeczytać najnowszą powieść Kiery Cass.

Zbrodnia i Karaś
Zbrodnia i Karaś - recenzja książki

Nowatorskie podejście do kryminału - pełne humoru, bez scen mrożących krew w żyłach, a jednak intrygujące!

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.