Recenzje - Literatura

Przygoda w kinie według Justyny Żelasko [RECENZJA]

2015-09-15 09:06:25

Pouczająca, ciekawa i rozwijająca. Taka właśnie jest "Przygoda w pociągu" Justyny Żelasko. Książka nie jest zbieraniną luźnych anegdotek, lecz bardzo sprawnie napisanym kompendium wiedzy o "szkole polskiej" nie tylko dla miłośników kina, ale też studentów filmoznawstwa. Jeżeli chcecie odbyć fascynującą podróż do kina lat 50 i 60 to zapnijcie pasy i bierzcie się do czytania!

Nowa książka doktorantki w zakładzie filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim będzie niezwykle ciekawą propozycją dla wszystkich tych, którym Cybulski nie kojarzy się jedynie z filmu Wajdy "Popiół i Diament". Autorka poddaje wnikliwej analizie wszystkie najbardziej znane filmy należące do szkoły polskiej i przybliża czytelnikom wszelkie przejawy i początki modernizmu na świecie.

Nie tylko lektura akademicka

Jest to przede wszystkim praca spójna i uzupełniona o różnego rodzaju przypisy. Znajdziemy anegdotki, odwołania do innych dzieł lub bardzo skrupulatnie opisane konteksty. Książka będzie nie tylko jest ciekawa, ale też pouczająca. Z pewnością obok "Historii Kina" Lubelskiego znajomość "Przygody w pociągu" może posłużyć jako źródło argumentów w zaciekłych debatach dotyczących filmów. Dzięki kadrom filmowym, których znaczną ilość znajdziemy w książce każdy czytelnik bez odrywania się od lektury może przeanalizować opisane zabiegi kompozycyjne jak i również wszelkie zjawiska opisywane przez autorkę.

Dostrzec to, co niewidoczne

Ogromną zaletą książki jest uporządkowanie. Na końcu książki mamy aneks w którym podane są wszelkie niezbędne informacje dotyczące filmów jak i artykuły. Publikacja rozpoczyna się od wprowadzenia, podczas którego dowiadujemy się o początkach kina modernistycznego i wszystkich elementach, które miały wpływ na takie ukształtowanie obrazów lat 50 i 60.  Czytając przenosimy się w ówczesne realia i zaczynamy dostrzegać w filmach elementy na pozór niezauważalne. Nagle każdy gest zyskuje podwójne znaczenia a sceny, w których na pozór nic się nie dzieje zostają napełnione sensem.

Has, Konwicki i Kutz

Współczesne kino zapomina o trzech najwybitniejszych reprezentantach szkoły polskiej. Ale czy słusznie? Oscarowa "Ida" słusznie przypomina nam o wszystkich produkcjach bez których nie mielibyśmy szans na jedną z najważniejszych nagród w świecie filmu. "Przygoda w pociągu" przypomina nam właśnie o wszystkich dziełach, które sprawiły, że kinematografia ma się aż tak dobrze, a reżyserowie z Polski znani są na całym świecie. Czy jesteście gotowi na przygodę?

Lidia Zawistowska

Słowa kluczowe: Przygoda w pociągu książka, przygoda w pociągu, justyna żelasko
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.