Recenzje - Literatura

Prorocza moc snów

2009-02-12 09:56:13

 Są pewne wydarzenia, rzeczy na ziemi których nie sposób zrozumieć. Przesycone magią, mistycyzmem wymykają się zwyczajowym kryteriom poznania. Fascynują nas i jednocześnie przerażają, ale nie sposób nie zauważać ich istnienia. Niektóre osoby są szczególnie wrażliwe na te zagadkowe dary (?) przekleństwa (?), a ich życie upływa albo na wykorzystywaniu tej niezwykłości lub na walce z nią i unikaniu.

To, że sny są odbiciem rzeczywistości, głosem naszej podświadomości, wiedziano już od dawna. Powstawały słowniki marzeń sennych pozwalające interpretować symbole pojawiające się w naszej głowie podczas nocnego odpoczynku. Wielu ludzi, wierząc w sprawczą moc snów czy ich zdolność decyzyjną specjalnie wieczorem zadaje podświadomości nurtujące pytania. Także akademicki świat, z Freudem na czele, poświęcił wiele godzin na badania nad naturą marzeń sennych. Ale jest na świecie ktoś, kto nie potrzebuje skomplikowanej maszynerii, słowników i internetu by odczytać znaczenie pojawiających się nocną porą obrazów.

Tą osobą jest objaśniacz snów obdarzony pradawną mocą, spędzający życie w jaskiniach i odcięty od bodźców świata zewnętrznego zdolnych zakłócić przekaz. Co więcej kobiety posiadające tą umiejętność śnią sny za innych ludzi, a ich misją jest pomoc w każdej sytuacji.

Zdarza się jednak, że wybrana kobieta zapała zwyczajnym uczuciem do mężczyzny. Jest wtedy zmuszona odejść, ale kara którą ponosi za ten czyn jest straszliwa. Boleśnie przekonała się o tym Hinduska, bohaterka książki „Tłumaczka snów". Autorka Chitra Banerjee Divakaruni tworzy prawdziwie piękną pieśń- historię o losach śniącej kobiety, która dzięki bliskości mężczyzny utraciła sny. Jej dramat, rozterki i wreszcie wybory jakich była zmuszona dokonać poznajemy czytając wraz z jej córką swoisty dziennik, a właściwie przewodnik po życiu. Jest to jedyna okazja na zagłębienie się w myśli, odczucia i poznanie motywów działania tłumaczki, bowiem jej córka Rakhi nigdy nie została dopuszczona do tego magicznego świata.

W zapiskach matki Rakhi poszukuje także odpowiedzi na dręczące ją wątpliwości, jej życie pełne jest bowiem rozterek i dylematów. Jest młodą malarką przeżywającą właśnie zanik weny, młodą matką przerażoną zdolnościami swojego dziecka i wreszcie młodą rozwódką. Jej skomplikowane relacje z byłym mężem pogłębia dodatkowo trauma po wydarzeniach jakie ją spotkały. Skorupa niepewności, nieufności i pesymizmu w jakiej zamknęła się kobieta nie pozwala jej cieszyć się każdym dniem i otwarcie stawiać czoła problemom. Dodatkowo niechęć jaką darzy ojca niszczy ją i tak naprawdę nie jest oparta na racjonalnych przesłankach.

Paradoksalnie dopiero samobójcza śmierć matki uświadamia jej czym jest życie i ile może mieć odcieni i kolorów, otwiera jej oczy na magię obecną w każdej chwili. Brak nastroju do tworzenia, zastój w prowadzonym sklepiku- herbaciarni czy konieczność opieki nad kontuzjowanym w wypadku ojcem- wszystko to jest okazją do przeżycia czegoś nowego. Nawet dramatyczne wydarzenia z 11 września 2001r. uświadamiają jej wagę bliskości i zaufania w tym pełnym brutalności i nienawiści świecie.

Książka „Tłumaczka snów" jest jak sen, czasem się uśmiechamy, czasem płaczemy, ale nie sposób przetrwać życia bez marzeń i nocnych obrazów. A zatem śnijmy wraz z autorką bo warto.

Justyna Gul
(justyna.gul@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: tłumaczka snów recenzja książka Chitra Banerjee Divakaruni opinie sny znaczenie książka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Pomsta. Opowieść z dziejÃłw miasta Tarnowa
Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa - recenzja

Oceniamy kryminał Krystiana Janika. Sprawdź, czy warto przeczytać!

Okładka komiksu Czarna Orchidea
"Czarna Orchidea" - recenzja komiksu

Przełom w świecie powieści graficznej w nowym wydaniu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.