Dzieje się - Literatura

PRL-owska rzeczywistość oczami milicjantów, cinkciarzy, alfonsów i prostytutek

2016-09-05 11:58:55

4 lata w przedszkolu milicyjnym, 57 godzin w areszcie śledczym, jedna rozmowa z prawdziwymi bandziorami. Ryszard Ćwirlej nie miał w życiu łatwo. „Śliski interes” to najnowsza część kultowej już serii neomilicyjnych  kryminałów jego autorstwa. Dzięki Ćwirlejowi na PRL-owską rzeczywistość możemy spojrzeć oczami milicjantów, cinkciarzy, alfonsów, prostytutek i przypadkowo uwikłanych w śledztwo ludzi, toczących własną walkę o przetrwanie, rozgrywającą się w kolejce pod sklepem mięsnym . Premiera już 14 września.

Zima 1983 roku. Kilka tygodni wcześniej Lech Wałęsa dostaje Pokojową Nagrodę Nobla, a władze PRL zawieszają stan wojenny. Zbliża się Boże Narodzenie, w zakładach pracy trwają zapisy „na przydziałowego karpia”, a „Dziennik Telewizyjny” podaje, że pomarańcze na świąteczne stoły już płyną z bratniej Kuby. Społeczeństwem wstrząsa podawana z ust do ust wieść, że wódka Wyborowa sprzedawana na kartki jest niepełnowartościowa. 

Ktoś chce oszukać naród? Szef poznańskiego wydziału dochodzeniowo–śledczego staje na wysokości zadania. Do rozprawy z oszustami wyznacza swoich najlepszych oficerów. Ci  są jednak zajęci czym innym. Jeden z nich zostaje wezwany do zwłok znalezionych w śnieżnej pryzmie na ulicy. W tym samym czasie grabarz pracujący na pobliskim cmentarzu odkrywa, że ktoś rozkopał świeży grób, a dopiero co pochowane zwłoki zniknęły. Czy to możliwe, żeby wszystkie te sprawy były ze sobą powiązane?

Gdyby Raymond Chandler żył, musiałby złożyć na ręce Ryszarda Ćwirleja tytuł mistrza czarnego kryminału. Zdaniem krytyków pisarz jest chodzącym wyrzutem sumienia dla profesjonalnych znawców polskiej literatury kryminalnej. I gdyby w Polsce traktowano ją  bardziej serio, jego twórczość mogłaby być dobrym przyczynkiem do dyskusji o tym, jak opisywać PRL. W powieściach Ćwirleja można więc znaleźć szarą codzienność lat 80-tych, której próżno szukać w książkach historycznych.

W tej dusznej absurdalnej atmosferze porusza się zespół milicjantów dowodzony przez porucznika Alfreda Marcinkowskiego. Jego filary stanowią dwaj skrajnie różniący się funkcjonariusze: podporucznik Mirosław Brodziak, który tylko przez przypadek jest milicjantem, bo równie dobrze mógłby zostać przestępcą, oraz chorąży Teofil Olkiewicz, notoryczny pijak i obibok o nieprawdopodobnym szczęściu, gotowy zrobić wszystko, by tylko się zbytnio nie napracować.

Zsa/ ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Ryszard Ćwirlej, premiery książek kryminalnych, Śliski interes
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Przycisk z sercem na klawiaturze
Tradycyjny list czy generator SI? Jak współcześnie wyznać miłość?

List miłosny na Walentynki można sobie wygenerować.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.