Dzieje się - Literatura

Popieram czytanie!

2011-09-20 12:11:56

Kilkaset osób wspierających akcję w parę godzin, spontanicznie wywieszane plakaty w szkołach, bibliotekach i księgarniach w całej  Polsce, poparcie ze strony ludzi pióra. Grupa miłośników książki,  blogerów, redaktorów serwisów internetowych w ramach inicjatywy "Czytam,  bo lubię to" organizuje kolejną akcję promocji czytelnictwa. To  przedsięwzięcie "Popieram czytanie" - nowa inicjatywa mająca na celu ratowanie stale spadającego poziomu czytelnictwa w Polsce i próba  zaangażowania polityków w rozwiązanie jednego z najważniejszych problemów społecznych.

- Chcemy, korzystając z nowoczesnych kanałów komunikacji - stron internetowych, blogów, serwisów społecznościowych, zwrócić uwagę  polityków na fakt, że miłośnicy książki stanowią silną i mocno  zintegrowaną grupę wyborców, do której praktycznie żadna partia dotąd  nie skierowała konkretnych propozycji - mówi Sławomir Krempa, redaktor  naczelny wortalu Granice.pl, jeden z organizatorów akcji. -  Przedsięwzięcie rozgrywać się będzie wielotorowo. Przede wszystkim  zaprosiliśmy polityków do dyskusji na temat tego, co przedstawiciele  partii politycznych mogą zrobić na rzecz wsparcia czytelnictwa w Polsce.  Kolejne artykuły i głosy w debacie publikowane będą we współpracujących  z organizatorami mediach, a dyskusji towarzyszyć będzie szereg działań o  charakterze happeningu. Efekty tej dyskusji stać się mają podstawą do  stworzenia ponadpolitycznego programu wsparcia czytelnictwa, który  będzie mógł zostać zrealizowany po wyborach. Ponadto Internauci, którzy  zapoznają się z wypowiedziami przedstawicieli poszczególnych partii na  temat książki i czytelnictwa, będą mogli kierować się ich deklaracjami  programowymi podczas deklarowania swego poparcia w dniu wyborów, 9  października 2011 roku.

Jak przykuć uwagę?

- W ramach akcji zaprosiliśmy również polityków do głośnej lektury  ulubionych bajek dla dzieci lub ich fragmentów - podkreśla Monika  Badowska, autorka blogu "Prowincjonalnej nauczycielki"  i koordynatorka  projektu Targów Książki w Katowicach, które będą miały miejsce w dniach  20-23 października 2011. - Poprosiliśmy również o udostępnienie nagrań  dźwiękowych czy video, które następnie zostaną zamieszczone w sieci.

Z początkiem października zamknięte zostanie zbieranie zgłoszeń i za  pośrednictwem strony akcji w serwisie Facebook.com  (http://www.facebook.com/event.php?eid=219621111429214) Internauci będą mogli oddawać głosy na najciekawsze filmy oraz wybiorą najbardziej przyjaznego książce polityka. Polityk ten zaproszony zostanie do odebrania symbolicznej nagrody i przeczytania ulubionej bajki podczas tegorocznych Targów Książki w Katowicach. Równolegle trwać będzie kampania promocyjna akcji w Internecie.

Każdy może pomóc

Akcja została zaplanowana w taki sposób, by jej przeprowadzenie mógł wesprzeć każdy miłośnik książki. Na stronie internetowej www.czytambolubieto.pl  znalazły się wskazówki dotyczące tego, jak można wspomóc organizatorów. - Każdy, kto posiada konto na Facebooku, może wesprzeć akcję, deklarując wzięcie udziału w wydarzeniu "Popieram czytanie" - podkreśla Krempa. - Im więcej osób zadeklaruje udział, tym silniejsza będzie presja, by politycy odpowiedzieli na nasze postulaty. Dlatego warto również zapraszać do udziału w wydarzeniu swoich znajomych. Z kolei zaprzyjaźnieni z nami dziennikarze zadeklarowali, że będą przepytywać polityków, co zamierzają zrobić na rzecz wsparcia czytelnictwa w naszym kraju.

Każdy, kto prowadzi własną stronę internetową lub blog, może też zamieścić na nim banner promujący akcję czy logo przedsięwzięcia. Z kolei bibliotekarze, księgarze oraz nauczyciele mogą wydrukować i wywiesić w swoich placówkach plakaty promujące akcję. Kilkaset osób zadeklarowało już, że wesprze w ten sposób organizatorów, a w
najbliższych dniach w promocję przedsięwzięcia mają włączyć się przedstawiciele mediów, branży wydawniczej oraz celebryci.

Wydarzenie "Popieram czytanie" na Facebooku: http://www.facebook.com/event.php?eid=219621111429214

Profil akcji: http://www.facebook.com/czytambolubieto

Strona internetowa: www.czytambolubieto.pl

ip

Słowa kluczowe: akcja popieram czytanie plakaty czytam bo lubię to
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Polecamy
Lektury szkolne, do których warto wrócić

Sprawdź, po które lektur zdecydowanie warto sięgnąć nawet w dorosłym życiu.

Morskie podróże - 10 książek o rejsach, które warto przeczytać

Polecamy 10 książek, które zabiorą was w daleką podróż poza horyzont i przywołają wspomnienie lata.

Ostatnio dodane
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.