Recenzje - Literatura

Polka na Montparnasse

2013-01-14 10:05:39

W kawiarnianym zgiełku najlepiej smakuje towarzystwo artystów. Kogo stać, ten pali gitany i popija małą czarną. Pieniądz to tylko środek do realizacji małych pragnień, nigdy zaś cel. Paryż z okresu XX-lecia międzywojennego to miasto bohemy – wrażliwych malarzy, poetów, pieśniarzy o aksamitnych głosach i dźwięków słynnej „Dubo...Dubon…Dubonnet”. A wśród nich śliczna Bella, polski akcent w paryskim krajobrazie.

Izabela przyjechała do Paryża w 1924 roku. Z niewielkim zapasem pieniędzy, stylowym kapeluszem i głową pełną marzeń o ekscytującym życiu w najpiękniejszym mieście Europy. Zamieszkała w niewielkim hoteliku u pani Martineau i szybko zaprzyjaźniła się z przedstawicielami polskiej emigracji. Wkrótce znalazła pracę w redakcji czasopisma „Polonia”, w którym zajmowała się rozprowadzaniem polskich wydawnictw, aż wreszcie założyła własną polską księgarnię. Paryż wchłonął ją bezgranicznie. Odważna i pełna kobiecego wdzięku Bella nie bała się wyzwań, stawiała wszystko na jedną kartę i…Kradła męskie serca. Wszędzie gdzie się pojawiała, wszystkie oczy zwrócone były na nią – roztaczała wokół siebie urok, któremu nie sposób było się oprzeć. Spacery wzdłuż Bulwaru Montparnasse, leniwe wieczory spędzane w towarzystwie malarza Tytusa Czyżewskiego i rzeźbiarza Jacka Pugeta – świat Belli pełen był małych radości, które pozwalały radzić sobie we wcale niełatwym, emigracyjnym życiu.

„Dubo…Dubon…Dubonnet” jest powieścią autobiograficzną, kroniką towarzyską ówczesnych czasów. Izabela Czajka-Stachowicz napisała ją dopiero po latach, dlatego tak wiele jest w niej dygresji i retrospekcji. Jest to wspomnienie pięknych chwil, którymi autorka cieszyła się w czasie swojego pobytu w Paryżu, odrobinę sentymentalne i chaotyczne, ale niepozbawione magii. Miłość do sztuki, wzajemne zrozumienie i bezinteresowna pomoc – oto co łączyło Bellę i jej niezwykłych przyjaciół.

Powieść „Dubo...Dubon…Dubonnet” została po raz pierwszy wydana w 1970 roku. Jej autorka – Izabela Czajka-Stachowicz to polska pisarka, wywodząca się z żydowskiej rodziny Szwarców. Przed wybuchem II wojny światowej podróżowała po Europie pisząc reportaże z życia cyganerii. Na przestrzeni lat nawiązała przyjaźnie z wieloma znanymi postaciami artystycznego świata, m.in. z Olgą Boznańską, Chaimem Soutinem i Moise Kislingiem.

Izabela Czajka-Stachowicz, Dubo…Dubon…Dubonnet, Wydawnictwo W.A.B.

Natalia Łach
(natalia.lach@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Dubo Dubon Dubonnet książka recenzja Izabela Czajka-Stachowicz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Beach Read. Wakacyjny Romans - recenzja książki

Sprawdź, co się stanie, kiedy dwoje pisarzy postanowi wymienić się gatunkami i napisać coś, w co nie wierzy żadne z nich.

Opowieści o Ojczyźnie
Opowieści o Ojczyźnie - recenzja książki

Jakie są historie o ojczyźnie Dmitry'ego Glukhovsky'ego?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.