Nowości - Literatura

Niezwykła powieść jednego z najsłynniejszych polskich tekściarzy

2016-10-24 13:48:23

„Byłaś serca biciem”, „Myśmy byli sobie pisani”, „Czerwone korale”, „W kinie w Lublinie”, „Niech mówią, że to nie jest miłość” – te utwory nuciła cała Polska. Ich autor, Zbigniew Książek, w swojej nowej powieści – niesłychanie zabawnej i przewrotnej historii życia – opisuje wzloty i upadki artysty. Premiera 26 października.

W czasach PRL-u Zbigniew Książek stawia pierwsze kroki w artystycznym światku oraz zmaga się z cenzurą. Jak wielu rodaków, w latach osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych jeździ na Zachód za chlebem. Odwiedza Anglię, spędza kilka miesięcy w Stanach Zjednoczonych, gdzie próbuje swoich sił jako robotnik budowlany, barman i literat w polonijnym czasopiśmie. Po transformacji ustrojowej próbuje odnaleźć się w nowej kapitalistycznej rzeczywistości. Kursuje między rodzinnym Krakowem, niezbyt lubianą Warszawą i ukochaną Warmią, gdzie odpoczywa od świata. Sukces w końcu przychodzi. Świadczy o tym dziewięć złotych płyt, które ma na koncie. Ale czym tak naprawdę jest sukces? Co to oznacza być spełnionym? Czy chodzi tylko o pieniądze, sławę, udane życie rodzinne?

„Byłaś serca biciem, czyli przypadki pewnego literata” nie jest ani zwyczajną autobiografią, ani fikcją literacką. Zbigniew Książek przegląda się w krzywym zwierciadle, tworząc swoje alter ego, postać groteskową, silnie przerysowaną, lubującą się w alkoholu i przygodnej rozpuście. Opowiada o swoich najważniejszych życiowych doświadczeniach, o najdziwniejszych i najbardziej szalonych przygodach, podbojach miłosnych i zawikłanej drodze do sukcesu. Jest to niewątpliwie powieść z kluczem, w której przewijają się znane osoby ze świata polskiego show-biznesu, słynni aktorzy, reżyserzy, muzycy i kompozytorzy. Na tę pełną soczystego humoru, refleksji oraz absurdalnych perypetii książkę składają się krótkie opowiastki, rozgrywające się w kilku równoległych planach czasowych.  Ukoronowaniem opowieści jest koncert galowy w Sali Kongresowej z okazji odebrania dziewiątej złotej płyty.

„Zbyszku drogi! Twoja powieść ubawiła mnie ogromnie. Jak mało kto poznałem znaczenie słowa «emigracja» oraz tego, że słowo «sukces» ma bardzo, bardzo wiele znaczeń... Nie zawsze takich, o jakich marzyliśmy, wkraczając na drogę sztuki. Czym jest sukces? Wygraną? Ale z kim? Spełnieniem marzeń? Ale te marzenia są zupełnie innymi niż tamte sprzed dziesięciu, dwudziestu, trzydziestu lat. Powodzeniem materialnym? A cóż ono znaczy przy pierwszej poważniejszej chorobie? Wiele by gadać, co mam nadzieję, uczynimy niebawem. Twoją mądrą powieść czyta się świetnie. Nieco mniej wesoło jest po jej przeczytaniu i refleksji nad sobą samym. Ściskam Cię. Zapracowany okrutnie Andrzej Seweryn”.  (aktor, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie)

Zbigniew Książek
(ur. 1954) – scenarzysta, poeta, prozaik, tekściarz, kompozytor. Autor najsłynniejszych polskich tekstów piosenek, śpiewanych m.in. przez Andrzeja Zauchę, Michała Bajora, Zbigniewa Wodeckiego, Ryszarda Rynkowskiego, czy zespół Brathanki. Współpracownik Piwnicy pod Baranami. Laureat m.in. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Festiwalu Jedynki w Sopocie. Ponadto twórca sztuk teatralnych, scenariuszy filmów animowanych i dobranocek dla dzieci.

Autor powieści i wierszy dla dzieci i dorosłych: „Królestwo zielonej polany”, „Pioseneczki dla moich siostrzeńców”, „Wycieczka do krainy dobrych ludków”. Wspólnie z kompozytorem Piotrem Rubikiem jest twórcą wielokrotnie nagradzanego Tryptyku Świętokrzyskiego („Świętokrzyska Golgota”, „Tu Es Petrus” i „Psałterz Wrześniowy” uzyskały status platynowych i diamentowych płyt), kantaty „Zakochani w Krakowie” napisanej na 750-lecie lokacji Krakowa oraz albumu „Opisanie świata”, który uzyskał status złotej płyty. Od 1976 roku mieszka w Krakowie.

ip

Słowa kluczowe: Byłaś serca biciem, Zbigniew Książek, wydawnictwo muza, książki o muzyce
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Tequila
"Tequila. Liczba Bestii" - szokująca heroina znów na rynku

Za sprawą wydawnictwa Novae Res, czytelnicy mogą kupić odświeżoną wersję powieści Łukasza Śmigla.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.