Nowości - Literatura

Nie było pokolenia "bruLionu"!

2007-05-18 16:00:06
 Nakładem Biura Literackiego na początku lipca ukaże się zbiór esejów Piotra Kępińskiego "Bez stempla. Opowieści o wierszach". To już trzecia książka w ostatnich miesiącach, którą Biuro Literackie opublikuje w nowej serii wydawniczej "Szkice". Pierwsze dwa tomy - "Najryzykowniej" Andrzeja Sosnowskiego oraz "Urwany ślad" Jacka Gutorowa - miały premierę w marcu tego roku.
Urodzony w 1964 roku Piotr Kępiński jest poetą i krytykiem. Redaguje dział Kultura w "Dzienniku". Opublikował tomiki: "Most przed źródłem" (1989), "Porcelana" (1992), "Cudne historie" (1999, 2000), "Wszystko to więcej" (1999), "Cień kości" (2002), "Słona mgła" (2006) oraz książkę "Któż to opisze, któż to uciszy. Rozmowy z Wincentym Różańskim" (1997). Mieszka w Warszawie.
  
"Bez stempla" to kolejny głos w dyspucie o współczesnej poezji polskiej. We wstępie do książki (tekst udostępniono w "Przystani!") autor stawia tezę, która zapewne wywoła niemałą dyskusję: Nie było pokolenia "bruLionu". To prawda. Niektórzy dzisiejsi trzydziestoletni i prawie czterdziestoletni poeci i prozaicy przez ostatnie kilkanaście lat żyli w przeświadczeniu, że należą do jednego klubu. Ale byli w błędzie. Powtarzam: Nie było pokolenia "bruLionu"! Była uzurpacja. Bo czy wspólny bunt przeciw poprzedniej epoce, niechęć do tych samych autorów lub podobne przeżycia uprawniały krytyków do lansowania tezy o pokoleniu? Zdaje się, że nie. BruLionowców łączyły jedynie podobne daty urodzenia".
Piotr Kępiński odwołuje się do Gombrowicza i podobnie jak on pragnie mówić o poezji czystej. Zdaniem autora prezentują ją twórcy będący "zawsze na marginesie, zawsze z daleka od stada": Jacek Bierezin, Mariusz Grzebalski, Bartosz Muszyński, Tadeusz Pióro, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Marcin Sendecki, Marcin Świetlicki, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Bohdan Zadura.
Wstęp do książki znajdziesz tutaj

 
Słowa kluczowe: bruLion Piotr Kępiński Bez stempla. opowieśći wierszach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
X-Men: Saga Mrocznej Phoenix
Zadebiutowała oficjalna powieść Uniwersum Marvela "X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

To trzymająca w napięciu opowieść o przemianie, poświęceniu i potędze przyjaźni.

Wonder Woman. Zwiastunka wojny
Premiery komiksów Egmontu na maj 2021

Oprócz nowości od Marvela i DC, wśród premier są też komiksy francuskie i polskie!

Polecamy
Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.