Nowości - Literatura

"Mój ojciec był nazistą" - rozmowy z potomkami przywódców Trzeciej Rzeszy

2017-11-22 13:49:28

Od 20 listopada 2017 w księgarniach dostępna jest książka „Mój ojciec był nazistą. Rozmowy z potomkami czołowych przywódców Trzeciej Rzeszy”, wydana nakładem Rea SJ. Autorka, Tatiana Freidensson, włożyła wiele wysiłku, by dotrzeć do osób żyjących w cieniu przodków, którzy w czasach nazistowskich Niemiec decydowali o „być albo nie być” całych narodów. Namówiła ich do opowieści nie tylko o rodzinnej przeszłości, ale i swojej teraźniejszości.

Mój ojciec był nazistąTatiana Freidensson spotyka swoich bohaterów, wywodzących się z rodzin Hansa Franka, Hermanna Göringa, Rudolfa Hössa, Erwina Rommla i Clausa von Stauffenberga, w ich „naturalnym środowisku”; domu, mieście, które odegrało ważną rolę w ich przeszłości, w otoczeniu rodziny lub w samotności, czasem nie z własnego wyboru. Zadaje pytania, słucha odpowiedzi, pozwala czytelnikowi wyciągać wnioski.

Subiektywne, bardzo osobiste podejście tej młodej, rosyjskiej dziennikarki do tematu, pozwala nam zyskać świeże spojrzenia na coś, co - zdawałoby się - dobrze znamy.

Tatiana Freidensson stara się, by czytelnik w każdej chwili pamiętał, że ma do czynienia z prawdziwym człowiekiem, z krwi i kości, który nie zawsze radzi sobie z rodzinną przeszłością, czy własnym „tu i teraz”.  Nie feruje ocen i wyroków, pozwalając nam na własne zdanie. Przedstawia swoich bohaterów, pokazuje ich codzienne życie, relacje z rodziną, sukcesy i klęski, różne strategie przetrwania, sposoby ucieczki lub bitwy wydawane sobie lub innym. Otrzymujemy poruszającą opowieść, przepuszczoną przez autorski filtr złożony z wrażliwości, chęci zrozumienia, subiektywnego spojrzenia i odwagi poruszania trudnych, traumatycznych tematów.

Dodatkowo pojawiają się w niej prywatne listy bohaterów, zdjęcia, a także wspomnienia psychologa i psychiatry, zajmujących się więźniami podczas procesu w Norymberdze w 1946 roku.

MD/ip

Słowa kluczowe: książka, wywiady, rozmowy, Tatiana Freidensson
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Wojna makowa - R.F.Kuang
"Wojna makowa" - powieść fantasy o prawdziwych problemach Chin

Rebecca F. Kuang pisze m. in. o walce kobiet o osobistą wolność i niezależność.

Mistrzowie Komiksu. Yans, tom 1
Premiery komiksów Egmontu na marzec 2021

Sprawdźcie pełną listę nowości!

Polecamy
Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.