Recenzje - Literatura

Manipulacja sposobem na sukces?

2008-02-05 12:29:32
 Zagadnienia związane z autoprezentacją, NLP, wywieraniem wpływu stały się ostatnimi czasy tematem niezwykle popularnym. Powstają programy szkoleniowe i kursy w tym zakresie, a rynek zalały liczne, mniej lub bardziej wartościowe publikacje dotyczące zagadnień promocji własnej osoby.

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne jest od lat znane z jakości swoich pozycji, dlatego też sięgając po książkę Marka Lear'ego „Wywieranie wrażenia na innych. O sztuce autoprezentacji” byłam nastawiona na solidne i szczegółowe omówienie tematu. Nie pomyliłam się w swojej ocenie i już otworzywszy wspomniane opracowanie mogłam zagłębić się w fascynujący (choć trochę przerażający) świat autopromocji i manipulowania wrażeniem.

W dziewięciu rozdziałach autor przedstawia odmienne spojrzenia na sztukę autoprezentacji, rozwiewa wątpliwości związane z zastosowaniem różnych technik, omawia liczne błędy jakie ludzie popełniają w trosce o swój wizerunek.

Autoprezentacja jako proces kontrolowania przez jednostkę sposobu, w jaki jest postrzegana przez otoczenie jest zagadnieniem niezwykle złożonym. Ludzie nie zawsze zdają sobie też sprawę z tego, jak są odbierani, a ich zachowanie może wywołać uboczne, niepożądane efekty. Mark Leary przestrzega przed zbyt pochopnym „wchodzeniem w rolę” niezgodną z naszym dotychczasowym wizerunkiem, omawia też różne taktyki autoprezentacyjne stosowane przez ludzi.

Temat, mimo trudności jakie sprawia w praktyce, dzięki autorowi wydaje się być klarowny. Co więcej, czytelnik zaczyna zdawać sobie sprawę, że budowanie własnego wizerunku jest procesem długotrwałym i rozpoczyna się już w momencie pierwszego kontaktu z otoczeniem. Zastosowanie kilku tzw. „tricków” nie wystarczy, byśmy byli postrzegani zgodnie z naszym wyobrażeniem i oczekiwaniami. Tak naprawdę bowiem to każde zachowanie może posłużyć do celów autoprezentacyjnych, nawet niesienie pomocy stało się jednym z narzędzi kreowania wizerunku.

Pewną przeszkodą w kontaktach społecznych i budowaniu właściwego obrazu samego siebie może stać się, paradoksalnie, troska o swój wizerunek. Ponadto w niektórych okolicznościach chęć wywarcia określonego wrażenia stanowi główny bądź jedyny powód sposobu zachowania.

Podczas lektury zdałam sobie sprawę, jak wiele aspektów naszego życia przesłania słowo autoprezentacja i jakiej presji jesteśmy poddawani. Samo pojęcie „manipulowania wrażeniem” wydaje się być wyrachowanym, z góry zaplanowanym procesem rodem z „Księcia” Machiavell'ego. Kreowanie określonej wizji swojego „ja” nie zawsze jednak musi odbiegać od naszego prawdziwego wizerunku samego siebie. A nawet jeśli tak się dzieje, to często „ja” podąża w stronę tego tworzonego obrazu stapiając się z nim w jedno. Proces takiej zmiany struktury osobowości na skutek prezentowanych zachowań zbliża się zatem do tematu tzw. pozytywnego myślenia.

Mimo lęku i nieufności w stosunku do procesów autoprezentacji musimy zdać sobie sprawę, że jest to zjawisko istniejące od zarania dziejów. W pewnym sensie techniki budowania wizerunku pozwalają nam nie tylko zaistnieć, ale też poruszać się w codzienności. Zjawisko nadmiernej kontroli swojego obrazu robi się groźne dopiero wtedy, gdy wymierzone jest przeciwko samemu sobie np. odmawiamy używania prezerwatyw czy też unikamy wizyty u ginekologa.

Wszystkich zainteresowanych sztuką autoprezentacji w kontekście własnego rozwoju, a także tych, którzy z zawzięciem tropią różne przejawy manipulowania wizerunkiem zapraszam do lektury. „Wywieranie wrażenia na innych” wywiera bowiem niezapomniane wrażenie i skłania do autorefleksji.


Justyna Gul
justyna.gul@dlastudenta.pl


Słowa kluczowe: Wywieranie wrażenia na innych. O sztuce autoprezentacji Mark Leary książka książki recenzja recenzje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.