Dzieje się - Literatura

Literatura straszna, czyli o grozie na piśmie

2016-12-05 15:10:10

Co przyciąga, a co odstrasza w książkowych horrorach. Czy ekranizacje wywołują więcej emocji niż książki?

Horrory są miejscem dla ludzkiego cienia, polem do popisu dla mrocznej strony, której na ogół nie manifestujemy. Fantastyka grozy polega na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących, po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Zdaje się, że to pewnego rodzaju sposób na kontakt z czymś nadnaturalnym.

Celem horroru jest wywołanie u widza klimatu grozy, niepokoju lub obrzydzenia i szoku. W obecnych czasach strach nie jest czymś powszechnym, świat skonstruowany jest jako sterylna, bezpieczna klatka. W człowieku zatracił się pierwotny  instynkt, nie musi już na każdym kroku bronić się przed drapieżnikami. Od horrorów odstrasza dokładnie to samo, co do nich  przyciąga. Lubimy się bać, albo boimy się za bardzo i zwyczajnie nie sięgamy po pozycje z tego gatunku.

Odpowiedź na pytanie "dlaczego lubimy się bać?" jest prosta. Zwyczajnie potrzebujemy oderwania się od rutyny i nudy. W świecie bezpiecznym, wygodnym i przewidywalnym niezbędna jest adrenalina. Możliwości współczesnego kina są "przerażające". Jednak czy książkowe horrory mogą spowodować ten sam dreszczyk emocji co efekty specjalne w filmach?

Efekt końcowy w największym stopniu zależy od naszej wyobraźni, od stopnia emocjonalnego zaangażowania i wreszcie od tego czy potrafimy uwierzyć w imponujące popisy twórców. Książka nie ma dużego pola do popisu, ale ma wielkie pole do... opisu. Boimy się tego co niedopowiedziane. Najlepiej oceniamy filmowe horrory, kiedy budują klimat grozy, zamiast straszyć efektem taniego zaskoczenia. Z książkami jest podobnie. Jednak jeśli nasza wyobraźnia nie wspiera wysiłków pisarza, to straszna jest jedynie okładka. 

EG

fot. pixabay.com

 

 

 

 

 

 

Słowa kluczowe: horror w książkach, powieść grozy, książki horrory, straszne książki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
Witold Gombrowicz - ciekawostki o autorze i jego twórczości

Teksty Gombrowicza pomimo swojego wieku trafnie odzwierciedlają także naszą rzeczywistość. Przeczytaj ciekawostki o polskim powieściopisarzu i poznaj intrygujące cytaty z jego książek.

Nagroda literacka Gdynia 2019
Ogłoszono nominacje do 14. Nagrody Literackiej GDYNIA

Poznaliśmy nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski.

Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.