Nowości - Literatura

"Latarnia umarłych", czyli szpiegowska afera i misternie uknuty spisek

2016-11-17 09:11:04

Leszek Herman zadebiutował zaledwie rok temu powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Brawurowo wkroczył na scenę literacką, szybko zyskał lokalną sławę, pozytywne opinie krytyków i czytelników. Nie ulega wątpliwości, że szczeciński autor to absolutny fenomen, porównywany do największych współczesnych pisarzy - Dana Browna i Carlosa Ruiza Zafóna. W swojej drugiej powieści odsłania tajemnice Darłowa starego, malowniczego, portowego miasteczka. Premiera „Latarni umarłych” już 23 listopada.

W „Latarni umarłych” misternie uknuty spisek i szpiegowska afera przeplatają się z mrocznymi tajemnicami Pomorza i skandynawskimi legendami. Akcja drugiej powieści Leszka Hermana rozgrywa się w rok po wydarzeniach opisanych w „Sedinum”. Troje młodych ludzi – Paulina, Igor i Johann – znanych już czytelnikowi zostaje ponownie wplątanych w sensacyjne śledztwo, tym razem dotyczące morderstwa.

Pewnego wiosennego dnia do redakcji popularnego, szczecińskiego dziennika przychodzi wiadomość od nieznanego staruszka. W jego kolejnych listach nieprawdopodobne wspomnienia i szczegóły przeplatają się z urojeniami z czasów wojennych. Zajmująca się tym tematem dziennikarka Paulina Weber zaczyna wątpić w zdrowie psychiczne nadawcy. Gdy w ostatnim liście zdradza on, że od wielu lat ukrywa zakopane w piwnicy zwłoki, jest już tego pewna.

Pozostawione przez niego stare dokumenty z wolna zaczynają jednak odsłaniać mroczne wydarzenia, które za czasów drugiej wojny światowej rozegrały się w nadmorskiej scenerii. Co ma z tym wspólnego Cesarz Północy – ostatni pirat na Bałtyku, tajemnicza amerykańska delegacja wojskowa i ukrywany przez lata trup alianckiego lotnika? Jaką tajemnicę skrywa stara, owiana legendami kaplica w Darłowie?

Leszek Herman mistrzowsko łączy wątki historyczne z efektownymi, plastycznymi opisami i świetnie skonstruowaną intrygą. Imponuje wiedzą na temat pomorskiej architektury i zasłyszanych marynistycznych opowieści. W „Latarni umarłych” szczeciński architekt potwierdza swój znakomity warsztat pisarski i imponuje bezmiarem swojej wyobraźni.

– W podobnych kościołach na terenie Niemiec czy Austrii był pewien stary zwyczaj, którego pochodzenie sięga zamierzchłej przeszłości, kiedy ogień był czymś niezwykłym. Otóż w sklepieniu wykonywano otwory, przez które wciągano na wieżę pochodnie. Działo się to zazwyczaj podczas wielkich katastrof, jakichś straszliwych wydarzeń, które pochłonęły dziesiątki ludzkich istnień i chodziło o uczczenie zmarłych lub ostrzeżenie wszystkich podróżujących, że wydarzyła się tutaj wielka tragedia. Miało to także praktyczne znaczenie jako ostrzeżenie przed epidemiami. Ten zwyczaj nazywano zapalaniem…

– Latarni umarłych! – dokończyła Alice i pochyliła się nad rysunkiem Igora. – Boże!   
                                 
(fragment książki)

Leszek Herman
– szczecinianin, z wykształcenia architekt. Od 1997 projektant i współwłaściciel szczecińskiej Pracowni Projektowej Konserwacji Zabytków. W latach 1993–1995 był autorem cyklu artykułów dla „Gazety Wyborczej” o niezwykłych budynkach i miejscach w Szczecinie i na Pomorzu, ilustrowanych własnymi odręcznymi rysunkami. Od 2005, wraz z bratem Marcinem, prowadzi autorską pracownię projektową. Prywatnie miłośnik tajemnic historycznych i architektonicznych, historii sztuki, dobrej książki, roweru, jazdy konnej i spotkań przy piwie z przyjaciółmi.

ip

Słowa kluczowe: Leszek Herman, Latarnia umarłych, książki kryminalne, książki premiery
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Niechciani generałowie
"Niechciani generałowie" - poznaj powojenną historię dowódców

Książka Szymona Nowaka prezentuje losy dziewięciu wybitnych polskich dowódców, którzy po wojnie poszli do zwykłej pracy.

Wikingowie. Kraina proroka
"Wikingowie. Kraina proroka" - finałowy tom sagi Radosława Lewandowskiego

Na spalonych słońcem ziemiach Półwyspu Iberyjskiego rozegra się decydujące starcie pomiędzy wikingami a wrogiem z Południa.

ZÅ‚a pora roku
"Zła pora roku" - śnieg nie przykryje zbrodni

Książka Antonio Manziniego to historia śledztwa i rodzinnych tajemnic.

Polecamy
Cuba libre. Notatki z Hawany
Cuba libre. Notatki z Hawany

Yoani Sánchez, autorka blogu Generación Y, tłumaczonego on-line na siedemnaście języków to dziś osobisty wróg Fidela Castro.

Stokrotki w śniegu
Stokrotki w śniegu

Czy można dostać drugą szansę i rozpocząć wszystko od nowa?

Ostatnio dodane
Niechciani generałowie
"Niechciani generałowie" - poznaj powojenną historię dowódców

Książka Szymona Nowaka prezentuje losy dziewięciu wybitnych polskich dowódców, którzy po wojnie poszli do zwykłej pracy.

Wikingowie. Kraina proroka
"Wikingowie. Kraina proroka" - finałowy tom sagi Radosława Lewandowskiego

Na spalonych słońcem ziemiach Półwyspu Iberyjskiego rozegra się decydujące starcie pomiędzy wikingami a wrogiem z Południa.

Kupony i kody rabatowe