Recenzje - Literatura

Kryminalna zagadka (Odwet - recenzja)

2011-09-01 09:58:55

W Syrii i Jordanii przebywa ponad dwa miliony uciekinierów z Iraku. Niektórzy z nich kierowali się dalej, do Europy. Sposobów dostania się tam istniało nieskończenie wiele, większość jednak wybierała przejazd lądem przez Turcję. W ostatnich latach ich celem stała się zaś Szwecja, za marzenie o nowej, świetlanej przyszłości, dobrej szkole dla dzieci i domku z ogródkiem i pracy, gotowi są słono zapłacić.

Często emigracja jednej osoby jest finansowana przez całą rodzinę i znajomych i odbywa się kosztem niebywałych wyrzeczeń. Dlatego też, kiedy na scenę przemytników ludzi wkracza nowy gracz, który oferuje prosty sposób dotarcia do Europy pod warunkiem, że zainteresowani utrzymają swój wyjazd w tajemnicy, zainteresowanie jest ogromne. Przemytnik jednak starannie selekcjonuje klientów, przerzucając drogą powietrzną niewielką grupę, a częścią wynagrodzenia ma być przysługa. Czy emigranci wiedzą, że decydując się na tak zorganizowany wyjazd wydają na siebie wyrok?

Wie o tym z pewnością Kristina Ohlsson, autorka mocnego i perfekcyjnie zbudowanego kryminału „Odwet”.
Być może to zawód Ohlsson (pracuje jako analityk policyjny) sprawił, że jej cykl z Fredriką Bergman odnosi takie sukcesy bowiem jego lektura, nie ma w sobie nic ze sztuczności i fałszu. Dostajemy solidną dawkę zbrodni, mozolnie prowadzone dochodzenia i policjantów, wśród których - jak w prawdziwym życiu - zdarzają się i ci dobrzy i ci źli. „Odwet” to drugi po bestsellerowych „Niechcianych” szwedzki kryminał przekonujący czytelnika, że autorka ma jeszcze dużo do powiedzenia.

Wraz z książką wkroczymy w mroczny świat zbrodni, a w Sztokholmie natkniemy się na zwłoki pastora Jakoba Ahlbin i jego żony Marji. Z pożegnalnego listu jaki mężczyzna zostawił wynika, że zastrzelił on swoją żonę, a potem siebie samego. Jaki mógł być tego powód? Być może wiadomość, którą otrzymał dwa dni wcześniej? Jedna z jego córek, Karolina, rzekomo zmarła wskutek przedawkowania heroiny, czy zatem on, od lat walcząc z ciężką depresją, nie znalazł już sił aby żyć? Tyle tylko, że osoby znające nie mogą uwierzyć, że mężczyzna mógłby coś takiego zrobić. Tak samo, jak nie wierzą w to, że jego córka była narkomanką. Co w takim razie było motywem zbrodni?

Sprawę prowadzi (po raz kolejny) grupa Alexa Rechta, którą znamy już z poprzedniej części książki. Fredrika Bergman - cywilny analityk - choć początkowo sceptycznie nastawiona do pracy w policji, po zakończeniu okresu próbnego zostaje w zespole. Teraz jest w ciąży ze swoim wieloletnim partnerem, żonatym profesorem Uniwersytetu w Uppsali (starszym od niej o dwadzieścia pięć lat) i choć złagodniała, to nie straciła nic ze swojego zmysłu spostrzegawczości i umiejętności wiązania zdarzeń w logiczną całość. Do grupy należy także Peder, który niepowodzenia w życiu osobistym coraz częściej przenosi na pracę, oraz nowy członek, tymczasowo zasilający szeregi grupy śledczej Joar.

Sprawa nad którą pracują (a właściwie dwie, bowiem jest jeszcze tajemniczy wypadek potrącenia przez samochód obcokrajowca) jest szansą zespołu, bowiem pojawia się widmo ich rozwiązania. Zostali stworzeni po to, by zajmować się szczególnie trudnymi przestępstwami, głównie zaginięciami oraz wybitnie brutalnymi przypadkami stosowania przemocy, a tymczasem takie sprawy trafiają im się rzadko. Sprawa morderstwa pastora - bo o tym, że to nie było samobójstwo są przekonani, jest właśnie odpowiednim dla nich wyzwaniem. Liczne tropy rozchodzą się w różnych kierunkach, podejrzani są wszyscy, począwszy od prawicowych ekstremistów po przyjaciół i współpracowników pary. Okazuje się, że pastorowi od pewnego czasu grożono, a identyfikacja adresu IP, z którego była wysłana większość maili, prowadzi do Tony’ego Svenssona, członka neonazistowskiej organizacji o nazwie Synowie Narodu (SN). Okazuje się, że on jest tylko jednym z wielu elementów układanki i sprawy, która z mroźnego Sztokholmu zaprowadzi nas do rozgrzanego słońcem Bangkoku, gdzie ktoś prześladuje szwedzką dziennikarkę, pracującą nad artykułem o uchodźcach.

Co to za nowe zasady, dotarcia do Szwecji? Kto kryje się za morderstwem pastora i jego żony? Czy śmierć rodziny Ahlbinów w jakiś sposób jest powiązana z wypadkiem na ulicy w trakcie którego emigrant został celowo przejechany, a nie potrącony? Wątpliwości, pytania pojawiają się coraz częściej, a wraz z nimi rośnie liczba tajemniczych śmierci…

„Odwet” to prawdziwa logiczna łamigłówka, której złożoność jest oznaką perfekcyjnego przygotowania autorki do zmierzenia się z tematem. Zagadnienia, które Kristina Ohlsson porusza udowadniają, że szwedzki kryminał jest lekturą społecznie zaangażowaną, obnażającą mechanizmy działania zorganizowanych grup i słabości regulacji państwowych w tym zakresie. Oprócz fascynującego tematu nielegalnych imigrantów mamy tu sporą dozę napięcia, osobistych problemów bohaterów i pasjonujące, wielowątkowe śledztwo, które z czasem zatacza coraz szersze kręgi. I zanim śledczy uzyskają ostateczną wersję wydarzeń i wskażą podejrzanych, my dostaniemy solidną porcję dobrej literatury.

Kristina Ohlsson, Odwet, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera luty 2011

Justyna Gul
(justyna.gul@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Kristina Ohlsson odwet książka opinie prószyński i ska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.