Dzieje się - Literatura

Komiksowa seria fantasy "Thorgal" obchodzi 40. urodziny

2017-12-01 14:37:30

"Thorgal" to kultowy komiks fantasy autorstwa belgijskiego scenarzysty Jeana Van Hamme’a i polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, którego pierwszy odcinek ukazał się w 1977 roku i od tamtej pory zdobywał sympatię czytelników w Belgii, Francji, i Polsce  oraz  wielu innych krajach. Z okazji 40. rocznicy pierwszej publikacji twórcy przygotowali specjalny album „Rosiński Artbook. Thorgal 40 lat”. Fani słynnej wikińskiej sagi nie mogą przegapić daty 7 grudnia, kiedy to książka ukaże się w księgarniach.

Thorgal"Thorgal” to komiks niedający się łatwo przypisać do jednej kategorii gatunkowej. Nie tyle spełnia założenia gatunkowe heroic fantasy, co rozgrywa się w dekoracjach charakterystycznych dla tego typu opowieści. Seria przesiąknięta jest kulturą i wierzeniami skandynawskimi. Oprócz elementów nadprzyrodzonych, zaczerpniętych z mitologii nordyckiej, w kilku odcinkach pojawiają się motywy science-fiction, nadając komiksowi niepowtarzalny klimat, szczególnie że dawkowane ostrożnie.

Niepublikowane rysunki, obrazy, liczne szkice postaci, projekty okładek, plakaty... Artbook wydany z okazji  czterdziestolecia  powstania  serii  Thorgal  pozwala  bliżej  przyjrzeć  się  warsztatowi najsłynniejszego  polskiego  rysownika  Grzegorza  Rosińskiego,  a  także ponownie  spotkać  się  z bohaterami słynnej wikińskiej sagi. Artbook jest przede wszystkim świadectwem talentu polskiego artysty. Oglądając ilustracje, czujemy się niemal tak, jakbyśmy zaglądali Grzegorzowi Rosińskiemu przez ramię. Za sprawą setek wybornych szkiców  możemy  odwiedzić  jego  pracownię  i  dowiedzieć  się  nie  tylko  tego,  jak zmieniało  się wyobrażenie rysownika o całym wikińskim uniwersum i poszczególnych postaciach, ale przede wszystkim jak stylistycznie i warsztatowo ewoluowała twórczość mistrza.

ip

Słowa kluczowe: komiks, Thorgal, komiks fantasy, jubileusz,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Księgarz Danuta Stenka
13 grudnia. Dzień Księgarza, czyli święto z tradycją [WIDEO]

Dzień Księgarza jest obchodzony w Polsce od 85 lat.

ja, diablica
10 książek poprawiających humor

Prezentujemy książki, które zwalczają zły humor.

wtdk2017
Wroclawianie licznie odwiedzili 26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek [FOTO] Wrocław

Zobacz naszą fotorelację z tego wydarzenia!

Polecamy
J.K. Rowling nadal pisze. Znamy jej pseudonim!
J.K. Rowling nadal pisze. Znamy jej pseudonim!

Szkocka pisarka, J.K. Rowling, znana głównie z cyklu książek o Harrym Potterze, w tajemnicy przed swoimi fanami wydała powieść kryminalną.

Ostatnio czytane
J.K. Rowling nadal pisze. Znamy jej pseudonim!
J.K. Rowling nadal pisze. Znamy jej pseudonim!

Szkocka pisarka, J.K. Rowling, znana głównie z cyklu książek o Harrym Potterze, w tajemnicy przed swoimi fanami wydała powieść kryminalną.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Prezentujemy najlepsze książki 2010 roku
Prezentujemy najlepsze książki 2010 roku

Zażarta walka wciąż trwa, a ostateczne wyniki plebiscytu na „Najlepsze książki roku” 2010, wraz z wyróżnieniami, poznamy już 1 marca 2011 roku.

Konkurs Ziaja
Polecamy