Dzieje się - Literatura

Komiks o Tintinie warty mieszkanie

2017-10-03 11:25:25

70 000 euro - właśnie za taką kwotę sprzedano unikatowy egzemplarz Przygód Tintina - Czarna wyspa z 1943 roku. Aukcja internetowego domu aukcyjnego Catawiki przyciągnęła uwagę kolekcjonerów z całego świata.

Czarna Wyspa

Ubiegły tydzień był wyjątkowy dla fanów Tintina - bohatera kultowego belgijskiego komiksu. Na rynku kolekcjonerskim pojawiła się oferta sprzedaży alternatywnej wersji Przygód Tintina - L'lle Noire (Czarna wyspa). Licytowany egzemplarz był jedną z trzech znanych na świecie kopii, którą zespół ilustratora Georges’a Remi, publikującego pod pseudonimem Hergé, wykorzystał przy tworzeniu nowej, tym razem już kolorowej wersji przygód Tintina i psa Milusia. Stąd liczne ubytki i odręczne notatki występujące w sprzedanym za zawrotną kwotę 70 000 euro (około 300 000 złotych) egzemplarzu.

- Udostępniona na naszej aukcji książka jest tak wyjątkowa, że bardzo trudno oszacować jej dokładną wartość. Niemniej jednak kwota za jaką została sprzedana jest bardzo wysoka, a uczestniczy licytacji jeszcze długo będą pamiętać towarzyszące im emocje - mówi Patrick Vranken, ekspert Catawiki w dziedzinie komiksu.

Aukcja „Czarnej wyspy” wzbudziła ogromne zainteresowanie na świecie – także ze względu na nietypowe luki w unikatowym komiksie – wycięte fragmenty historii obrazkowej. Prywatne śledztwo jednego z pasjonatów belgijskiego komiksu pozwoliło prawdopodobnie odnaleźć brakujące, wycięte podczas prac redakcyjnych rysunki. Znawca komiksów przypomniał sobie, że podczas jednej z wizyt w archiwum Casterman (wydawcy komiksów o Tintinie) zauważył kopie z podobnymi obrazkami. Zaintrygowały go tak bardzo, że zrobił im zdjęcie. Wszystko wskazuje na to, że są to właśnie brakujące obrazki z wylicytowanego egzemplarza książki. Tajemnica Czarnej wyspy z 1943 r. nie została jednak jeszcze do końca odkryta…

ip

Słowa kluczowe: wydanie, cena, Czarna Wyspa,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Księgarz Danuta Stenka
13 grudnia. Dzień Księgarza, czyli święto z tradycją [WIDEO]

Dzień Księgarza jest obchodzony w Polsce od 85 lat.

ja, diablica
10 książek poprawiających humor

Prezentujemy książki, które zwalczają zły humor.

wtdk2017
Wroclawianie licznie odwiedzili 26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek [FOTO] Wrocław

Zobacz naszą fotorelację z tego wydarzenia!

Polecamy
J.K. Rowling nadal pisze. Znamy jej pseudonim!
J.K. Rowling nadal pisze. Znamy jej pseudonim!

Szkocka pisarka, J.K. Rowling, znana głównie z cyklu książek o Harrym Potterze, w tajemnicy przed swoimi fanami wydała powieść kryminalną.

Ostatnio czytane
J.K. Rowling nadal pisze. Znamy jej pseudonim!
J.K. Rowling nadal pisze. Znamy jej pseudonim!

Szkocka pisarka, J.K. Rowling, znana głównie z cyklu książek o Harrym Potterze, w tajemnicy przed swoimi fanami wydała powieść kryminalną.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Prezentujemy najlepsze książki 2010 roku
Prezentujemy najlepsze książki 2010 roku

Zażarta walka wciąż trwa, a ostateczne wyniki plebiscytu na „Najlepsze książki roku” 2010, wraz z wyróżnieniami, poznamy już 1 marca 2011 roku.

Konkurs Ziaja
Polecamy