Recenzje - Literatura

Kamieniołom śmierci

2008-10-31 13:43:40

 Jest upalny sierpień 1885 roku. Francja. Aix-en-Provence - niewielkie, prowincjonalne miasteczko położone 30 kilometrów na południe od Marsylii. To jedno z tych miejsc na ziemi, gdzie nie dzieje się nic szczególnego, a życie zdaje się płynąć swym własnym, leniwym tokiem.

Tu  o wszelakich występkach, zbrodniach, niewyjaśnionych zagadkach kryminalnych ludzie dowiadują się jedynie z opowiadań lub mglistych przekazów prasowych.  Bo przecież w tej spokojnej, mającej dawno za sobą lata świetności mieścinie, od lat nie wydarzyło się nic niepokojącego. Czy zatem jakiś nieoczekiwany wypadek jest w stanie zburzyć tę błogą, arkadyjską atmosferę miasteczka?

 W takiej właśnie scenerii Barbara Corrado Pope osadziła akcję swojej najnowszej książki. Pisarka wybrała tę francuską prowincję na miejsce kryminalnej intrygi. To tu pewnego dnia trzech wiejskich chłopców alarmuje policję o znalezieniu w pobliskim kamieniołomie zwłok młodej kobiety. Brutalnie zamordowaną okazuje się Solange Vernet, osoba znana w miasteczku z łamania pewnych stereotypów, wykraczania poza społeczne konwenanse.

Czy zajmujący się sprawą, zżerany ambicją inspektor policji Albert Franc i młody, niedoświadczony sędzia Bernard Martin zdołają rozwikłać zagadkę śmierci Solange? Czy mordercą okaże się obsesyjnie zakochany w Vernet, artysta malarz, Paul Cezanne,  czy może jej długoletni kochanek, angielski geolog Charles Westerbury? Jakie były motywy zbrodni? Czy była to zwyczajna  zbrodnia w afekcie, czy może Solange z jakiegoś powodu po prostu musiała zginąć?

Na te pytania czytelnik znajdzie odpowiedź w świetnie skonstruowanej intrydze kryminalnej  pt. „Kamieniołom Cezanne'a". Amerykańska pisarka, Barbara Corrado Pope, daje czytelnikowi nie tylko możliwość odnalezienia klucza do wyjaśnienia zagadki, ale kreśli również ciekawy obraz życia francuskiej prowincji drugiej połowy XIX wieku. W utworze odnaleźć można również portrety takich wybitnych osobowości, jak Paul Cezanne, czy Emil Zoli.

Dagmara Pipczyńska
(dagmara.pipczynska@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: Kamieniołom Cezanne Barbara Corrado Pope recenzja książka opinie kryminał Aix-en-Provence
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Beast Boy - recenzja komiksu

Młodzi Tytani powracają! Sprawdź, czy warto sięgnąć po przygody Beast Boya.

Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.