Recenzje - Literatura

Jak odnaleźć się w świecie?

2009-05-14 09:42:49

 Paweł Góral w „Kopalni piasku" porywa czytelnika w świat dorastającego chłopca. Typowe problemy okresu dojrzewania pogłębia fakt wczesnego osierocenia głównego bohatera. Do tego dochodzą realia Polski lat 80. i wszystko staje się jasne - łatwo nie jest.

Przyjęło się mawiać, że nie ocenia się ksiązki po okładce, ale...okładka „Kopalni piasku" idealnie koreluje z treścią książki. Utrzymana w pop-artowym klimacie, w skondensowany sposób, prezentuje tematykę powieści. Mamy tu kolaż na, który składają się m.in. wizerunek zbuntowanego  młodzieńca, transwestyty w różowej peruce i czarno biała rzeczywistość skontrastowana z kolorową grafiką. Pozorny chaos, ale jakże symboliczny.

Bezimienny narrator snuje na kartach książki historię swojego życia. Beztroskie dzieciństwo przerywa rodzinna tragedia, konsekwencją której jest rozdzielnie go z siostrą, a także przymusowa wyprowadzka z sielskiej wsi do fabrycznego miasta - Łodzi. Jest to ciekawe studium przemian w dziedzinie wychowywania dzieci, wzrostu świadomości w zakresie wpływu doświadczeń z okresu dziecięco na dojrzałe życia. Główny bohater od chwili, gdy zamieszkuje w Łodzi, zostaje pozostawiony praktycznie samemu sobie. Owszem ciotka z wujkiem dbają o to, aby miał co jeść, ale ich relacje ograniczają się do zdawkowych powitań  i upominania, żeby zaczął się w końcu przykładać do nauki. Sami pogrążeni w swoich sprawach, zmęczeni pracą nie chcą, nie mają siły aby poświęcić chwilę uwagi swojemu podopiecznemu. Bohater w dorosłym życiu nie potrafi nawiązać poważnych relacji z innymi. Zawsze czuje się samotny i wyobcowany, często na własne życzenie.

Mężczyzna szuka swojego miejsca w świecie, pomysłu na samego siebie. Często jego drogi życiowe są dosyć oryginalne. I chociaż fabuła książki nie jest specjalnie oryginalna, to książka ma w sobie tą magię, która potrafi przykuć uwagę czytelnika na dużej. Czytelnik ma świadomość, że główny bohater  to everyman, a jego los mógł przydarzyć się każdemu, kto choć raz zagubił się w swoich wyborach.

Przy całej swojej uniwersalności „Kopalnia piasku" porusza kilka naprawdę drażliwych tematów: homoseksualizm, łamanie prawa, prostytucja, narkotyki. Brutalna prawda o niemieckim środowisku emigracyjnym, słynny dworzec Zoo, a w cieniu ciągłe poszukiwanie istoty istnienia. Zaledwie naszkicowanie polskiej moralności, gdzie przymyka się oczy na rozmaite przestępstwa, a ulice ciągle nie są bezpieczne.

Pikanterii dodaje fakt, że Paweł Góral zapewnia, iż opisana przez niego historia to zbiór wydarzeń z jego życiorysu i jego znajomych.

„Kopalnię piasku" czyta się bardzo dobrze, wciągająca fabuła w połączeniu z ciekawym, barwnym językiem, często bardzo dosadnym i nie przebierającym w słowach, skutkuje pozytywnym odbiorem. Myślę, że jest to wartościowa pozycja po która powinni sięgnąć zarówno starsi czytelnicy (ciekawy opis czasów, w których dorastali), ale i ci młodsi (okazja do zrewidowania opowieści rodziców o czasach komunizmu). W przewrotny sposób „Kopalnia piasku" to nietypowa szkoła tolerancji, ukazująca od drugiej strony to co często bezmyślnie jest potępiane.

Monika Soliwoda
(monika.soliwoda@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: kopalnia piasku recenzja opinie paweł góral książka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.