Dzieje się - Literatura

Ja chcę dobrych homofobów!

2006-07-10 11:14:58

Wielbiciel kina gejowskiego, niezależny publicysta (współautor jeszcze bardziej niezależnego programu „Warto rozmawiać") Piotr Semka, ubolewa na łamach „Dziennika" (23.06): „Lęk przed piętnem homofoba wyrugował jakiekolwiek negatywne prezentowanie postaci homoseksualistów w mass mediach czy kinie". Dla Semki jest to oczywista trauma, film bez negatywnych postaci homoseksualistów nie jest przecież filmem godnym uwagi, więc Semka musi siedzieć w domu, kartkować „Nasz Dziennik" i pisywać do „Dziennika" (nie naszego).

Nie dla Semki bowiem bajeczki o zakochanych kowbojach, normalnych, twardych facetach, którzy nie mogą żyć bez siebie, ale muszą. Przecież to bohaterowie pozytywni! Co prawda rzucą się na siebie z pięściami, okłamią żony, ale w oczach polskiej prawicy to oczywiście zalety, nie wady.

Także nieetyczny dziennikarz, idący po trupach i zapatrzony w siebie reporter, Truman Capote, nie jest dla Semki żadną bestią. Wręcz przeciwnie, dla osoby maszerującej w jednym szeregu z Wildsteinem i Rybińskim taka postawa może tylko budzić podziw.

Żeby ograniczyć się do oskarowych hitów minionego roku, warto wspomnieć syna głównej bohaterki (przedtem bohatera; tak, panie Semka, Hollywood to dopiero jest Sodoma) filmu „Transamerica". Jest to gej, który marzy o tym, by zostać aktorem filmów pornograficznych. I mu się udaje. Kolejny pozytywny przykład!

Semka nie po to wydaje kilkanaście złotych, by oglądać takie jednowymiarowe, laurkowe postaci gejów. Zresztą, pozwólmy mu się wyżalić: „Od dwóch dekad w zachodniej kinematografii dominuje obraz wyidealizowanych homo postaci - równie papierowych i sztucznych, jak socrealistyczni rewolucjoniści. A filmowi homofobi są tak samo szpetni i źli jak kułacy i imperialiści w stalinowskich produkcyjniakach". Zapachniało Stalinem, ale wiadomo, taki Robert Biedroń tym się tylko różni od Stalina, że jest bardziej na lewo. A autor o to tylko prosi: więcej homofobów w filmach! więcej poczciwych, sympatycznych i inteligentnych homofobów!

Semce trudno dogodzić, ale można spróbować. Pierwsza scena filmu: z fontann krwi i spermy wyłaniają się dwie postaci mężczyzn z obrzydliwymi, zarośniętymi jak u orangutanów twarzami; mężczyźni okładają się czym popadnie, jeden wbija nóż w plecy drugiego, drugi gryzie pierwszego w sutek. Kamera się oddala, dalej, dalej, jeszcze dalej, teraz widzimy: mężczyźni ci ze sobą spółkują, potworną mieszaninę drapieżnych okrzyków przerywa w końcu okrzyk rozkoszy - sadomasochistyczna orgia zezwierzęconych gejów ma się ku końcowi, a lico Semki (siedzi w pierwszym rzędzie) nieco się rumieni. Geje rozpierzchają się, wybiegają na ulice, gdzie rabują sklepy, plują dzieciom w twarz i nie przeprowadzają staruszek przez ulicę - Mocne - słychać szept w pierwszym rzędzie - Mocne, ale wreszcie oglądamy prawdziwe homo postaci - urywa, bo następuje zwrot akcji. Oto zza rogu wyłania się grupka roześmianych, promieniujących dobrem i miłością młodzieńców. Ich twarze gładkie jak i ich łysinki, ich dłonie w geście przyjaźni zaciśnięte (a w dłoniach drogocenny kamienie dla dusz zagubionych), przed sobą płatki róż i tulipanów sypią, pod pachami tomiki Herberta, na ustach pieśń: kochajmy się; w tle jakiś wysoki, zatroskany młodzieniec z plakietką „minister edukacji" i wielobarwną (jak tęcza, zauważa jeden z rabujących potworów, a całe kino w śmiech), czystą jak intencje tablicą: „zakaz pedałowania" - Mocne - słychać z przodu szept - Mocne, ale wreszcie oglądamy prawdziwych homofobów.

Ale takich filmów się w Polsce dziś nie robi. Jeszcze nie.

Fot.: naszapolonia.com

Łukasz Koterba
(lukasz.koterba@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Polecamy
Szczepan Twardoch - sylwetka pisarza i charakterystyka jego twórczości

Sprawdź, czego możesz się dowiedzieć o jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych.

Monika Blige
Rusza Czytelnia im. Ludwika Flaszena we Wrocławiu [WIDEO] Wrocław

W nowej czytelni użytkownicy będą mogli korzystać z księgozbioru prywatnego Ludwika Flaszena i księgozbioru podręcznego Instytutu oraz przeglądać zasoby Archiwum.

Ostatnio dodane
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.