Dzieje się - Literatura

Do poczytania, do odkrycia

2008-08-21 12:01:40

 Wakacje jeszcze się nie skończyły, a deszcz i wiatr nie pozwalają na typowe, letnie rozrywki. Dajmy więc odpocząć naszym spalonym słońcem plecom i zajmijmy się nadrabianiem zaległości w czytaniu.

Według badań z 2007 roku, co trzeci dorosły Polak nie czyta książek. Ludzie usprawiedliwiają się brakiem czasu i nadmiarem obowiązków. Jak to jest, że nie brakuje im czasu na tępe wpatrywanie się w ekran telewizora?

Nie będę pisała o zaletach czytania, bo chyba każdy wie, jakie są: wzbogacanie słownictwa, rozbudowywanie wyobraźni... można wymieniać bez końca! Dla nas urlopowiczów ważniejsze jest to, że czytanie jest po prostu miłe i relaksujące. Stanowi odskocznię od codziennych spraw. Zabrzmi to trywialnie, ale czytanie to tak naprawdę podróż bez wychodzenia z domu.

I to podróż całkowicie darmowa, ponieważ w każdej chwili możemy udać się do biblioteki i wypożyczyć interesującą nas pozycję. W wielu miastach, między innymi we Wrocławiu powstały także sklepy z tanią książką, gdzie zakupy można zrobić już za klika złotych. Sama często korzystam z oferty z wrocławskiego Centrum Taniej Ksiązki i za niewielkie pieniądze zaopatruję się w stos pozycji do przestudiowania. Tego lata rynek wydawniczy jest zasypany książkami o tematyce sensacyjnej i kryminalnej.

Na fali sukcesu książek Marka Krajewskiego, opisujących niemiecki Wrocław i sprawy prowadzone przez radcę kryminalnego Eberharda Mocka, wypłynęły ostatnio inne pozycje nazywane „powieściami kryminalnymi retro". Akcja tego typu pozycji rozgrywa się przeważnie w latach 20. i 30. XX wieku. W nut powieści wplecione są fakty i plotki dotyczące wydarzeń z tamtych lat. Autor szczegółowo opisuję topografie miast i miasteczek w których rozgrywa się akcja.

Ten typ literatury jest dobrym pomysłem na deszczowe letnie popołudnie. Szczególnie taka pogoda pomoże nam się wczuć w duszny, tajemniczy klimat międzywojennej Polski. W nurt ten wpisują się między innymi powieści Konrada T. Lewandowskiego. Autor stworzył postać nadkomisarza Jerzego Drwęckiego, który stawia czoła zagadka kryminalnym, często związanym z tematami metafizycznymi i okultystycznymi.

Akcja powieści pt. „Magnetyzer" rozgrywa się w międzywojennej Warszawie, natomiast „Elektryczne Perły" wprowadzą czytelnika w atmosferę Poznania, lat 20. XX wieku. Dla tych, którzy polubią ten gatunek polecam książkę Leopolda Tyrmanda pt. „Zły". Jest to powieść z 1955 roku, która ma rzesze swoich wielbicieli i od czasu wydania była wielokrotnie wznawiana.

„Powieści kryminalne w stylu retro" to tylko jeden z kierunków, który możemy obrać tego lata. Być może będzie to właśnie gatunek, który nas zainspiruje do odnowienia czytelniczej pasji. Dużą role odgrywa też dzielnie się z innymi naszymi literackimi odkryciami. Jeżeli przeczytamy coś dobrego, koniecznie powiedzmy o tym swoim znajomym i nieznajomym.

Może uda się chociaż trochę zmienić te kompromitujące nasz naród statystyki?

Warto szukać i badać polski rynek wydawniczy ponieważ możemy znaleźć coś naprawdę wspaniałego: nowe horyzonty, tematy i całkiem inne, ciekawe krainy. Dzięki temu nawet deszczowe lato może być całkiem udane.

Joanna Madajewska
(joanna.madajewska@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: książki na wakacje czytelnictwo w polsce warte polecenia pozycje litaratura
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • No... [0]
    Miki
    2008-08-21 14:53:07
    ... takich fajnych zdjęć to już p.Bera nie robi hehe
  • hmmm [0]
    jacek
    2008-08-21 14:28:08
    a co ta pani czyta?
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
biografia ksiąÅźka
5 biografii słynnych Polaków, które warto przeczytać

Poznaj najciekawsze biografie ludzi związanych ze światem kultury.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.