Recenzje - Literatura

Czarna wizja przyszłości

2010-05-24 08:36:32

Ten, kto widział film „2012" wie doskonale, czego można się spodziewać po tzw. końcu świata. Klimat Ziemi balansujący pomiędzy okresami zlodowacenia i czasem, kiedy lód ustępował i odrywające się od czół lodowców armady gór lodowych topniejące na pełnym morzu. Powietrze gęste od unoszącego się kurzu, praktycznie wykluczające możliwość normalnej egzystencji.

Kup książkę>>

Ta katastroficzna wizja przyszłości planety, gdzie nawet deszczowe lasy Amazonii mogą zamienić się w obszar trawiasty i sawannowy jest, całe szczęście, tylko eksperymentem myślowym zaproponowanym przez Petera Warda (choć nie jest to perspektywa nierealna). Jego najnowsza książka „Hipoteza Medei. Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?" to przemyślane i kontrowersyjne założenie badawcze oraz nowa wizja relacji łączących organizmy żywe z biosferą.

Ward próbuje przekonać czytelnika - co mu się zresztą znakomicie udaje - że na przyszłość globu czyha perwersyjny i podstępny morderca, a jest nim ... samo życie. Rozpasanie i brak kontroli mogą bowiem doprowadzić do śmierci całej materii ożywionej na Ziemi, a proces ten jest w stanie powstrzymać wyłącznie ludzka inteligencja. Autor, zanim znienawidzimy samą ideę istnienia, uspokaja nas, że tych destrukcyjnych działań prowadzących do zagłady, życie nie podejmuje w sposób świadomy, ale interakcje ze środowiskiem zewnętrznym oraz z innymi organizmami w biosferze Ziemi przybierają niepreferowany przez dobór naturalny, zgubny charakter.

Ludzie, jako jedyny gatunek na Ziemi zdają sobie sprawę z konsekwencji zmian klimatycznych i, co najważniejsze, nie pozostają na to obojętni. Czy jednak uda nam się powstrzymać masową zagładę czy tylko przyspieszymy śmierć globu? Na to pytanie odpowiedź zna tylko przyszłość, natomiast Peter Ward stara się pokazać różne aspekty rozwoju cywilizacyjnego, proponując przy tym, jako przeciwwagę dla Gai - „dobrej matki" czy „Matki Ziemi", hipotezę Medei -  nazwaną tak od imienia jednej z najgorszych matek.

Autor nie bez przyczyny śmiało wytyka błędy organizmów ziemskich, które wykazały dziedziczne skłonności do egoizmu oraz zabójcze instynkty. Twierdzi też, że wynikiem tego „złego macierzyństwa" będzie skrócenie czasu istnienia na planecie Ziemia. Poprzez nieświadomą zmianę warunków środowiskowych stopniowo zostanie wykluczone istnienie roślin by pociągnąć za sobą zagładę każdego rodzaju życia.

Na udowodnienie, urealnienie stawianych hipotez i tego czarnego scenariusza przyszłości Ward posługuje się nowymi odkryciami z zakresu geologii, biologii oraz paleontologii. Daje też nadzieje i wskazuje nam pożądane kierunki działania jak choćby zmniejszenie tendencji wzrostowej dwutlenku węgla; czyli przestroga: „szanuj zieleń!" nabiera nowego sensu.

Zadając pytanie „Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?" autor wzywa do przeciwstawienia się Medei za wszelką cenę i skłonienia się ku Gai, matce Ziemi. Czas zewrzeć szyki bojowe i wyruszyć na ratunek planecie, zaczynając od swojego własnego domu czy podwórka. A jeśli ogarnie nas zniechęcenie to sięgnijmy znów po „Hipotezę Medei" , bowiem nic tak skutecznie nie pobudzi nas do działania jak widmo katastrofy.

Peter Ward, "Hipoteza medei. Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?", Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera 13 kwietnia 2010

Justyna Gul
(justyna.gul@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: hipoteza medei ksiązka recenzja petew ward kup Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia 2012
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.