Recenzje - Literatura

Życie według Tiziano Terzaniego

2010-06-14 09:07:24

Czy śmierć jest końcem wszystkiego czy zaledwie początkiem naszej drogi? Dlaczego boimy się umierania, rezygnacji ze wszystkiego i momentu w którym według indiańskich wierzeń następuje „opuszczenie ciała”?

Kup książkę>>

Mądrych i pięknych odpowiedzi na te i inne kluczowe pytania udziela Tiziano Terzani, dziennikarz, korespondent piszący m.in. dla „Der Spiegel” i podróżnik. Książka „Koniec jest moim początkiem” opracowana przez Folco Terzaniego to wspaniały wywiad – rzeka i rozmowa ojca z synem przesycona szczerością, która dla Tiziano stanowiła jedną z kluczowych wartości. To także ostatnia podróż globtrotera przez życie i odkrywanie przed czytelnikiem sensu choroby, śmierci i cierpienia.

„Koniec jest moim początkiem” to historia wrażeń i doświadczeń kolekcjonowanych przez lata. Teraz, w wieku sześćdziesięciu sześciu lat umierający na raka dziennikarz odkrywa przed światem to, co jest warunkiem godnego i szczęśliwego istnienia. Tiziano mówi o pragnieniach, które pobudzają do działania. Postęp ludzkości, który dla wielu jest regresem, cywilizacja, a nawet jej upadek – wszystko zawdzięczamy pragnieniom. Nasz nauczyciel doskonale wie co mówi – urodzony na via Pisana w robotniczej dzielnicy Florencji poznał świat i cieszył się nim wyłącznie dzięki pragnieniu wolności i niezaspokojonej ciekawości.

Bazą, podstawą jego dążeń i niezachwianej pewności siebie, były przekazane przez rodziców wartości – najprostsze, ale niezwykle trwałe, takie jak poczucie godności i uczciwość. To pozwoliło Terzaniemu otrzeć się o historię swoich czasów: wojnę w Wietnamie, Chiny, upadek imperium sowieckiego czy tez chłonąć uroki himalajskich szczytów. Skończona w Pizie w Scuola Normale prawo, w towarzystwie takich osobowości jak późniejszy premier Giuliano Amato, to zaledwie krok w kierunku rozszerzania horyzontów.

XX zjazd KPZR, interwencja na Węgrzech, Czechosłowacji, rozruchy w Europie Wschodniej, poparcie dla Che Guawary i zaciekawienie tworzeniem republiki socjalistycznej na Kubie – to zaledwie nikła część doświadczeń Terzaniego. Jako, że praca magisterska była jedynie początkiem nauki, dzięki stypendium z Leeds w Yorkshire uczestniczy on w studiach prawa międzynarodowego. Z kolei praca w Olivetti daje Terzaniemu możliwość kolejnych podróży, jak ta do Afryki Południowej, gdzie odezwała się w nim dziennikarska pasja. Jego artykuły na temat apartheidu w RPA stały się sensacją i odniosły ogromny sukces, a współpraca z „Astrolabio” była przepustką do pełnego wrażeń życia.

Tak naprawdę jednak dopiero dwuletnie stypendium, tym razem w USA otworzyło przed nim świat, a studia sinologiczne i zapał do pracy szybko zostają dostrzeżone. Ta pasja i zupełny brak obaw przed pokonywaniem barier sprawia, że Tiziano osiąga wszystko o czym dotąd mógł jedynie marzyć, a nawet jeszcze więcej.

Podróż do Singapuru i najbardziej fascynujący okres jego życia jakim był pobyt w Wietnamie, Chiny czy niefortunny czas spędzony w Japonii – to tak naprawdę zaledwie przystanki w jego niekończącej się wyprawie drogą realizacji własnych pragnień. Ten szaleńczy wydawałoby się tryb życia był jednak wypełniony refleksjami i zatapianiem się w chwili, a drogi jaką przebył Tiziano Terzani nie można nazwać inaczej, jak tylko dobrym życiem.

„Koniec jest moim początkiem” to dar jaki autor składa nam w ofierze. To, czy go przyjmiemy zależy wyłącznie od nas, gdyż takie wymyślenie sobie szczęśliwego życia jakie proponuje Terzani wymaga nie lada odwagi i determinacji. Jeśli jednak nagrodą będzie harmonia i nasza wewnętrzna spójność to może warto pokonać swoje ograniczenia i wyjść poza normy? Dopiero wówczas mamy szansę otrzymać bilet na dotarcie do miejsc niezwykłych i przeżyć swój czas na ziemi tak jak Tiziano Terzani – oddychając pełną piersią!

Tiziano Tarzani, „Koniec jest moim początkiem”, Wydawnictwo Zysk i S-ka, premiera 4 maja 2010

Justyna Gul
(justyna.gul@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: koniec jest moim pozątkei recenzja książka kup tiziano terzani
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Młodzi Tytani. Raven
Młodzi Tytani: Raven - recenzja komiksu

Wysokie oczekiwania wobec najnowszej powieści graficznej DC - czy dorasta do oryginału?

Twoje fotografie - recenzja książki

W dniu swoich urodzin Ava dowiaduje się o nawrocie choroby nowotworowej.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.