Recenzje - Literatura

Życie na znieczuleniu [ŚWIĘTY OD ĆPUNÓW]

2013-02-12 09:12:22

Trzy z pozoru niewiążące się ze sobą opowiadania. Siła obrazów prezentowanych przez Kotlińskiego. Cieniutki wolumin, którego znaczenie wzrasta z każdą kolejną stroną.

Rzeczywistość z dziś, z wczoraj, a może wizja przyszłości? Równie prawdopodobną hipotezę stanowi założenie, że świat przedstawiony w tryptyku olsztyńskiego prozaika Michała Kotlińskiego jest światem fikcyjnym. Konwencja oniryczna dominująca w opowiadaniach oraz enigmatyczność tytułowego bohatera sprawiają, że z każdym kolejnym przeczytanym zdaniem czytelnikowi przychodzi zmierzyć się z natłokiem myśli i rzeką pytań. Celowo czy też nie, Michał Kotliński nie udziela na kartach tryptyku odpowiedzi na wszystkie nurtujące czytelnika pytania.

„Święty od ćpunów”  to zarówno tytuł całej książki, jak i pierwszego opowiadania. Tytułowy bohater - Kruk jest uzależnionym od marihuany artystą. Za pieniądze zarobione na pisaniu tekstów piosenek znanym raperom zaopatruje się w trawę, której spala tyle co uzależniony od nikotyny papierosów. Co więcej, Kruk jest dla bohaterów opowiadania bytem wyższym. Młodzi narkomani spotykają go w momentach, kiedy starają się być „poza”. Owa próba stawania obok rzeczywistości staje się ich celem życiowym. Celem, do osiągnięcia którego istnieje tylko jeden środek- narkotyk. Z pozoru niewiążące się ze sobą historie łączy zatem wspólny mianownik w postaci tajemniczego Kruka i uzależnienia. W zasadzie można w tym miejscu postawić znak równości. Kto wie, czy zamiarem Kotlińskiego nie była personifikacja nałogu, chęć pokazania, że każdy uzależniony tłumaczy sobie swoje postępowanie w podobny, wpisujący się w jakiś schemat sposób.

Drugie z trzech opowiadań, mimo iż najkrótsze, w moim odczuciu urasta do rangi najbardziej znaczącego. Dwoje ludzi z dwóch różnych  środowisk i … Stołeczne Wysypisko Śmieci. To tu spotykają się bohaterowie opowiadania „A. i E.”- Adam i Ewa, to wysypisko staje się ich rajem. Groteska czy metafora? A może jedno i drugie?

Oboje opuścili dysfunkcyjne rodziny, z których pochodzili, aby założyć nową, swoją własną. Wiodą życie oryginalne, lecz poza marginesem społecznym. Podczas gdy dzisiejszy świat porusza się w schemacie: kupić -> wykorzystać -> wyrzucić, oni starają się znaleźć wartość w tym, co zużyte i z pozoru niepotrzebne. Kolejna metafora? Czy te śmieci są alegorią samych bohaterów? Równie niepotrzebnych i zapomnianych? Potwierdzeniem okazuje się pewien skrawek papieru, opisujący ich życie, a znaleziony pewnego dnia na śmietnisku.

W życie bohaterów trzeciego opowiadania- „Igły”, wkrada się nuda. To ona jest sprawcą i winowajcą. Józek- człowiek bez pomysłu na życie, który za namową kolegi zakłada antykwariat, mający zapewnić mu marną egzystencję i pieniądze na zaspokojenie podstawowych potrzeb oraz Andrzej - informatyk, tkwiący w nowoczesnym związku bez zobowiązań, żyją z dnia na dzień. Tylko wizja kolejnego weekendu, a tym samym upicia się wódką z prozakiem wzbudza w nich jakieś emocje. W dodatku Józka zaczyna nękać powracający co noc sen…

Trzy z pozoru niewiążące się ze sobą opowiadania. Siła obrazów prezentowanych przez Kotlińskiego. Cieniutki wolumin, którego znaczenie wzrasta z każdą kolejną stroną. „Święty od ćpunów” jest drugą książką napisaną przez młodego absolwenta Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej z Olsztyna. Twórczość Kotlińskiego jest definiowana jako proza młodego poszukiwacza, mówiącego w imieniu pewnej zbiorowości. Tym razem wypowiada się w imieniu tych, którzy wybierają życie „na znieczuleniu”.

Michał Kotliński, Święty od ćpunów, Wydawnictwo JanKa, premiera 2013

Klaudia Szostak

Słowa kluczowe: Święty od ćpunów recenzja Michał Kotliński Janka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Opowieści o Ojczyźnie
Opowieści o Ojczyźnie - recenzja książki

Jakie są historie o ojczyźnie Dmitry'ego Glukhovsky'ego?

Przewodnik dla damy po halkach i korsarstwie - recenzja

Wybierz się w kolejną podróż z rodzeństwem Montague.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.