Dzieje się - Literatura

Zmarł Tadeusz Konwicki

2015-01-08 07:53:58

Nie żyje wybitny polski pisarz, scenarzysta i reżyser. Tadeusz Konwicki od wielu miesięcy chorował. Zmarł w swym warszawskim mieszkaniu wśród najbliższych. Miał 89 lat.

Konwicki studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim. Jako literat debiutował w 1946 roku tekstem "Szkice z Wybrzeża" na łamach "Od A do Z", dodatku literackiego "Dziennika Polskiego".  Do jego ważniejszych dzieł należały „Mała Apokalipsa”, „Sennik Współczesny” i „Kompleks polski”. W 1956 roku ukazała się jego książka „Rojsty”, która wzbudziła sporo kontrowersji. Pisarz w złym świetle przedstawił w niej polskich partyzantów walczących w czasie II wojny światowej. W książce AK jawi się jako zbieranina osób całkowicie nieprzygotowanych do walki, działających bez planu, a także dopuszczających się aktów bandytyzmu (strzelanie do cywilów, gwałty).

- On jest Magiem literatury, Szamanem literatury. Konwicki należy do tych ludzi, którzy są rzeczywistymi ludźmi honoru, a nie, jak pewien generał policji, z mianowania. On zawsze był człowiekiem honoru rudymentarnego, podstawowego. Nigdy nie robił świństw, a nawet rzeczy niewłaściwych. Ale też nie lubił się tym chwali – mówił o Konwickim pisarz Paweł Huelle.

Tadeusz Konwicki był również mocno związany z X muzą. Jako reżyser zadebiutował w 1958 roku, kręcąc poetycki eksperyment "Ostatni dzień lata". Później nakręcił również takie filmy jak "Salto" (1965), "Jak daleko stąd, jak blisko" (1971), "Dolina Issy" (1982) oraz "Lawa" (1989). W 1966 roku wraz z Jerzym Kawalerowiczem odebrał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za scenariusz do "Faraona".

W latach 40. i 50. Konwicki flirtował z komunizmem. W 1953 roku wstąpił do PZPR, kilka lat później tej decyzji już mocno żałował. Wstrząsem były dla niego wydarzenia z października 1956 roku. - Ci, którzy mnie w jakiś sposób urabiali ideologicznie, którzy mnie pouczali, którzy stosowali wobec mnie jakąś pedagogikę (...) - ci wszyscy ludzie nagle pewnego dnia powiedzieli mi: to ty, frajerze, w to wierzyłeś? To ty byłeś naiwny do tego stopnia? ("Cień obcych wojsk", w tomie "Wiatr i pył"). W 1963 roku został wyrzucony z partii za współudział w liście protestacyjnym do władz w związku z usunięciem z PZPR prof. Leszka Kołakowskiego. W latach 70. publikował już w wydawnictwach II obiegu i londyńskich.

MAS

Fot. Michał Józefaciuk/ Wiki Commons

Słowa kluczowe: tadeusz konwicki nie żyje, tadeusz konwicki filmy, książki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
10. Festiwal Miłosza
10. Festiwal Miłosza pod hasłem "Nieobjęta ziemia"

Festiwal odbędzie się w dniach 9-11 lipca 2021.

Lektury szkolne, do których warto wrócić

Sprawdź, po które lektur zdecydowanie warto sięgnąć nawet w dorosłym życiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.