Recenzje - Literatura

"Wicked" - pozycja obowiązkowa

2010-02-17 08:31:15

 Urodzonemu w stolicy stanu Nowy Jork - Albany, Gregoriemu Maguire udała się rzecz naprawdę niezwykła. Spod jego pióra wyrósł rozbudowany, fantastyczny świat, do którego wpuścił on masę oryginalnych postaci. W tym magicznym uniwersum dobro i zło przybiera postać ludzką, by zabrać nas w podróż po Krainie Oz. Wpuszczony w ten kalejdoskop zdarzeń czytelnik, nie będzie mógł oderwać się od przerzucania kolejnych stronic „Wicked", gdzie akcja porywa niczym górski potok, a bohaterowie zdają się żyć własnym życiem.

Kup książkę>>

Książka powraca do tematu Baumowskiej krainy Oz, gdzie niemożliwe staje się możliwe i zaczyna żyć własnym życiem. To tu zwierzęta mówią ludzkim głosem, rodzą się dzieci o zielonej skórze i panuje prawdziwie magiczna atmosfera.

W klasyce L. F.Bauma to Dorotka triumfuje nad Zła Czarownicą z Zachodu. W „Wicked" poznajemy historię Elfaby, tytułowej Złej Czarownicy. Dowiadujemy się, kim byli jej rodzice, w jakich okolicznościach przyszła na świat i co spowodowało, że przeszła na ciemną stronę mocy. W miarę upływu akcji rodzą się pytania dotyczące istoty zła. W ostatecznym rozrachunku nic nie jest do końca białe, bądź czarne, bowiem w palecie barw znaleźć można mnóstwo odcieni szarości...

Maguire udała się jeszcze jedna rzecz, a mianowicie, podobnie jak papcio Tolkien, stworzył on historię, która prócz tego, że niesamowicie absorbuje uwagę odbiorcy, to dodatkowo skłania go do refleksji. Jest to combo, którego brakuje takim kultowym pozycjom, jak choćby „Harry Potter" J.K. Rowling. 

„Wicked Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli dobrego fantasy, jest tu wszystko: zaczynając od precyzyjnie dopracowanego świata, kończąc na stworzeniu wyrazistej postaci głównej bohaterki i całego zaplecza mniej lub bardziej zapadających w pamięć postaci.

Gregory Maguire, „Wicked: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu", tłumaczenie Monika Wyrwas-Wiśniewska, Wydawnictwo Initium, Premiera 5 lutego 2010

Dominik Pospieszyński
(dominik.pospieszynski@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: wicked recenzja książka Gregory Maguire
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Świetna [0]
    Ktoś
    2010-03-15 08:53:14
    Witam Książka jest świetna, ma mega fabułe przez którą nie da się od niej oderwać ! Polecam !
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.