Recenzje - Literatura

Trzy strony konfliktu (Porucznicy 1939 - recenzja)

2011-12-13 19:55:36

Cisza przedłużała się ponad zwyczajową chwilę, wzbudzając w umysłach młodych żołnierzy falę niepewności. Ciche „Dajcie spocznij” poprzedziło skrzypienie butów dowódcy pierwszego plutonu, świst nabieranego w płuca powietrza i gromkie: –Kompaniaaa, spocznij!

Od zawsze byłem fanem historii, a w szczególności historii wojskowości, dlatego też książka pt. Porucznicy 1939 doskonale wpasowała się w kanon moich zainteresowań. Tomasz Stężała rysuje czytelnikowi losy młodych ludzi tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej, jak i w jej trakcie. Jedną z największych zalet książki jest bez wątpienia spojrzenie z trzech, zgoła odmiennych, punktów widzenia – polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Jednocześnie historie opisane na kartach wskazują na różne postawy społeczne, nastroje czy także problem narodowości w każdym z trzech krajów, co doskonale buduje obraz odmiennych, a zarazem tak podobnych do siebie, społeczeństw.

Przechodząc przez kolejne karty książki poznajemy losy głównych bohaterów: Bolesława, Alfreda, Willego i Edwina. Ważną cechą łączącą te postaci jest fakt, że w pewien sposób ich losy się krzyżują, czy to przez przypadkowe spotkania, czy przez walkę przeciwko sobie. W mojej ocenie postaci Niemców i Polaków da się obdarzyć sympatią, natomiast postać lejtnanta NKWD, Edwina, jest raczej mroczna, targana namiętnościami, doskonale wpasowana w klimat Związku Radzieckiego pierwszej połowy XX wieku. Jest przy tym niesamowicie barwna, choć poświęcono jej stosunkowo mniej miejsca niż odpowiednikom po stronie niemieckiej i polskiej.

Mimo zdecydowanie wojennego charakteru książka opowiada nie tylko o przebiegu walk, ale także o przygotowaniach do nich. Miłość, codzienne sprawunki, zmartwienia, a nawet tak prozaiczne sprawy, jak problemy gastryczne budują obraz życia tamtych lat. Wręcz da się wyczuć zdenerwowanie i okresową sielankę, związaną z wydarzeniami w życiu bohaterów i ich najbliższych.

Kolejną, niewątpliwą zaletą są zdjęcia archiwalne, które ukazują dzielnych wojaków oraz ich bliskich. Wpływają one na barwność i sugestywność, dzięki czemu łatwiej zapamiętuje się i przywołuje wątki związane z danym zdjęciem. W moim odczuciu jednak jest ich zbyt mało.

Niestety książka Porucznicy 1939 ma również wady. Dla osoby czytającej z uwagą straszne bywają pomyłki popełniane w treści, zwłaszcza, że zdarzają się haniebne błędy ortograficzne. Kolejną wadą, choć według mnie dość mało znaczącą, jest mnogość wątków. W pewnej chwili zaczynają się one mieszać, razem z licznymi bohaterami. Jednakże po dokładniejszym wczytaniu się wszystko się porządkuje, zachęcając do dalszej lektury.

Reasumując, polecam książkę każdemu, kto łaknie ciekawej historii związanej z wojskiem. Mimo kilku niedociągnięć książka Stężały jest warta uwagi, zwłaszcza tych osób, które wychowały się na powieściach wojennych lub filmach utrzymanych w klimacie Westerplatte.

Ocena w skali akademickiej:

Fabuła: 5.0
Kreacja bohaterów: 4.5
Przewidywalność: 5.0
Oprawa graficzna: 4.0
Świat: 5.0

Ocena końcowa: 4.7

Tomasz Stężała, Porucznicy 1939, Instytut Wydawniczy ERICA, 2011

Bartek Janiczek

Słowa kluczowe: porucznicy 1939 tomasz stężała literatura książka historyczna historia II wojna światowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Opowieści o Ojczyźnie
Opowieści o Ojczyźnie - recenzja książki

Jakie są historie o ojczyźnie Dmitry'ego Glukhovsky'ego?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.