Recenzje - Literatura

Sudan znany i nieznany

2010-04-19 13:31:52

„Droga moja ziemio,
rozpaczam, opłakuję
oparzenia i rany”.
Maurine Otor

Sudan to największe państwo afrykańskie położone w północno-wschodniej Afryce nad Morzem Czerwonym. To kraj pełen tajemnic i egzotyki, ale też i przemocy, niezrozumiałej nienawiści i biedy.

Kup książkę>>

W podróż po Sudanie znanym i nieznanym zabiera nas Konrad Piskała, polski dziennikarz, fotograf i wędrowiec. Jego książka „Sudan. Czas bezdechu” to wyjątkowa pozycja nie tylko dla globtroterów, ale też próba przeniknięcia w głąb tej brutalnej rzeczywistości i zachłyśnięcia się wyjątkowym klimatem tego zakątka świata.

U Piskały pragnienie podróży do Sudanu wywołało zdjęcie zrobione przez wojennego fotografa Kevina Cartera podczas jednej z sudańskich klęsk głodu, u nas zaś te same emocje już od pierwszych stron wzbudza ten fascynujący zbiór zapisków, które niczym kartki z wakacji pozwalają marzyć i tęsknić.

Sudan odwiedzamy w wyjątkowym momencie, bowiem właśnie zostało podpisane porozumienie pomiędzy Północą a Południem kończące konflikt, który pochłonął ponad 2 miliony ofiar. Podróż zaczynamy w arabskiej Wadi Halfie na granicy z Egiptem, a kończymy w Nimule na pograniczu z Ugandą, natomiast sama wyprawa jest zarówno traumatyczna i przerażająca jak i fascynująca. Przekonujemy się, że Sudan niczym matrioszka wciąż zaskakuje swoją innością i wielowarstwowością, która przejawia się we wszystkich sferach życia od polityki i kultury poczynając po wygląd fizyczny mieszkańców. Najwyraźniej zarysowuje się jednak podział na Północ i Południe (i tak też zbudowana jest książka), Arabów i Czarną Afrykę przesiąkniętą zapachami oraz islam i chrześcijaństwo.  Podziały te sięgają jednak dużo głębiej i tak naprawdę nawet obywatele z dziada pradziada nie są w stanie ich ogarnąć i zgłębić.

Konrad Piskała przedstawia nam przekrój sudańskiej społeczności, gdzie bieda styka się z niewyobrażalnym wprost bogactwem, królują urzędnicy i wojsko, a niewolnictwo mimo iż prawnie zakazane zarówno w Mauretanii jak i w Sudanie, to wciąż istnieje. Ten powszechnie akceptowany wyzysk jest już niejako wpisany w klimat Sudanu i stał się elementem kultury, związków plemiennych i gospodarki. Współcześnie niewolnikami nie są tylko kobiety czy dzieci porywane i sprzedawane w Darfurze, ale i dziewczynki wydawane wbrew swojej woli za mąż oraz sudańscy „niedotykalni” – kasta najniżej zarabiających potomków byłych niewolników.  Abid, określenie niewolnika, to pogarda rzucona ludziom z Południa, element wspomnianej już wielowarstwowości.

„Sudan. Czas bezdechu” to obraz pełen piękna i zdumiewających krajobrazów, ponadczasowości i przemijania. To flow, przepływ, stan bezgranicznej euforii i oddechu Allacha. To niestety też portret Farydy z Południa pełnej marzeń o karierze lekarza lub prawnika i wyjeździe do Europy, a sprzedanej przez ojca za długi, czy też sylwetka Tibisy z martwym dzieckiem w ramionach.

Książka Konrada Piskały to próba przeniknięcia przez te warstwy i społeczności Sudanu, zachłyśnięcia się jego kulturą i obyczajowością oraz zrozumienia codziennego życia. Nie ma tu ocen, sądów i wyroków, jest tylko sudański klimat któremu poddajemy się bez reszty. „Sudan. Czas bezdechu” jest pozycją wyjątkową, podobnie jak kraj, który pokazuje.

Konrad Piskała, "Sudan. Czas bezdechu", Wydawnictwo WAB, premiera 31 marca 2010

Justyna Gul
(justyna.gul@dlastudenta.pl)
 


 

Słowa kluczowe: sudan czas bezdechu recenzja Konrad Piskała
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.