Wybierz miasto
Kultura Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Soczyste plotki, barwne domysły i donosy. Tego nie znajdziesz w podręcznikach!

2017-02-06

"Życie literackie w Krakowie", inspirująca podróż w czasie od kawiarń Młodej Polski przez kultowe miejsca PRL-u po alternatywną cyberkulturę XXI wieku, w której Jacek Olczyk opowiada o literaturze tworzonej w Krakowie na przestrzeni ostatnich 120 lat. To kolejna publikacja wydana pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Książkę można już nabyć w sklepach internetowych, a niebawem w najlepszych księgarniach w całej Polsce!

Publikacja jest owocem wieloletnich badań Jacka Olczyka, który przeglądał pamiętniki, korespondencję, dobrą i złą prasę, by stworzyć pierwszą tego rodzaju panoramę w historii miasta. Składają się na nią soczyste plotki, barwne domysły, donosy, dyskusje i kłótnie, wzloty i upadki, walka o wolność i o stolik w modnym miejscu - czyli wszystko to, czego nie znajdziecie w podręcznikach i opracowaniach naukowych. To opowieść o wielkiej i mniejszej literaturze tworzonej przez mieszkańców, miłośników i przeciwników Krakowa na przestrzeni przeszło 120 lat.

Książka może z powodzeniem służyć jako literacki przewodnik po kulturalnej stolicy Polski, który prowadzi czytelnika szlakiem nie tylko ważnych stron polskiej literatury, ale także jej kulis i zapleczy. Jacek Olczyk to historyk literatury, który uzyskał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i w INALCO (Paryż). W latach 2008-2012 był lektorem języka polskiego na Uniwersytecie Blaise Pascal w Clermont-Ferrand (Francja).

Życie literackie, o czym nieraz się zapomina, jest częścią historii literatury. A tworzą ją nie tylko wiekopomne dzieła, opasłe tomy, w których literatura uporządkowana jest z encyklopedyczną starannością przez zawodowych badaczy; to nie tylko nagrody, honory czy przywileje, którymi pisarze byli wynagradzani; to codzienny, podskórny bieg spraw z momentami świetności, historycznych zawirowań, czasem - upadku.

Historia literatury to także przebogaty dział pisarskich biografii, których barwność i wyrazistość tworzy nie powtarzalny klimat miejsca. Kraków pod tym względem wyróżnia się na tle innych miast i posiada niezwykle bogatą historię życia literackiego: od jego narodzin w dobie renesansu, przez dekady marazmu w czasach saskich, po koniec XIX wieku, kiedy to nastąpił rozkwit życia kulturalnego miasta trwający nieprzerwanie do dziś. Życie literackie jak w soczewce ukazuje ducha swojej epoki i to właśnie poprzez szczegółowe opisy miejsc, ludzi, zdarzeń, anegdot dowiedzieć się można, jakim rytmem biło kulturalne serca Krakowa.

EG/ip

fot. materiały prasowe

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Premiery

Jak dogryźć mafii

Reżyser: Mark Cullen, Robb Cullen
Gatunek: Akcja
Produkcja: USA

Zapowiedzi

Annabelle: Narodziny zła

Reżyser: David F. Sandberg
Gatunek: Horror
Produkcja: USA
W kinach od: 11-08-2017

FB dlaMaturzysty.pl reklama