Recenzje - Literatura

Skandalista Weller i jego nieprzyzwoity Samowar

2011-04-04 08:48:57

Michaił Weller w Rosji został okrzyknięty skandalistą. I jest za co – wulgarny język, bezpruderyjność i nieprawomyślne przemyślenia. Ale poza tym…?

Nie rozumiem zamysłu tej książki. Właściwie mogłyby być to z powodzeniem dwie odrębne pozycje, którym na lepsze wyszłoby rozdzielenie, bo każda przynajmniej trafiłaby do swojej grupy docelowej – tu: dla kolejno wielbicieli historii spod znaku sierpa i kondoma oraz dla chłopskich filozofów.

Pierwsza część „Samowaru” opowiada o siedmiu kalekach umieszczonych w tajnym zamkniętym ośrodku gdzieś w Rosji Radzieckiej z okresu pierestrojki. Światła myśl radziecka odkryła, że ofiary losu (czytaj: pijaństwa i bohaterzy wojenni) pozbawieni zarówno rąk, jak i nóg, a więc skazani na wegetację, uśmierceni oficjalnie dla społeczeństwa i rodzin, potrafią przepowiadać przyszłość. Weller nazywa ich samowarami, gdyż są jak bezwolne klocki, które po wolnym gotowaniu w odpowiednich warunkach zapewniają esencję informacji. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że liczne kiedyś oddziały samowarów są likwidowane i nasza siódemka: Starzec, Profesor, Żora, Mustafa, Czech i Lew Iljicz, wszyscy o barwnej historii, za tydzień pójdą do piachu ku chwale Związku Radzieckiego.

Druga część nazwana skromnie „Wszystko o życiu” jest filozoficzną dysputą o sensie istnienia, pochodzeniu życia i świata, historii, psychologii, słowem – o wszystkim i niczym. Ten ontologiczno – teologiczno – aksjologiczny wywód, choć z pedagogicznym smrodkiem, ale czyta się zadziwiająco ciekawie, z uznaniem dla erudycji i trafności spostrzeżeń autora, ale… „why so serious”? Rozumiem, założeniem książki było wprawić czytelnika w dezorientację, szczególnie po wstępie jak z historii szpiegowskiej - z przekazywaniem tajnymi kanałami, z pogonią KGB na karku kliszy z tekstem, obwołanej na Zachodzie arcydziełem…

Taka konwencja, taka radziecka karma. Do mnie to jednak nie trafia, a jedyne, z czym będę odtąd kojarzyć Wellera, to niestety obsceniczne sceny z siostrą Maszą czy Nadieżdą Krupską. A szkoda, bo zostawił w tej książce wiele ciekawych tropów historycznych. Do mnie chyba jest skierowane przesłanie dla czytelnika: „To bardzo nieprzyzwoita książka. (…) Szczerze mówiąc, dobrze by było, gdybyś i ty jej nie czytał. Możliwe, że w ogóle nie należałoby jej czytać.”

Michaił Weller, Samowar (ros. Самовар), Wydawnictwo Replika, data wydania 17 listopada 2010

Karolina Kuśmider
(karolina.kusmider@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: samowar recenzja michaił weller opinie ksiązka sklep
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Miasto Duchów - recenzja książki

Dowiedz się, czy warto przeczytać nową powieść Victorii Schwab.

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.