Wybierz miasto
Kultura Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Ściągnij książkę! Gdzie szukać legalnych, cyfrowych wydań?

2017-04-10

Wiele osób nie wyobraża sobie słuchania muzyki czy oglądania filmów bez korzystania z laptopa lub smartfona. Książka wciąż mocno opiera się cyfryzacji, ale z roku na rok przybywa e-booków i audiobooków.W Stanach Zjednoczonych już co piąta książka jest sprzedawana jako e-book, a w mediach obok zestawień papierowych bestsellerów znajdziemy notowania sprzedaży e-książek. Polsce daleko do takiej popularności książek cyfrowych, ale wydawcy coraz częściej decydują się na równoległe premiery książek tradycyjnych i cyfrowych. Zachętą do korzystania z nich są ceny - nawet o kilkanaście złotych niższe niż wydań papierowych. Ważne, by e-booki i audiobooki ściągać z legalnych źródeł wspierając twórców. Nie chcemy przecież, by nasi ulubieni autorzy musieli rozglądać się za innym zawodem.

Gdzie szukać?

Oferta polskich książek elektronicznych to kilkadziesiąt tysięcy tytułów. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Na przykład używając porównywarki cen. Takie znajdziemy pod adresem ebooki.swiatczytnikow.pl i upolujebooka.pl, który po rejestracji może informować nas automatycznie o pojawieniu się interesujących pozycji.

Oba serwisy sprawdzają się w sytuacji, gdy mniej więcej wiemy, czego szukamy. Co w sytuacji, gdy potrzebujemy inspiracji? Internetowych księgarni i bibliotek jest naprawdę sporo. Dziś proponujemy subiektywny przegląd ciekawych i nieoczywistych miejsc, w których tanio, a czasem za darmo znajdziecie cyfrowe książki.

Audiobook.pl to jeden z największych w polskim Internecie serwisów z książkami audio. Zawiera ponad trzy tysiące tytułów, z nowszych propozycji można tu znaleźć na przykład „Janusza Rudnickiego tango z książkami” (czyta m.in. Zbigniew Zamachowski), czy „Smutek cinkciarza” Sylwii Chutnik w interpretacji aktora Zbigniewa Buczkowskiego.  Spora ilość książek fantasy, podręczników do nauki języków i poradników czytanych przez znanych aktorów i lektorów.
 
W Audioteka.pl znajdziecie audiobooki do pobrania ze strony internetowej  i przez aplikacje mobilne na smartfony. Można tu na przykład znaleźć książkę „Tu byłem. Tony Halik”, którą czyta Jerzy Stuhr, czy cykl audiobooków, które do słuchania w czasie biegu.  Przejrzysta wyszukiwarka kategorii porządkuje bogatą zawartość.

Bookto.pl zgromadził największą bazę wydań cyfrowych  dostępnych w polskich e-księgarniach. Obok listy płatnych e-booków i audiobooków, znajdują się tu darmowe pozycje. Serwis oferuje także wyszukiwarkę i porównywarkę cen, wykaz aktualnych promocji oraz blog na temat e-czytelnictwa.

Ciekawy model czytelnictwa promują np. serwisy Legimi.com i Ibuk.pl w których abonament za dostęp do określonej oferty e-booków można dopasować indywidualnie do swoich potrzeb. Ibuk.pl to pierwsza i największa czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim,  a Legimi.com to księgarnia internetowa z ebookami, oferująca bestsellery i nowości polskich wydawnictw, często ułożonych w ciekawe kolekcje (np. „W kręgu literackich nagród”, „Życie wokół nas”) oraz mnóstwo darmowych publikacji.

„Otwórz Książkę” to bezpłatna, cyfrowa kolekcja książek udostępnionych publicznie przez autorów - polskich naukowców, w różnych obszarach wiedzy (m.in.: historia, kulturoznawstwo, socjologia, psychologia, ekonomia). Można z nich korzystać na zasadach wybranych przez autorów, w tym na licencjach Creative Commons. Książki są dostępne w postaci skanów, wersji tekstowych i PDF-ów do ściągnięcia. Projekt jest prowadzony przez Centrum Otwartej Nauki, działające przy Uniwersytecie Warszawskim, pod patronatem Polskiej Akademii Nauk.

Sieć doskonale sprawdza się także jako wirtualna biblioteka oferując szeroki i darmowy dostęp do publikacji, które po wygaśnięciu praw autorskich weszły w zakres domeny publicznej. W zbiorach serwisu Wolnelektury.pl dostępnych jest kilka tysięcy tytułów polskich i zagranicznych autorów - od antyku po literaturę XX wieku. W bibliotece jest kilkaset audiobooków, które czytają m.in.: Danuta Stenka, Jan Peszek i Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis oraz DAISY (dla osób słabowidzących, niewidomych oraz mających trudności z czytaniem).

Wikiźródła to natomiast serwis, gromadzący teksty z domeny publicznej. Nie są to e-booki – treść jest wyświetlana w formie stron Html, ale można stworzyć własną książkę w PDF. To bogate bezpłatne źródło tekstów polskiej literatury.

Pełną bazę miejsc w sieci, gdzie są dostępne audiobooki i e-booki (również po angielsku) znajdziecie na stronie Legalnej Kultury: http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Legalna Kultura.

ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Premiery

Tożsamość zdrajcy

Reżyser: Michael Apted
Gatunek: Thriller
Produkcja: Wielka Brytania

Zapowiedzi

Gang Wiewióra 2

Reżyser: Callan Brunker
Gatunek: Animacja
Produkcja: Kanada/USA/Korea Południowa
W kinach od: 18-08-2017

FB dlaMaturzysty.pl reklama