Recenzje - Literatura

Samotność w czasach postapokalipsy [RECENZJA]

2013-05-27 13:05:26

Duży Hig jest głównym bohaterem książki "Gwiazdozbiór Psa" autorstwa Petera Hellera. Przeżył epidemię zabójczej grypy, która zabiła niemalże całą ludzką polpulację. Wraz ze swoim sąsiadem Bangleyem oraz wiernym towarzyszem - psem Jasperem starają się przeżyć mimo zagrażającemu im niebezpieczeństwu.

Grypa, która dotknęła ludzkość, zabiła 99,9 % populacji. Ci, którzy przeżyli, starają się przetrwać na zniszczonej przez globalne ocieplenie planecie. Świat dzieli się teraz na ludzi zdrowych i tych zakażonych przez "chorobę krwi". Nie ma już nic, co mogłoby jednoczyć, wszyscy zdani są tylko na siebie.  Nikt już nie jest przyjacielem, wszytkimi ludźmi kieruje chęć przeżycia, co sprowadza się do tego, że bohaterowi grozi ciągłe niebezpieczeństwo.

Hig zamieszkuje lotnisko, które wraz z Bangleyem starają się zabezpieczyć przed atakami innych ludzi. Główny bohater jest pilotem starej Cesseny 182 z 1956 roku. Latanie daje mu poczucie wolności i choć trochę przypomina mu dawny porządek, do którego strasznie tęskni. Jednak kiedy w pokładowym radiu natrafia na transmisję z innego lotniska, budzi się w nim nadzieja, że gdzieś istnieje podobne życie, do tego które on sam prowadził. Hig podejmuje ryzyko i wyrusza samotnie na wyprawę, świadomy że może już z niej nigdy nie wrócić. To, z czym się zmierzy i co go spotka, będzie lepsze, a zarazem gorsze od tego, czego mógł się spodziewać.

Autor wprowadził dzięki temu dozę tajemniczości. Na próżno szukać tu wstępu ani preludum do fabuły. Od początku powieści nie wiemy, dlaczego doszło do wyginięcia ludzkości, jak potoczyła się cała historia Higa w tym czasie. Wszystkiego dowiadujemy się w miare czytania.

Powieść nie jest pisana w typowej stylistyce, Heller wprowadza nas w chaotyczny i nieuporządkowany tok myślenia głównego bohatera. Nie ma zachowanych składni ani stylu. Czasami ciężko też dojść do teg,o gdzie kończą się dialogi, a zaczynają przemyślenia Hig'a. Wszystko jest pisane jednym ciągiem. Jednak surowość twardej męskiej narracji nadaje całej książce wyraźistości, szczególnie kiedy przeciwstawiana ona jest wzruszającym wspomnieniom głównego bohatera.

Heller dużą uwagę przywiązuje do opisów postapokaliptycznej Ziemi. Hig opisuje wszystko, co widzi bardzo szczegółowo, dzięki czemu możemy choć na chwilę przenieść się do jego świata. Styl pisania Petera idealnie oddaje uczucia bohatera, który żyje ciągłą nadzieją na powrót do "starego" świata i jego zasad.

Idealnie podsumowuje całą książkę Scott Smith: "Spróbuj z wrażliwością artystyczną Hemingwaya opisać świat, w którym mutacja grypy wytrzebiła ponad 99% procent populacji. Dodaj do tego mężczyznę ze złamanym sercem, wędką, kilkoma strzelbami i małym samolotem. (...) A teraz wyobraź sobie, że ów mężczyzna pielęgnuje w sobie więcej nadziei, niż podpowiada rozsądek (...)".

Książka do głębszych refleksji. To pozycja po przeczytaniu, której warto zastanowić się nad tym do czego zdolny jest człowiek, by wbrew wszystkiemu odzyskać kontakt z innymi, poczuć miłość i pełnię człowieczeństwa. Serdecznie polecam.

Gwiazdozbiór Psa, Peter Heller, wyd. Insignis

Natalia Koncur

Słowa kluczowe: Gwiazdozbiór Psa Peter Heller recenzja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Beach Read. Wakacyjny Romans - recenzja książki

Sprawdź, co się stanie, kiedy dwoje pisarzy postanowi wymienić się gatunkami i napisać coś, w co nie wierzy żadne z nich.

Opowieści o Ojczyźnie
Opowieści o Ojczyźnie - recenzja książki

Jakie są historie o ojczyźnie Dmitry'ego Glukhovsky'ego?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.