Recenzje - Literatura

Pytanie o źródła nienawiści

2009-08-24 08:34:21
 Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Kosowie czy Gruzji, ale baliście się zapytać. Książka dla śledzących wydarzenia na świecie, ale chcących poznać odpowiedzi na pytania, które w mediach nigdy nie padną. Pytania o „Źródła nienawiści”.

„W obliczu tak złożonej rzeczywistości reportaże prasowe i telewizyjne ograniczały się zwykle do kilku prostych, ogranych historii: bang – bang - bang, okaleczone zwłoki, stara kobieta płacze w brudną chustkę, zburzony meczet/kościół/miasto, wysłannik Stanów Zjednoczonych Richard Holbrooke spotyka się z serbskim przywódcą Slobodanem Miloszeviciem, bombowce NATO  we włoskiej bazie lotniczej przygotowujące się di przeprowadzenia bombardowań” – tak operację w Kosowie opisuje Timothy Garton Ash, brytyjski historyk i politolog, cytowany w „Źródłach nienawiści”. I taką wizję współczesnych konfliktów ma większość widzów i czytelników gazet codziennie śledzących kolejne odsłony tragedii dziejących się w różnych zakątkach globu.

W natłoku obrazów, informacji, zapewnień, obietnic, gróźb i wzniosłych słów, padających w mediach w każdej minucie, zagubionemu obserwatorowi tych zdarzeń, często bez elementarnego wykształcenia historycznego,  trudno jest się w tym wszystkim zorientować i zrozumieć podłoże relacjonowanych konfliktów. „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych. Kosowo, Gruzja, Abchazja, Osetia Południowa, Łotwa i Estonia, Białoruś, Krym” wychodzą naprzeciw tym potrzebom.

Grupa historyków, politologów i dziennikarzy skupionych wokół polskiego portalu historycznego „histmag.org” wpadła na pomysł tej publikacji obserwując ogromne społeczne zainteresowanie wojną w Gruzji w 2008 roku. Kamil Janicki z kolegami stwierdzili wtedy, że mimo medialnego rozgłosu Gruzja i inne tereny z konfliktami etnicznymi w tle pozostają nieznane.

Autorzy wykorzystali niszę w publikacjach naukowych i popularnonaukowych i tak powstała książka napisana lekkim i przejrzystym językiem, z dużą ilością map, wykresów i zdjęć, tak aby jak najlepiej dotrzeć do czytelnika. Nie jest to jednak znany nam ze szkół podręcznik do historii (aczkolwiek np. na lubelskim UMCS-ie ma być wykorzystywany na przedmiocie „Socjologia konfliktu”) – autorzy nawiązują do regionalnych mitów, rozprawiają się z propagandą stron konfliktu, pokazują wyraźnie, że relacje w mediach już na wstępie opowiadają się za jedną ze stron.

Większość terenów opisanych na kartach książki jest nam geograficznie bliska (Europa Środkowo – Wschodnia, Bałkany, Zakaukazie), a tak naprawdę nieznana – warto to zmienić dzięki tej publikacji. Niech kilka wpadek redakcyjnych nie przekreśli dużej wartości tej książki. Trzymam kciuki za tych ekspertów – pasjonatów i liczę na część drugą „Źródeł nienawiści”, w podtytule „Afryka i Azja”.

Karolina Kuśmider
(karolina.kusmider@dlastudenta.pl)
Słowa kluczowe: Źródła nienawiści, wojna, konflikty zbrojne, Kosowo, Gruzja, wojny, historia, Bałkany
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.