Recenzje - Literatura

Praca czy pasja?

2010-06-14 08:56:55

Wykonanie zadań w organizacji oraz wynik jej działalności zależy przede wszystkim od chęci ludzi do pracy. To możliwość zaspokojenia (bądź nie) określonych potrzeb jest elementem warunkującym realizację ustalonych celów firmy i opiera się na powodowaniu, aby członkowie organizacji postępowali w sposób przyczyniający się do osiągnięcia tych celów.

Kup książkę>>

Motywowanie, mimo, iż jest tematem popularnym, wciąż pozostaje kwestią problematyczną. Kompletny brak systemu motywacyjnego, bądź co gorsza – system motywacyjny niespójny, niedostrzeganie wagi zasobu jakim są dla organizacji pracownicy sprawia, że panuje chaos i ogólne zniechęcenie.

Coś na ten temat może powiedzieć bohaterka znakomitej pseudo-ironicznej i boleśnie prawdziwej książki Karoliny Jarawki „Bez wejścia, bez wyjścia”. Julia Wegner to perfekcjonistka stojąca u progu kariery zawodowej. Samorealizacja i niezależność to jej siły napędowe, a dwa fakultety, znajomość języków  i rozpoczęte studia doktoranckie powinny zapewnić jej świetlaną przyszłość.

Wychowana w kulcie nauki Julia jest przekonana, że tylko samodyscypliną i rygorem człowiek jest w stanie osiągnąć to, co najważniejsze, czyli stabilizację, dobrobyt, poczucie wewnętrznego spokoju i uznanie otoczenia. Można odnieść wrażenie, że samokontrola to sposób na życie ambitnej absolwentki i nawet zderzenie ze swobodnym (choć nie lekceważącym) podejściem do świata przyjaciółki Edyty i jej umiłowanie chwili, nie są w stanie wypędzić Inspektora z głowy Julii. Dopiero  praca w międzynarodowym przedsiębiorstwie zmusza Julie do trzeźwego przyjrzenia się swojemu nastawieniu i nadmiernemu perfekcjonizmowi. Rzucana z działu do działu, na zmianę zawalana zadaniami do wykonania bądź ich pozbawiana, doceniana lub lekceważona przekonuje się, że ekonomia nie stanowi tak naprawdę sensu jej życia, a ona sama traci powoli motywację. Bohaterka, od dzieciństwa zachęcana do rozwijania przydatnych w kontekście przyszłej kariery (czyt. ekonomicznie uzasadnionych) umiejętności, studiowania by moc piąć się po kolejnych szczeblach w korporacji, przekonuje się, że tak naprawdę pasjonuje się … fotografią, a mało kreatywna praca w dziale Analizy Finansowej czy Dziale Inwestycji stanowi czarny scenariusz przyszłego życia. Julia przyznaje, że „nawet   najlepiej teoretycznie wykwalifikowany taternik nie stanie na szczycie, jeżeli nie będzie przekonany o słuszności tego, co robi, lub jeśli nie będzie zafascynowany swoją wspinaczką” i to wydaje się być sednem problemów z motywacją zarówno pracodawców jak i pracowników.

„Bez wejścia, weź wyjścia” to książka–lustro tudzież książka–poradnik, jak zbudzić się ze snu i zacząć żyć,.Zapewne większość czytelników znajdzie w niej analogię do własnego życia i zidentyfikuje to bezrefleksyjne dążenie za wszelką cenę do sukcesu, jako – paradoksalnie – przyczynę zastoju w karierze.

Czy Julia zostanie doceniona w Firmie czy też dalej będzie gnuśnieć wpatrzona w monitor komputera? A może znajdzie w sobie tyle odwagi, by rzucić prace i zająć się tym co kocha? Tego dowiecie się z fascynującej książki Karoliny Jarawki. Kto wie, może jej lektura zmieni wasze życie i nada mu nowy kierunek?

Karolina Jarawka, "Bez wejścia, bez wyjścia", Wydawnictwo Poligraf, premiera maj 2009

Justyna Gul
(justyna.gul@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Bez wejścia, bez wyjścia karolina jarawka recenzja książka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Pomsta. Opowieść z dziejÃłw miasta Tarnowa
Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa - recenzja

Oceniamy kryminał Krystiana Janika. Sprawdź, czy warto przeczytać!

Okładka komiksu Czarna Orchidea
"Czarna Orchidea" - recenzja komiksu

Przełom w świecie powieści graficznej w nowym wydaniu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.