Wybierz miasto
Kultura Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Poznaj kształty PRL-u w książce "Dizajn tamtych czasów"

2017-02-03

"Dizajn tamtych czasów" Wojciecha Grabowskiego to opowieść o kształtach PRL-u. Wtedy kształty - nawet te toporne, nieudane - znaczyły więcej niż dzisiaj. Samochód nie był tylko samochodem, ale magicznym obiektem pożądania. Osiedle pozbawione prądu zamieniało się w nieznaną, kosmiczną przestrzeń. Parkowa rzeźba więcej mówiła o abstrakcji niż uczone wykłady.

Nie było internetu i smartfonów, tylko intensywnie przeżywana rzeczywistość. Namacalna i mocno pobudzająca wyobraźnię dorastającego chłopca. Wojciech Grabowski mówi, że jego widzenie świata kształtowało czterech artystów: Schulz, Kantor, Fellini i Pan z Kiosku uruchamiający motorower marki Komar. - Chronologicznie rzecz biorąc, wszystko zaczęło się od Pana z Kiosku, gdy z ciasnej komórki wyprowadził komarka 232. Wtedy, w wieku sześciu lat, zrozumiałem, że warto żyć - wyznaje autor. Dizajn tamtych czasów to zatem 15 opowieści nie tylko o przedmiotach, takich jak motorower Komar, piecyk Junkers czy telewizor Belweder, ale przede wszystkim o życiu w PRL.

Wojciech Grabowski jest absolwentem Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie i Studium Scenariuszowego Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorem filmów o sztuce (m.in. "Ekspresjonizm w Polsce", "Artes – nadrealiści ze Lwowa", cyklu "Bliskie obrazy"), trzech książek ("Człowiek-motocykl", "Archi-traf", "Miastowidz") i niezliczonych rysunków wykonywanych kredkami.

- Popularność wzornictwa z epoki PRL-u wybuchła niespodziewanie - mówi Jerzy Sosnowski - Powstało już sporo książek o tym, jak wyglądał świat sprzed epoki transformacji. Ale Wojciech Grabowski robi coś jeszcze: do wspomnień o minionych kształtach dorzuca opowieści o tym, co się między nimi działo. O tamtym życiu, które - jak mi się wydaje - jest z roku na rok coraz mniej zrozumiałe. To rzecz, którą koniecznie powinni Państwo przeczytać! - podsumowuje pisarz.

EG/ip

fot. materiały prasowe

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Zapowiedzi

To przychodzi po zmroku

Reżyser: Trey Edward Shults
Gatunek: Horror
Produkcja: USA
W kinach od: 07-07-2017

FB dlaMaturzysty.pl reklama