Recenzje - Literatura

Powieść Pratchetta na Mundial

2010-07-05 09:50:04

Najnowsza powieść kultowego pisarza Terrego Pratchetta – „Niewidoczni Akademicy”, właśnie pojawiła się w Polsce. Jej temat jest niezwykle aktualny, dotyczy bowiem piłki nożnej.

Kup książkę>>

Niewidoczny Uniwersytet, największa uczelnia Ankh-Morpork, jest zmuszony do wystawienia drużyny piłkarskiej, w przeciwnym wypadku może stracić dotacje finansowe. Grupka podstarzałych magów, którzy są antynomią zwrotu „kondycja fizyczna” będzie musiała zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami z całego miasta. Ponadto okazuje się, że piła nożna nie ma dużego związku z grą, a od meczu o wiele ważniejszy jest Ścisk, gdzie grupy kibiców toczą ze sobą regularne bitwy…

Na szczęście z pomocą magom przychodzi tajemniczy gnom Nutt i jego utalentowany przyjaciel Trevor Likely, potomek słynnego gracza w piłkę. Dla wszystkich fanów Prachetta, ale niekoniecznie piłki nożnej, pojawia się drugi ważny wątek – świat mody. Emancypacji krasnoludek towarzyszy rozwój specyficznej mody (mikro kolczugi, które nie uwierają), a co za tym idzie – możliwość zrobienia oszałamiającej kariery dla zwykłej dziewczyny z Kuchni Nocnej. Wszystko to dodatkowo okraszone jest dwoma wątkami miłosnymi.

Za tą banalną fabułką kryje się jak zwykle łatwa do odczytania alegoria świata, w którym żyje czytelnik. Za postaciami, a nawet całymi fikcyjnymi miejscami (jak na przykład Ankh-Morpork – miasto, które nigdy nie śpi) łatwiej lub trudniej domyślamy się prawdziwych osób i miast. Pratchett ma niezwykłą zdolność ciągłego dziwienia się światu, a ponadto potrafi przelać to na papier i z miną niewiniątka wygłaszać przewrotne opinie.

Świat, który stworzył, od pierwszej części rozrósł się do ogromnych rozmiarów. W części trzydziestej czwartej pojawiają się nie tylko całkiem nowe postacie, ale także te, które w poprzednich częściach występowały jako główni lub ważni bohaterowie. Tak więc jednym z członków drużyny Niewidocznych Akademików jest najgorszy mag na świecie – Rincewind, we wszystkich zdarzeniach czuć czujną rękę lorda Vetinarego, a w „Ścisku” swoje przysmaki sprzedaje Gardło Sobie Podrzynam Dibbler. I chociaż nie ma to większego znaczenia dla samej fabuły, na pewno sprawia to ogromną przyjemność stałym czytelnikom.   

Powieść jest idealna dla wszystkich zagorzałych fanów tak piłki oraz samego Pratchetta, a także tych, którzy po raz pierwszy sięgną po pozycję z serii Świata Dysku. Aktualna tematyka dodaje książce uroku, nie brakuje typowego dla tego autora humoru i ironii.

Terry Pratchett, "Niewidoczni Akademicy. Świat Dysku", Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera 2010

Kalina Śmigielska
(kalina.smigielska@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Niewidoczni Akademicy Terry Pratchett recenzja piłka nożna książka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.