Recenzje - Literatura

Mousieur Pearl - dziękujemy!

2010-08-16 10:50:39

Brawo, brawo! Otóż, rzecz nader ciekawa. Panie i Panowie! Mamy wreszcie kryminał, nie będący kryminałem, wciągający bez reszty, jak doskonały kry.... a niech mnie!

Kup książkę>>


Jeśli wśród Was znajdzie się ktoś, kto kryminały połyka jeden po drugim, to zna pewnie wcześniejsze powieści Pearl'a. Poprzednie - świetny "Klub Dantego" oraz odkrywczy " Cień Poego" nauczyły Czytelników, że kryminał może być skonstruowany w mistrzowski sposób, gdzie wartka akcja żyje w fascynującej symbiozie z genialną intrygą. Dlatego też z ogromnymi oczekiwaniami czekałem na tę ostatnią część tryptyku. I choć książki nie były ze sobą powiązane akcją, a jedynie niektórymi postaciami, to jednak całość stanowi niesamowitą przygodę literacką. A ostatnia "Zagadka Dickensa" jest jej znakomitym i godnym zwieńczeniem.

Świat dżentelmenów z masajkami, kobiet w pięknych sukniach z falbanami i wymyślnymi kapeluszami oraz wachlarzami, pojedynków i niemrawych zalotów, męskiego honoru, wyniosłej dumy, zabawnych fars i wstydliwych faux pas. Miejsce, gdzie rodzą się pierwsi milionerzy i biedacy, biznesmeni oraz żebracy. Wszystko dodatkowo przesycone zapachem opium, któremu ulegają bez wyjątku wszyscy. Jedyna różnica między nimi to to, że jedni ulegają jego "cudownym" właściwościom, a drudzy ulegają mamonie, zbitej na tych pierwszych. Młoda, rodząca się Ameryka wraz z całą swoją różnorodnością i jednocześnie prostotą. Idealne miejsce na zawiłą intrygę, której rozwiązania nie sposób przewidzieć w żadnym innym momencie, aniżeli na ostatnich stronicach powieści.

Fabuła skonstruowana została nietuzinkowo. Oprócz przygód głównego bohatera Jamesa Osgooda, mamy jeszcze kilka wątków pobocznych, jak również ciekawie zastosowaną technikę retardacji (perypetie inspektora Dickensa - syna tytułowego Charlesa i jego oficerów) oraz retrospekcji. Wszystko to buduje poczucie napięcia u Czytelnika, dzięki czemu całość powieści czyta się niemal jednym tchem, pomimo jej półtysięcznego gabarytu.

Warto ukazać jedną z największych zalet tej powieści. Otóż nie jest to typowy kryminał. Nie ma tu bowiem standardowego podążania za mordercą, który na początku popełnia zbrodnię. Nie ma też żadnego genialnego detektywa, który podążałby jego śladami. Oczywiście wszystkie te elementy poniekąd tam odnajdujemy, jednak głównym celem nie jest odnalezienie mordercy, a rozwikłanie tajemnicy, którą zabrał ze sobą tytułowy pisarz Charles Dickens. Dlatego też nazwałbym tę książkę pewną grą literacką, opartą o mechanizmy kryminalne, zespolone z misterną intrygą rodem z Poego i jego racjomaginacji.

Nie, nie mylicie się. Wad nie widzę. No może jedną. Nauczony przez autorów polskich kryminałów i ich grafomańskich zacięć, mam ochotę czytać Pearla bez przerwy. Choć nie. Na niego poczekam. Choćby kolejne 3 lata.

Matthew Pearl, "Zagadka Dickensa", Wydawnictwo Literackie, Premiera 2010

Tomasz Osiński

Słowa kluczowe: zagdadka dickensa książka recenzja kup matthew pearl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.