Recenzje - Literatura

Marokańskie dolce vita

2011-12-23 08:13:16

„Kto spojrzy w oczy dżinna, zajrzy w głąb własnej duszy” – głosi marokańskie przysłowie. Tahir Shah, autor powieści  „Dom Kalifa – Rok w Casablance” na własnej skórze przekonał się o potędze tych słów. Decydując się na przeprowadzkę z deszczowego Londynu do barwnej i pełnej życia Casablanki, musiał zrozumieć i zaakceptować tutejsze zwyczaje, dziwaczne przesądy i egzotyczny dla Europejczyka marokański styl życia. Posunięcie ryzykowne, ale czyż nie warto spełniać marzeń, zamiast jedynie ulegać złudnemu poczuciu szczęścia?

Pisarz i podróżnik Tahir Shah urodził się w angielsko-afgańskiej rodzinie. Większość życia spędził w Anglii, ale jako dziecko wraz ze swym ojcem i siostrami podróżował w malownicze góry marokańskiego Atlasu Wysokiego. Cudowne wspomnienia z dzieciństwa, ale i chęć ucieczki od londyńskiego zgiełku i wyobcowania sprawiły, że Tahir postanowił wrócić do korzeni – osiedlić się w pobliżu miejsca, w którym jego dziadek spędził ostatnie – lecz jakże szczęśliwe lata swego życia. Poczucie kulturowej przynależności czy też typowe dla człowieka pragnienie zmian – trudno powiedzieć, co ostatecznie skłoniło Tahira Shaha do wywrócenia swojego życia do góry nogami. Być może jednak chodziło o magiczną atmosferę Casablanki – przez czytelników zapewne kojarzonej z filmową historią miłości Ilsy i Ricka.

Casablanca to miasto  przesiąknięte zapachem świeżo mielonej kawy i aromatycznego cedru. Labirynty ulic prowadzących do świata jak z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”, leniwe kawiarenki pełne tytoniowego dymu oraz riad – tradycyjne marokańskie domy z ogrodami na dziedzińcach – zachwycają pięknem, kuszą spokojem. To właśnie w jednym z takich miejsc – Domu Kalifa, Tahir urządza życie swojej rodziny – ukochanej Racheli oraz dzieci Ariany i Timura -  na nowo. Zamienia podupadłą posiadłość opanowaną przez dżinny i zabobonnych służących Hamzę i Osmana w radosny i tętniący życiem dom. Odnawia go zatrudniając rzeszę rodzimych rzemieślników i borykając się ze specyficznym marokańskim podejściem do pracy. Choć czasami wydaje się, że niebo sprzysięgło się przeciw całej rodzinie – powoli i konsekwentnie Tahir Shah oswaja swój riad i staje się jego prawowitym panem.

„Dom Kalifa – Rok w Casablance” jest pod każdym względem powieścią niezwykłą. Tahir Shah zabiera swoich czytelników do tajemniczego i pociągającego świata marokańskiej kultury. Roztacza przed nimi wizję spokojnego, nie zmąconego konsumpcjonizmem życia, w którym na wszystko jest czas i z niczym nie należy się spieszyć. Życia w zgodzie z naturą i religią, wypełnionego troską o najbliższych. To wszystko autor serwuje w lekkiej i pełnej humoru formie pamiętnika, okraszonego zabawnymi dialogami i sugestywnymi opisami. Pisarski majstersztyk – napawa optymizmem, inspiruje do zmian!

Tahir Shah, Dom Kalifa – Rok w Casablance, Wydawnictwo Literackie

Natalia Łach
(natalia.lach@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Dom Kalifa Rok w Casablance recenzja opinie Tahir Shah
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Polecam [0]
    Paula
    2012-01-16 21:50:09
    Świetna książka, potrafi wprowadzić czytelnika w zakątki kultury arabskiej i klimatu Maroka. Szczerze polecam!
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

Beach Read. Wakacyjny Romans - recenzja książki

Sprawdź, co się stanie, kiedy dwoje pisarzy postanowi wymienić się gatunkami i napisać coś, w co nie wierzy żadne z nich.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.