Nowości - Literatura

Magdalena Ogórek napisała książkę o zaginionych polskich dziełach sztuki

2017-12-12 09:44:30

W swej najnowszej książce „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”, Magdalena Ogórek przybliża słabo dotychczas opisany temat historii II wojny światowej. W czasie wojny wywieziono z terenów naszego kraju blisko pół miliona dzieł sztuki. Ograbiano zarówno muzea, jak i kolekcje prywatne. Tylko znikoma część zabranych z Polski obrazów, rzeźb, map, gobelinów, numizmatów czy zabytkowych mebli wróciła po zakończeniu wojny. Książka to zapis śledztwa dziennikarskiego tropiącego niemiecką grabież dzieł sztuki z okupowanych ziem Rzeczpospolitej.

Lista Wachtera

W swej książce autorka zadaje frapujące pytania - Gdzie podziała się krakowska „Walka karnawału z postem” Brueghela, za której kopię płacono 20 milionów funtów? czy też - Dokąd powędrowały zrabowane płótna Fałata, gotyckie i renesansowe meble, cenne numizmaty? Magdalena Ogórek opisuje szczegółowo życie Otto von Wächtera, austriackiego barona SS, przyjaciela Himmlera. Portretowany oficer SS był prawą ręką Hansa Franka w okupowanym Krakowie, ale także koneserem sztuki. Powiększył swoje kolekcje sztuki o dzieła złupione pod Wawelem, a później o trofea ze Lwowa, dokąd przeniósł się by założyć Ukraińcom dywizję „SS-Galizien”. Po klęsce Niemiec, używając fałszywych dokumentów, dzięki watykańskiemu dostojnikowi, Otto von Wächter dotarł na ścieżkę przerzutową nazistów z Europy do Ameryki Południowej. Ostatecznie znalazł schronienie w Watykanie.  

Dzięki dziennikarskiemu śledztwu Magdaleny Ogórek do Polski powróciły trzy spośród zaginionych - zrabowanych przez nazistów dzieł sztuki. W swej książce dziennikarka prezentuje również nowo odkryte dokumenty CIA i archiwów Watykanu oraz stawia kolejne pytania - kto oferuje na rynku antykwarycznym skarby zrabowane przez Wächtera? Autorka podczas swoich reporterskich poszukiwań trafia między innymi do zamku pod Wiedniem, którego właściciel, potomek Otto von Wächtera, jeszcze 70 lat po wojnie, podpisywał się „Horst von Wächter, syn gubernatora”. 

Lista Wachtera

ip

Słowa kluczowe: książka o wojnie, Magdalena Ogórek, książka historyczna, nowa książka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Jak rozpoznać psychopatę
Wkrótce dowiemy się "Jak rozpoznać psychopatę"

Autor pracował nad najciekawszymi i najbardziej niepokojącymi przypadkami psychopatów ostatnich lat.

Katarzyna Bonda, Ze złości
Katarzyna Bonda z nową książką o morderstwach "Ze złości"

Detektyw Jakub Sobieski w drugim tomie cyklu intryguje nie mniej niż rozwiązywane przez niego zagadki.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.