Recenzje - Literatura

M jak morderstwo, P jak Poirot (recenzja)

2012-02-27 09:05:00

„Wczesne sprawy Poirota” to ostatni zbiór opowiadań autorstwa Agathy Christie, po raz pierwszy wydany w Wielkiej Brytanii w 1974 roku. Trudno szukać w nim opisów ociekających krwią zwłok, wymyślnych tortur i epatowania przemocą. W zamian za to jest tajemnicze porwanie, międzynarodowa afera szpiegowska i pudełko czekoladek. Królowa kryminałów i mistrzyni suspensu jak zawsze pokazała klasę.

„Mój przyjaciel miał w sobie dziwną mieszaninę flamandzkiej zapobiegliwości i artystycznego ducha” – tak o belgijskim detektywie Herculesie Poirot mawiał jego towarzysz -  kapitan Hastings. Poirot śmiało można określić mianem ekscentryka, nade wszystko ceniącego Porządek i Systematyczność, przewrażliwionego na punkcie symetrii, a przy tym działającego z iście ułańską fantazją. Chociaż metody detektywa nie znajdują uznania u brytyjskiej policji, to właśnie dzięki jego spostrzegawczości i analitycznemu umysłowi udaje się rozwikłać nawet najtrudniejsze sprawy.

Zbiór „Wczesne sprawy Poirota” mieści osiemnaście opowiadań. Każde z nich to niezwykła zagadka, z którą potrafi zmierzyć się jedynie Poirot. Znajomość ludzkiej natury i potęga logicznego myślenia – to właśnie narzędzia pracy belgijskiego detektywa. Dzięki jego niekonwencjonalnemu podejściu do rozwiązywanych spraw, udaje się odnaleźć skradzione szmaragdy, wykryć mordercę młodej dziedziczki czy też poznać tajemnicę damy z woalką. W śledztwach towarzyszy detektywowi jego najbliższy przyjaciel – kapitan Hastings, który choć nie szczyci się tak lotnym umysłem jak Poirot, potrafi być dla niego nieocenionym pomocnikiem i wiernym kompanem.

Niezwykła wyobraźnia i lekkie pióro – oto co cechuje Agathę Christie. Angielska pisarka ma w dorobku około osiemdziesięciu publikacji – powieści detektywistycznych, zbiorów opowiadań, a nawet romansów pisanych pod pseudonimem Mary Westmacott. Niektóre  jej dzieła doczekały się teatralnych i telewizyjnych adaptacji, dzięki czemu poszerzył się krąg miłośników jej literatury. „Wczesne sprawy Poirota” to ciekawa propozycja również dla tych, którzy dotąd nie mieli okazji zapoznać się z twórczością pisarki.

Agatha Christie, Wczesne sprawy Poirota, Wydawnictwo Dolnośląskie

Natalia Łach
(natalia.lach@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Wczesne sprawy Poirota recenzja Agatha Christie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.