Dzieje się - Literatura

Książka "Więzień labiryntu - Lek na śmierć" teraz z okładką filmową

2018-01-23 08:26:52

Już 26 stycznia do kin wchodzi trzecia część serii "Więzień labiryntu" o podtytule "Lek na śmierć". W związku z tą premierą przygotowano nowe wydanie książki "Lek na śmierć" w okładce filmowej. Ta publikacja trafi do księgarń 24 stycznia.

Więzień labiryntu - Lek na śmierć"Więzień labiryntu" to seria, która mało znanemu autorowi książek dla dzieci przyniosła międzynarodową sławę. Początkowo porównywana do słynnych "Igrzysk śmierci", błyskawicznie została obsypana nagrodami i okrzyknięta jedną z najlepszych dystopii w historii literatury młodzieżowej.

Na cykl "Więzień labiryntu" składa się w sumie pięć powieści, trzy stanowiące właściwą trylogię - "Więzień labiryntu", "Próby ognia" i "Lek na śmierć" oraz dwie, będące prequelami - "Rozkaz zagłady" i "Kod gorączki".

Akcja serii początkowo rozgrywa się w tajemniczej Strefie otoczonej gigantycznym murem, za którym kryją się niebezpieczeństwa i tajemnice. Zesłana tam grupa chłopców próbuje przetrwać w tym mrocznym i przerażającym miejscu, każdego dnia bezskutecznie szukając z niego wyjścia.

Cykl "Więzień labiryntu" zaliczamy do dystopii. Jest to ten rodzaj literatury science-fiction, który przedstawia czarne wizje przyszłości w oparciu o krytyczne spojrzenie na współczesność. James Dashner odmalowuje portret świata spójnego wewnętrznie i przerażająco prawdopodobnego. Jego wizja nie jest futurystyczną mrzonką, a niezwykle trafnym portretem współczesnego świata, przeniesionego do przyszłej
rzeczywistości.

Bohaterowie powieści Dashnera trafiają do zamkniętej Strefy. Mimo młodego wieku, na obszarze tym budują zwartą, wyraźnie zhierarchizowaną społeczność, której struktura daje im względne poczucie bezpieczeństwa i normalności. Grupie przewodzi najstarszy z mieszkańców, rządząc surową ręką, co przywodzi na myśl skojarzenia z kultowym "Władcą much" Williama Goldinga.

Otoczona murem Strefa przypomina małe państwo. Wyraźne podzielenie jej na obszary i przydzielenie każdemu z mieszkańców odpowiednich zadań pozwala Streferom przetrwać i trzymać się ustalonego planu dnia. Jak sami mówią, w Labiryncie znaleźli się po to, by znaleźć z niego wyjście i tylko dzięki perfekcyjnej organizacji żywią nadzieję, że kiedyś im się to uda.

Mają swoje uprawy i hodują zwierzęta, polują, wspólnie budują kolejne elementy Strefy, razem wyruszają na poszukiwania wyjścia, razem opracowują strategię działań, razem jedzą, gotują i śpią. Wyraźnie zaznaczają hierarchię społeczną i podział ról. W zależności od zakresu wykonywanych działań, grupa dzieli się na Opiekunów, Grzebaczy, Pomyjów, Budoli, Oraczy, Zwiadowców czy Patelniaków (ci ostatni odpowiadają za gotowanie).

Specyfika grupy zamkniętej w Strefie na tym jednak się nie kończy. Mieszkańcy Labiryntu mają swój język. Jego elementy przeniknęły ze świata literatury do życia codziennego i są dowodem na to, jak wielki wpływ na świat zewnętrzny ma literatura Jamesa Dashnera. Choć już same książki sprawiły, że o amerykańskim pisarzu zrobiło się głośno, dopiero przeniesienie "Więźnia labiryntu" na duży ekran wywołało prawdziwe szaleństwo na punkcie stworzonej przez niego historii.

Młody reżyser, Wes Ball, w głównej roli obsadził znanego z młodzieżowego hitu "Teen Wolf" Dylana O'Briena, który dzięki "Więźniowi labiryntu" stał się jednym z najgorętszych nazwisk Hollywood i jedną z najbardziej obiecujących gwiazd młodego pokolenia. Filmy Balla okazały się światowymi hitami, a ekranizacja trzeciej części cyklu – "Leku na śmierć", to jedna z najbardziej wyczekiwanych filmowych premier tego roku.

Zobacz także: "Więzień labiryntu: Lek na śmierć": zobacz emocjonujące fragmenty filmu [WIDEO] >>

MD/ip

Słowa kluczowe: okładki filmowe, adaptacja książki, film a książka, nowe wydanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
Big Book Festival 2019
Poznaj pierwsze szczegóły Big Book Festival 2019

Będzie to trzydniowa celebracja czystej radości płynącej z czytania.

Angelus 2022
Ogłoszono długą listę nominacji do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022

Jury spośród stu zakwalifikowanych tytułów wybrało czternaście najlepszych.

Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.