Dzieje się - Literatura

Kamil Durczok: Wróciłem na swoich warunkach! - relacja ze spotkania [FOTO]

2016-11-05 12:37:40

4 listopada 2016 we wrocławskim Empiku Kamil Durczok spotkał się z czytelnikami, by promować swoją najnowszą książkę pt. „Przerwa w emisji”.

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia>>


Już na początku spotkania Kamil Durczok oświadczył, że żadna z jego książek nie miała powstać, a ich napisanie było efektem narastających z upływem czasu potrzeb, zarówno jego, jak i czytelników. - Pierwsza miała nie powstać, bo pamiętam doskonale, jak Krysia Bochenek, nieżyjąca już, moja mistrzyni, nauczycielka zawodu, kiedy wychodziłem ze szpitala powiedziała mi: Zobaczysz, nie dość, że wygrasz, to jeszcze napiszesz o tym książkę (mowa tu o „Wygrać Życie”, na temat walki z chorobą nowotworową - przyp. red.). Ja się wtedy roześmiałem i powiedziałem przekornie: Jasne, będę pisał o swojej chorobie. Potem zobaczyłem, ile listów przyszło od moich widzów (…) i pomyślałem, że muszę na to odpowiedzieć, bo listów było ponad 30 tysięcy. Ja je mam do dzisiaj, ładnie zapakowane - opisuje Durczok.

Natomiast „Przerwa w emisji” także miała nie powstać, ale stała się elementem terapii dla autora. - To była część terapii i wstawania na nogi po zderzeniu z Mikiem Tysonem, po tym jak padłem, bo przeczytać o sobie takie historie, jakie wypisywał o mnie tygodnik Wprost, kiedy człowiek wie co robił w życiu i wie komu zrobił krzywdę  (…), to jest jak zderzenie z pociągiem - opowiada autor. - Przez pewien czas musiałem trzymać gębę na kłódkę, a teraz już nie muszę. Między ludźmi, którzy uważali mnie za skończonego drania, medialnego gangstera i molestatora, a tymi, którzy uważali mnie za fajnego faceta i mi wierzyli, jest jeszcze duża grupa ludzi, niewiedząca co o tym wszystkim myśleć i jest skazana na to co piszą portale plotkarskie i część prasy, która żyje z żerowania na najniższych instynktach. Pomyślałem, że te moje chaotyczne zapiski warto gdzieś zebrać  - tłumaczył Durczok. - Jednak podczas pisania nie było we mnie żądzy odwetu czy nienawiści. To jest moja historia. Nie wybielam się. Jest tam dużo tego Durczoka, którego ja też nie lubię, z którym bym nie chciał pracować - mówił autor. - Uważałem, że cel uświęca środki. Uważałem, że jeśli jest kilka minut do godziny 19:00 i robimy najlepszy dziennik w Polsce i robimy „centrum kierowania wszechświatem”,  to wolno mi wszystko. Wolno krzyczeć na siebie, inni krzyczeli też na mnie (…), ale na koniec, ten kto najbardziej przesadził podchodził, wyciągał rękę i było po problemie. Jednak nie dostrzegłem, że gdzieś obok są ludzie, którzy nie kupują takiego sposobu postępowania i to był mój błąd - przyznaje Durczok.

Na spotkaniu z osobą, która w mediach zrobiła zawrotną karierę, nie mogło zabraknąć tematów związanych z obecnym stanem dziennikarstwa w Polsce. - Dzisiejsze media publiczne, to już niestety nie to samo co kiedyś. Media publiczne to dziś chwilami tylko „gebelsowskie” narzędzie propagandy. Są czymś obrzydliwym i nieprawdopodobnym. To co robią Wiadomości dzisiaj to jest coś strasznego, a to jak stabloidyzowały się media prywatne jest czymś wartym opisania. W swojej książce chciałem pisać także o dziennikarstwie i nazywać pewne rzeczy po imieniu - mówił Kamil Durczok. - Ja w procesie tabloidyzacji też brałem udział. To, co robiliśmy w Faktach, oprócz fantastycznych rzeczy, przybliżających widzom świat, to też cały szereg materiałów, robionych wyłącznie dla oglądalności. Nacisk z tego, co ważne i doniosłe, w znacznie większym stopniu przeniósł się na to, co ciekawe. A ciekawa bywa często brutalna prawda („Brutalna prawda” to obecnie tytuł programu telewizyjnego, który prowadzi  Kamil Durczok w Polsacie News - przyp. red.) - analizował gość spotkania.

Pojawił się także temat powrotu Kamila Durczoka do dziennikarstwa, po trwającej kilkanaście miesięcy przerwie. - Miałem dużo czasu do przemyśleń. Wiedziałem, że w takie samo wariatkowo nie wejdę, że jeśli wrócę, to na swoich warunkach i w swoje miejsce (do Katowic - przyp. red.).  Pojawiła się propozycja z Polsatu, więc może komuś brakowało takiego dziennikarstwa, jakie ja robię. To było bardzo miłe. (…) Moja przerwa w emisji była przymusowa. Rozstałem się z telewizją TVN na warunkach, o którym nie wolno mi mówić, bo są tajemnicą kontraktu. Przez 18 miesięcy nie wolno mi było się pokazywać na ekranie i stąd też taki tytuł mojej książki - wyjaśniał Durczok.
 
Pojawiło się też trudne pytanie, które sam gość sformułował bardzo stanowczo: Czy można przekreślić komuś 26 lat pracy zawodowej trzema artykułami? - Na dobrą sprawę można, bo ja już nie pracuję w TVN i przestałem być szefem Faktów. Z drugiej strony - nie można, bo ja się nie dałem „zabić”, choć paru bardzo by chciało. Wróciłem na swoich warunkach i wróciłem inny. Nie wiem, czy lepszy czy gorszy - powiedział Durczok.

Spotkanie z Kamilem Durczokiem trwało godzinę, a po krótkiej serii pytań od publiczności, gość podpisywał egzemplarze swojej książki i chętnie pozował do wspólnych zdjęć.

MD

fot. Krzysztof Zatycki


Słowa kluczowe: przerwa w emisji, kamil durczok książka, kamil durczok afera, kamil durczok tvn, Brutalna prawda
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Najlepsze książki o zarazie, czyli motyw epidemii w literaturze

Jak autorzy wyobrażają sobie globalną pandemię?

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.